SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK wygrał w sądzie z kablówką. Będzie rekompensata za podwyżkę abonamentu tv

Sąd Apelacyjny utrzymał karę nałożoną przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na sieć kablową Asta-Net za jednostronną podwyżkę opłaty za usługę telewizyjną. Firma ma wypłacić klientom rekompensatę.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiKArticle

We wpisie twitterowym UOKiK poinformowano, że Sąd Apelacyjny podtrzymał nałożony przez regulatora obowiązek wypłaty przez Asta-Net rekompensaty klientom za bezprawną jednostronną podwyżkę abonamentu telewizyjnego o 5 zł miesięcznie.

Decyzję w tej sprawie prezes UOKiK podjął pod koniec 2018 roku. Nakazał Asta-Net wypłatę po 5 zł użytkownikom za każdy miesiąc od początku 2016 do listopada 2018 roku, w którym po podniesieniu ceny przez firmę płacili więcej za usługę telewizyjną.

- Sąd potwierdził, również że bez odpowiedniej klauzuli modyfikacyjnej (precyzującej co i w jakich okolicznościach może ulec zmianie) nie można dokonać jednostronnej zmiany w wykonywanych umowach. Takiej klauzuli w umowach z Asta-Net nie było - zaznaczono we wpisie UOKiK.

Asta-Net działa przede wszystkim w Pile i okolicach.

UOKiK interweniował ws. podwyżek w ramach trwających umów

Wiosną br. Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję UOKiK dotyczącą podwyżki opłaty za internet wprowadzonej przez UPC Polska w grudniu 2014 roku. Telekom został ukarany, ponieważ w umowach nie zawarł zapisów wyjaśniających, co i w jakich okolicznościach może ulec zmianie, wpływając na cenę usługi. Zgodnie z decyzją sądu ma zapłacić 817 tys. zł grzywny i zwrócić klientom po 7 zł za każdy miesiąc, w którym płacili podwyższoną stawkę.

Z podobnych przyczyn T-Mobile Polska został ukarany za podwyżkę cen w ofercie abonamentowej z jesieni 2014 roku (ma przekazać klientom po 65 zł rekompensaty i zapłacić 4,5 mln zł grzywny). Przy czym pod koniec ub.r. Sąd Apelacyjny uchylił decyzję prezesa UOKiK i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Z kolei jesienią ub.r. Vectra wysłała klientom informujące o jednostronnym dodaniu do ogólnych warunków umowy zapisów pozwalających firma raz w roku podnieść wysokość abonamentu. Prezes UOKiK postawił spółce zarzut naruszenia praw konsumentów, za co grozi kara w wysokości do 10 proc. rocznych obrotów.

Operator nie zgadza się z argumentami regulatora. - Zmiana warunków dotyczy jedynie klientów posiadających umowy na czas nieokreślony, czyli z 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia dla każdej ze stron. Co najważniejsze, informacje te przekazywane są z odpowiednim wyprzedzeniem, a każdy z naszych abonentów i abonentek dostaje szczegółową informację o możliwości wypowiedzenia umowy wraz z dokładną instrukcją, co zrobić, jeśli nie zgadza się na nowe warunki - tłumaczyło biuro prasowe Vectry.

Dołącz do dyskusji: UOKiK wygrał w sądzie z kablówką. Będzie rekompensata za podwyżkę abonamentu tv

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl