SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Użytkownicy pozywają Apple za obniżanie wydajności iPhone’ów

W ubiegłym tygodniu koncern Apple przyznał, że w tajemnicy przed użytkownikami obniża wydajność iPhone’ów by chronić działające w nich starsze baterie. Producent zapewnia, że działa korzyść klientów, jednak do amerykańskich sądów skierowano już 2 pozwy oskarżające Apple o niedozwolone praktyki i domagające się odszkodowań.

Article

Kwestia umyślnego zaniżania w iPhone’ach ich wydajności pojawiła się publicznie przed świętami Bożego Narodzenia i była efektem trwającej od kilku tygodni dyskusji wśród użytkowników, którzy dostrzegli spadek sprawności swoich smartfonów.

Słabszą wydajność iPhone’ów 6s oraz 7 potwierdził w testach Geekbench, producent jednego z popularnych na rynku benchmarków. Po opublikowaniu tych wyników Apple zdecydował się zabrać głos w kwestii wydajności swoich smartfonów. W komunikacie Apple przyznał, że w wypadku starszych iPhone’ów stosuje za pomocą aktualizacji systemu iOS zabieg polegający na sztucznym obniżeniu wydajności procesorów w urządzeniach. Dzięki tej zmianie centralne jednostki iPhone’ów nie osiągają swojej maksymalnej mocy obliczeniowej, która wiąże się z gwałtownym zapotrzebowaniem na energię. W wypadku starszych baterii skutkowało to losowym wyłączaniem się iPhone’a i jego niestabilną pracą. Apple wyjaśnia, że sztuczne ograniczenie mocy procesora pozwala rozwiązać problem oszczędzając akumulator, i w efekcie działa na korzyść użytkownika. Rozwiązanie obniżające wydajność dotyczy m.in. iPhone’a 7 w związku z aktualizacją systemu iOS 11.2.

Krytyczne głosy miały związek nie tylko z obniżaniem wydajności iPhone’ów, ale także z faktem, że producent zataił ten fakt przed użytkownikami.

Choć Apple przekonuje, że motywem jego działań jest troska o komfort użytkowników, to wielu z nich kwestionuje prawdomówność koncernu. Kilku mieszkających w USA właścicieli iPhone’ów postanowiło w związku z tym wstąpić na drogę sądową.

Według informacji amerykańskich mediów do tamtejszych sądów trafiły 2 pozwy przeciwko Apple. Pierwszy z nich został wniesiony przez mieszkańca Los Angeles, który w swoim pozwie oskarża Apple o świadome działanie mające wymusić na użytkownikach kupno nowszych modeli urządzeń.

Drugie oskarżenie pod adresem Apple ma charakter pozwu zbiorowego skierowanego do sądu w Chicago przez 5 użytkowników iPhone’ów pochodzących z Illinois, Ohio, Indiany i Karoliny Północnej. Zarzucają oni Apple działania sprzeczne z etyką biznesową oraz łamiące prawa konsumentów.

Według doniesień w wypadku obu pozwów ich autorzy oczekują od Apple odszkodowań za szkody spowodowane obniżeniem sprawności iPhone’ów, nie wiadomo jednak o jakie kwoty chodzi.

Apple nie skomentował wniesienia przeciw niemu pozwów, tajemnicą pozostają na razie terminy w jakich odbędą się pierwsze rozprawy związane ze sprawą.

Dołącz do dyskusji: Użytkownicy pozywają Apple za obniżanie wydajności iPhone’ów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Luiza
Przerażająca wiadomość :(

Pamiętaj jednak, że w dzisiejszych czasach (niezależnie od modelu posiadanego smartfona) warto również zadbać o własną prywatność i anonimowość w sieci. Jedna z najlepszych obecnie przeznaczonych do tego celu usług została zaprezentowana na tym nagraniu: https://www.youtube.com/watch?v=ve7d2VaRGFk

Wraz z nią otrzymujesz dostęp do 750 serwerów zlokalizowanych w 141 krajach. Połączenia są szybkie i niezawodne. Z usługi możesz korzystać nawet na 5 urządzeniach jednocześnie. Podejmij decyzję już dziś, a z pewnością będziesz zadowolony/-a :)
odpowiedź