SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK zbada rynek przed decyzją ws. przejęcia Eurozetu przez Agorę

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia Eurozetu przez Agorę. Regulator przeprowadzi badanie branż, w których działają obie firmy.

Marek Niechciał, prezes UOKiK-uArticle

W komunikacie UOKiK-u wrócono uwagę, że obie firmy prowadzą działalność w kilku tych samych sektorach, m.in. nadawania stacji radiowych i sprzedaży reklam internetowych.

- Musimy m.in. ustalić udziały Agory i Eurozet na poszczególnych rynkach, porównać je z siłą ich konkurentów i sprawdzić, czy rywalizacja przedsiębiorców ma charakter lokalny czy ogólnopolski - stwierdził Marek Niechciał, prezes UOKiK-u.

Zaznaczono, że rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Prezes UOKiK-u może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia. Na tym etapie spółka może również wycofać wniosek, a jeśli to nastąpi, zgodnie z prawem antymonopolowym, UOKiK obligatoryjnie umorzy prowadzone postępowanie.

Agora ma już 40 proc. udziałów Eurozetu

W lutym br. Agora za 130,7 mln zł kupiła 40 proc. udziałów Eurozetu (nadawcy m.in. Radia ZET), w ramach umowy zyskała też możliwość przejęcia do 2022 roku pozostałych 60 proc. jego udziałów od czeskiej spółki SFS Ventures. Wykorzystała do tego 75 mln zł z limitu kredytowego uzyskanego w maju 2017 roku. Postępowanie w sprawie tej transakcji podjął UOKiK.

Natomiast pod koniec października Agora złożyła do UOKiK-u wniosek o zgodę na kupno pozostałych 60 proc. udziałów Eurozetu.

- Byliśmy świadomi, że ten proces potrwa, a nasz wniosek będzie prawdopodobnie wnikliwie analizowany. W związku z tym złożyliśmy wniosek jak najwcześniej - jeszcze przed otwarciem okna aukcyjnego. Trudno jest szacować, terminy mogą być różne. Patrząc na tempo rozpatrywania innych spraw, nie powinno być to krócej niż sześć miesięcy, ile w tym przypadku potrwa - zobaczymy. Czekamy w tej chwili na pytania od UOKiK - stwierdziła dwa tygodnie temu Anna Kryńska-Godlewska, członek zarządu Agory.

Do Grupy Radiowej Agory należą stacje Radio Złote Przeboje, TOK FM, Radio Pogoda i Rock Radio, portal Gazeta.pl i grupa serwisów tematycznych. Eurozet przede wszystkim nadaje Radio ZET, Chillizet, Meloradio, Radio Plus i Antyradio oraz wydaje ich serwisy internetowe.

Według badania Radio Track od sierpnia do października br. Radio ZET miało 12,4 proc. udziału w rynku słuchalności, Radio Plus - 2,5 proc., Antyradio - 2,2 proc., Meloradio - 1 proc., a Chilli ZET - 0,2 proc. Natomiast udział Radia Złote Przeboje wyniósł 2,8 proc., Radia TOK FM - 2,2 proc., Radia Pogoda - 1,1 proc., a Rock Radia - 0,4 proc. Zdecydowanym liderem rynku radiowego od lat jest RMF FM, w analizowanym okresie miało 27,8 proc. udziału w rynku słuchalności.

W październiku serwisy i aplikacje należącej do Agory Grupy Gazeta.pl zanotowały 16,02 mln realnych użytkowników i 531 mln odsłon, a strony i aplikacje Grupy Eurozet - 9,7 mln użytkowników i 79,7 mln odsłon (według badania Gemius/PBI).

W ub.r. w grupa kapitałowa Eurozet zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 3,5 proc. do 197,47 mln zł oraz 26,8 mln zł zysku netto.

Szef KRRiT krytycznie o fuzji Agory i Eurozetu

Kilka tygodni temu przewodniczący Krajowej Rady Witold Kołodziejski przekazał nam, że jeżeli Agora przejmie pozostałą część udziałów Eurozetu, KRRIT zbada, czy wywoła to skutki istotne z punktu widzenia art. 38 ustawy o radiofonii i telewizji. Przepisy te przewidują, że koncesja na rozpowszechnianie programu może być cofnięta, jeżeli: rozpowszechnianie programu powoduje osiągnięcie przez nadawcę pozycji dominującej w dziedzinie środków masowego przekazu na danym rynku właściwym w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów (art. 38 ust. 2 pkt 3); nastąpi przejęcie bezpośredniej lub pośredniej kontroli nad działalnością nadawcy przez inną osobę (art. 38 ust. 2 pkt 4).

- Trzeba mieć jednak na uwadze, że zgodnie z ustawą przejęcie kontroli jest fakultatywną przesłanką cofnięcia koncesji. Nie wystarczy więc samo stwierdzenie przejęcia kontroli nad działalnością nadawcy, ale wymagane jest dokonanie przez organ regulacyjny oceny, czy w konkretnym przypadku cofnięcie koncesji jest uzasadnione. Podstawowe znaczenie ma w tym zakresie uwzględnienie wpływu  zdarzeń gospodarczych dotyczących nadawcy na sferę programową rozpowszechnianego przez niego programu. Negatywny wpływ może się wyrażać w szczególności w postaci tzw. sieciowania tj. ujednolicania oferty programowej, realizowania wspólnej polityki informacyjnej, wprowadzania wspólnej marki - tłumaczy nam Witold Kołodziejski.

Szef KRRiT stwierdza też, że „wydaje się, że transakcja może spowodować uzyskanie przez Agorę i Eurozet pozycji dominującej na niektórych rynkach lokalnych”.

Jakie zmiany w rynku radiowym może spowodować ta transakcja, jeśli dojdzie do skutku? Przewodniczący objaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl, że „nie można wykluczyć, że z uwagi na osiągnięcie wysokiego udziału w czasie słuchania radia oraz w liczbie koncesji, obie spółki uzyskają łącznie możliwość wpływania na ceny reklam radiowych na określonych rynkach lokalnych”.

- Istnieje również obawa, że wykonanie przez Agorę opcji zakupu udziałów w Eurozet spowoduje zwiększenie stopnia zagrożenia pluralizmu na rynku radiowym - ocenia Kołodziejski.

Przypomina też, że tylko na skutek pierwszej transakcji obejmującej nabycie 40 proc. udziałów w tej spółce nastąpiło podwyższenie wartości wskaźnika TOP4 na rynku słuchalności radiowej z 81,9 proc. do 88,2 proc. - Jeżeli chodzi o audytorium programów radiowych w poszczególnych miastach TOP4 znacząco podnosi i tak już wysoką wartość, przekraczając w sześciu miastach 90 proc., w kolejnych dwóch kształtując się na poziomie 88 proc., a w następnych w dwóch na poziomie ok. 80 proc. - podsumowuje szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Z kolei wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski komentując możliwą fuzję Agory i Eurozetu, podkreślił, że obowiązuje prawo ochrony konsumenta i konkurencji, więc spółka musi spełniać kryteria i nie powinna próbować omijać prawa przez fikcyjne transakcje. Jeśli tak się dzieje, „UOKiK ma odpowiednie instrumenty i odpowiednie środki, by zadecydować czy wydać zgodę czy nie wydać zgody na koncentrację”.

- W tym przypadku także wszystko w gestii UOKiK. Osobiście uważam jednak, że rynek mediów powinien być jak najbardziej spluralizowany. Agregacja podmiotów działających na różnych rynkach, w różnych segmentach, w rękach jednego właściciela, który ma określoną linię polityczną zawsze jest groźna dla demokracji, pluralizmu i wolności słowa - stwierdził Lewandowski.

Agora z serią przejęć, negocjuje kredyt

Natomiast grupa kapitałowa Agora w trzech kwartałach br. zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 9,6 proc. do 871,5 mln zł oraz 13,1 mln zł straty netto (wobec 7,1 mln zł zysku rok wcześniej. W segmencie radiowym jej wpływy zmalały o 3 proc. do 75,6 mln zł, a zysk EBITDA - z 12,9 do 12,6 mln zł.

Jesienią ub.r. i w czerwcu br. Agora wzięła udział w dwóch rundach finansowania czeskiej spółki ROI Hunter zajmującej się marketingiem internetowym. W efekcie przejęła 24 proc. jej udziałów za ok. 4,4 mln euro. Ponadto w br. przejęła pakiety udziałów Online Technologies HR i Piano Group.

Od marca Agora razem ze swoimi spółkami zależnymi AMS i Helios prowadzi negocjacje z konsorcjum banków dotyczące kredytu o wartości do 500 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK zbada rynek przed decyzją ws. przejęcia Eurozetu przez Agorę

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Muzak
Abstrachując od tej opery mydlanej, facet na zdjęciu wygląda jak młody Krzysztof Krawczyk :)
odpowiedź
User
AW
Abstrachując od tej opery mydlanej, facet na zdjęciu wygląda jak młody Krzysztof Krawczyk
To nie jest Krawczyk tylko prezes UOKiK-u pan Marek "Nie Chciał" Niechciał.

Zamiast sprawdzania, z przejęcia pozostawić radio Zet, Meloradio i Chillizet, kadrę dyrektorską Eurozetu i powyższych stacji radiowych. Agora dotychczas nie posiadała dużej ogólnopolskiej stacji radiowej, a jeżeli chodzi o Meloradio i Chillizet, to tutaj nie ma konkurencji. Radio Plus całkowicie oddać ZPR-owi, to oni są de facto zarządcami tego radia, po stronie Agory pozostawiając Złote Przeboje. Zachowując Antyradio, sprzedać Rock Radio. Równocześnie sprzedać oddział sprzedaży reklamy lokalnych partnerskich stacji radiowych.
odpowiedź
User
luk
pisorki zrobią wszystko aby bruździć... nie zdziwię się jak otrze się to o UE... swoja drogą, jakby nie liczył, 28% RMFki i górka 17% Zetki razem ze stacjami Agory.
odpowiedź