SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marek Niechciał rezygnuje z funkcji prezesa UOKiK, przejdzie do zarządu UFG

Marek Niechciał zrezygnował ze stanowiska prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a jego dymisję w poniedziałek przyjął premier Mateusz Morawiecki. Z początkiem lutego Niechciał zostanie członkiem zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Marek Niechciał, prezes UOKiK-uArticle

W komunikacie UOKiK-u przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl zaznaczono, że zgodnie z przepisami ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów Marek Niechciał będzie pełnił obowiązki prezesa UOKiK do czasu powołania jego następcy.

W miniony piątek 20 grudnia rada Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego powołała Marka Niechciała do zarządu UFG. Funkcję tę Niechciał obejmie z początkiem lutego 2020 roku.

Marek Niechciał dwukrotnie prezesem UOKiK

Na stanowisko prezesa UOKiK-u Marek Niechciał został powołany w maju 2016 roku przez ówczesną premier Beatę Szydło. Wcześniej był już prezesem tej instytucji w latach 2007-2008.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Od 2008 roku był doradcą w Instytucie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego, a w latach 2007-2012 członkiem Rady Statystyki przy premierze, w tym jej wiceprzewodniczącym.

Ponadto pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. gospodarczych Departamentu Komitetu Rady Ministrów. Pracował również w Urzędzie Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk oraz jako dziennikarz ekonomiczny.

Wiceprezesami UOKiK-u są obecnie Michał Holeksa (od sierpnia 2017 roku) oraz Tomasz Chróstny (od końcówki sierpnia br.).

UOKiK analizuje ważne transakcje w mediach i telekomunikacji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi obecnie postępowania dotyczące kilku dużych fuzji w segmencie mediów i telekomunikacji. Od jesieni ub.r. analizuje możliwe przejęcie sieci kablowej Multimedia Polska przez konkurencyjną Vectrę. W maju br. ocenił, że fuzja tych operatorów może ograniczyć konkurencję w segmencie płatnej telewizji w 21 miastach i internetu stacjonarnego w 29 miejscowościach.

W październiku 2017 roku przejęcie Multimedia Polska ogłosił UPC Polska. Miał zapłacić za firmę 760 mln zł. Jednak pod koniec marca ub.r. UPC wycofał się z transakcji, a badający ją Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - po przeprowadzeniu drugiego etapu postępowania w tej sprawie - ocenił, że fuzja firm spowodowałaby ograniczenie konkurencji na rynkach płatnej telewizji i dostępu do internetu stacjonarnego w 11 miastach.

UOKiK prowadzi też dwa postępowania dotyczące kupna udziałów Eurozetu przez Agorę. Sprawdza, czy ta druga spółka na początku br. zgodnie z przepisami nie zgłosiła do akceptacji kupna 40 proc. udziałów

We wrześniu Agora poinformowała, że zgodnie z umową zamierza skorzystać z możliwości kupna pozostałych udziałów Eurozetu. Pod koniec października skierowała stosowny wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Miesiąc później regulator podał, że zaczął w ramach tego postępowania drugi etap obejmujący badanie branż, w których działają Agora i Eurozet. Zwrócił uwagę, że obie firmy prowadzą działalność w kilku tych samych sektorach, m.in. nadawania stacji radiowych i sprzedaży reklam internetowych.

Dwa tygodnie temu UOKiK zapowiedział, że do połowy przyszłego roku zamierza zakończyć postępowanie dotyczące niezgłoszenia przez Agorę kupna 40 proc. udziałów Eurozetu. Natomiast w trzecim kwartale przyszłego roku ma zdecydować, czy wyraża zgodę na przejęcie reszty udziałów.

Dołącz do dyskusji: Marek Niechciał rezygnuje z funkcji prezesa UOKiK, przejdzie do zarządu UFG

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Uszczelka
Słyszałam, że on nie chciał.
odpowiedź