SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK pozwala Ringier Axel Springer Media przejąć MZN Property

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęciem spółki MZN Property wydającej serwisy z ogłoszeniami nieruchomości przez Ringier Axel Springer Media. Kupno odbywa się poprzez wezwanie giełdowe do sprzedaży akcji MZN Property.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiKArticle

We wtorek MZN Property poinformował w komunikacie giełdowym, że prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił przekazane mu zgłoszenie zamiaru koncentracji „z uwagi na fakt, że zostały spełnione przesłanki wyłączające obowiązek zgłoszenia”.

- Powyższe oznacza, że został spełniony warunek prawny, określony w punkcie 29 wezwania, polegający na stwierdzeniu przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że transakcja nabycia akcji Emitenta (czyli MZN Property - przyp.) przez Ringier Axel Springer Media AG w ramach wezwania, nie prowadzi do powstania koncentracji objętej zakresem ustawy - opisała spółka.

Dodała, że był to ostatni warunek powodzenia wezwania do sprzedaży jej akcji ogłoszonego przez Ringier Axel Springer Media.

Ringier Axel Springer wycenił MZN Property na 84 mln zł

Pod koniec lutego br. Ringier Axel Springer Media poinformował, że w ramach wezwania chce kupić 100 proc. akcji MZN Property, zaoferował 1,97 zł za sztukę. Zapisy do sprzedaży ruszyły 23 marca i potrwają do 24 kwietnia, rozliczenie transakcji zaplanowano na 29 kwietnia.

Jednocześnie zaznaczono, że Ringier Axel Springer Media uzyskał już od akcjonariuszy MZN Property mających walory stanowiące 64,33 proc. głosów na walnym zgromadzeniu „nieodwołalne zobowiązania, na mocy których akcjonariusze ci zobowiązali się do złożenia zapisów na sprzedaż w wezwaniu”.

Pod koniec marca pośredniczący w tym wezwaniu Pekao Investment Banking, poinformował, że do sprzedaży zapisali się już posiadacze 28,03 mln akcji MZN Property stanowiących ponad 66 proc. kapitału spółki. Warunkiem realizacji wezwania było przekroczenie poziomu właśnie 66 proc. kapitału.

Obecnie głównymi akcjonariuszami MZN Property są TFI Rockbridge (ma 24,01 proc. kapitału), prezes spółki Jarosław Święcicki (18,47 proc.), Tomasz Święcicki (16,64 proc.), Dariusz Piszczatowski wraz z Sui Generis Investments (10,33 proc.), Wondelay Investments Limited (8,13 proc.) i Alterium Holding (7,96 proc.).

Kapitał MZN Property składa się z 42,48 mln akcji. Przy cenie 1,97 zł za sztukę firma została wyceniona na 83,68 mln zł.

Do przejęcie firmy przez że Ringier Axel Springer Media potrzebna jest jeszcze bezwarunkowa zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

MZN Property wydaje serwisy z ogłoszeniami nieruchomościowymi

Do MZN Property należą serwisy z ogłoszeniami kupna i najmu nieruchomości, m.in. Morizon.pl, Domy.pl, Oferty.net, nPortal.pl, Komercyjne.pl i Noweinwestycje.pl. Ponadto od czterech lat oferuje platformę FinPack z usługami w zakresie kredytów hipotecznych dla doradców finansowych, agencji nieruchomościowych i indywidualnych klientów, a dwa lata temu uruchomiła Lendi.pl platformę dystrybucyjną dla kredytów hipotecznych i gotówkowych oraz sieć franczyzową stacjonarnych ekspertów kredytowych. Firma do 2017 roku działała pod nazwą Morizon.

Morizon.pl, najpopularniejszy z serwisów spółki, w październiku ub.r. miał 1,08 mln użytkowników i 9,72 mln odsłon (według badania Gemius/PBI).

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa MZN Property zanotowała 23,29 mln zł przychodów i 856 tys. zł zysku netto, wobec 19,73 mln zł wpływów i 2,61 mln zł zysku netto rok wcześniej.

Ringier Axel Springer przejął Gratka.pl

Wraz z ogłoszeniem wezwania do sprzedaży akcji MZN Property Ringier Axel Springer Media poinformował, że kupił od Polska Press Grupy serwis ogłoszeniowy Gratka.pl. Nie podano wartości tej transakcji.

- Już teraz jesteśmy wiodącym dostawcą ogłoszeń na Słowacji, w Serbii, na Węgrzech i w krajach bałtyckich. Uważamy, że połączenie naszego międzynarodowego know-how z doświadczeniem Gratki i Morizona umożliwi nam dalsze wzmacnianie obu marek i zajęcie mocnej drugiej pozycji na polskim rynku ogłoszeń nieruchomościowych - skomentował Mark Dekan, CEO Ringier Axel Springer Media.

Ringier Axel Springer Media jest właścicielem Ringier Axel Springer Polska, do którego należy szereg tytułów prasowych (m.in. „Fakt”, „Newsweek”, „Przegląd Sportowy”, „Forbes”, „Komputer Świat”, „Auto Świat”) oraz serwisów internetowych (m.in. Onet.pl, vod.pl, Business Insider Polska, Sympatia i serwisy tytułów prasowych).

Według badania Gemius/PBI w lutym br. strony i aplikacje internetowe Ringier Axel Springer Polska zanotowały 21,22 mln użytkowników, 2,18 mld odsłon oraz 22 minuty i 4 sekundy średniego dobowego czasu korzystania przez odwiedzającego.

W 2018 r. Ringier Axel Springer Polska osiągnął 6 mln zł zysku netto. W ciągu roku firma połączyła się z 10 powiązanymi z nią spółkami. Ze względu na restrukturyzację Ruchu utworzyła 28,7 mln zł rezerwy.

Pod koniec ub.r. firma wprowadziła nową strukturę swojej działalności w internecie opartą na pięciu obszarach strategicznych. Ich dyrektorami zostali Marta Badurek-Pietniczka, Martyna Majchrzak, Tomasz Gaweł, Mateusz Łukianiuk i Jerzy Gulczyński.

Ringer Axel Springer z serią przejęć internetowych

Pod koniec 2017 roku, zapowiadając połączenie polskich spółek należących do Ringer Axel Springer Media, Mark Dekan zapowiadał, że firma jest zainteresowana przejęciami wyłącznie w internecie. - Mamy na oku kilka akwizycji w sektorze cyfrowym. Nie planujemy uruchomienia nowych tytułów prasowych - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl.

W połowie 2018 roku Ringier Axel Springer Media przejął 44 proc. udziałów spółki No Fluff Jobs zarządzającej serwisem z ogłoszeniami pracy w branży IT. Pod koniec 2016 roku Grupa Onet-RAS Polska (obecnie Ringier Axel Springer Polska) kupiła 69 proc. udziałów właściciela platformy Jakdojade.pl, w połowie 2014 roku - 80 proc. udziałów w porównywarce cenowej Skąpiec.pl i serwisie z recenzjami produktów Opineo.pl, a jesienią 2014 roku - serwis NK.pl.

Natomiast w ub.r. Ringier Axel Springer Polska sprzedał Netii (grupa Cyfrowy Polsat) swoje centrum danych w Krakowie. - Obecnie przenosimy nasze systemy do innego rozwiązania technicznego (rozwiązanie chmurowe), które jest zgodne z rozwojem i strategią naszej firmy - uzasadnił RASP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK pozwala Ringier Axel Springer Media przejąć MZN Property

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl