SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK sprawdzi, czy Facebook narusza prawa konsumentów, zbierając i udostępniając dane użytkowników

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął postępowanie wyjaśniające w sprawie zasady zbierania i udostępniania danych użytkowników przez Facebooka. UOKiK sprawdzi, czy te reguły mogą naruszać prawa konsumentów.

Article

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstępnie sprawdził wzorce umów i regulaminy na Facebooku. Analiza dała podstawy do wszczęcia postępowania wyjaśniającego dotyczącego praktyk spółki Facebook Ireland.

Wątpliwości wzbudziły m.in. postanowienia, które niejednoznacznie określają sposób korzystania z gromadzonych danych użytkowników oraz procedurę ich udostępniania innym podmiotom. UOKiK zwrócił również uwagę na szeroki i nieokreślony katalog gromadzonych informacji. Przykładem są klauzule, które dotyczą zbierania „różnych informacji na temat użytkownika", „przez uzasadniony czas”, które następnie mogą być przekazane „firmom będącym częścią Facebooka”. Tym samym konsument może nie wiedzieć, jakie dane o nim zostaną zgromadzone, jak długo będą przechowywane i komu dokładnie mogą być przekazane.

- W trakcie postępowania przeanalizujemy zasady zbierania i przekazywania danych użytkowników. Sprawdzimy również czy wzorce umów mogą w inny sposób naruszać prawa konsumentów - zapowiada Marek Niechciał, prezes UOKiK-u. - Podobne działania prowadzone są także w innych państwach. Kraje europejskie coraz większą uwagę zwracają na duże platformy internetowe, które pozornie są darmowe, jednak konsumenci płacą za korzystanie z nich swoimi danymi osobowymi - dodaje Marek Niechciał.

Przykładowo niemiecki Bundeskartellamt sprawdza, czy Facebook nie naruszył konkurencji poprzez nadużywanie pozycji dominującej. Włoski urząd zajmujący się ochroną konkurencji wszczął w październiku postępowanie w związku z automatycznym przekazywaniem Facebookowi danych użytkowników serwisu WhatsApp. We Francji działania wobec spółki prowadzi organ ochrony danych osobowych. Z kolei w Polsce Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wydał w styczniu 2016 r. decyzję, w której nakazał polskiemu oddziałowi Facebooka usunięcie opublikowanych danych osobowych jednego z użytkowników.

Postępowanie wyjaśniające prowadzone przez UOKiK toczone jest w sprawie, a nie przeciwko jakiemukolwiek podmiotowi. Zebrane informacje mogą natomiast prowadzić do postawienia zarzutów i wszczęcia przeciwko przedsiębiorcy postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Według badania Gemius/PBI w listopadzie br. Facebook zanotował w Polsce 22,6 mln realnych użytkowników i 5,53 mld odsłon.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK sprawdzi, czy Facebook narusza prawa konsumentów, zbierając i udostępniając dane użytkowników

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Staś
No proszę, proszę nastąpiło wielkie przebudzenie... Chyba jednak te wcześniejsze rozmowy nie były zbyt owocne. Chyba fajsbók nie zgiął karku przed pierwszym sekretarzem. No to teraz mu pokażą, pomachają szabelką i pogrożą paluszkiem. LOL.
odpowiedź
User
caryca Katarzyna
Czy czeka nas wariant chiński?
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Chyba Streżyńska chce kolejny raz pojechać do Dublina :D Czyżby piwko irlandzkie posmakowało ? :o
odpowiedź