SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W Krakowie pszczoły pomagają naukowcom w projektowaniu inteligentnych miast

Naukowcy z Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB w Krakowie wykorzystują pasiekę założoną na dachu budynku tej instytucji do prowadzenia badań z wykorzystaniem pszczół. Dane zebrane z uli mają posłużyć do opracowywania nowych rozwiązań i technologii przeznaczonych dla przemysłu i rozwoju koncepcji inteligentnych miast.

Article

Korporacyjne Centrum Badawcze ABB w Krakowie prowadzi własną miejską pasiekę na dachu siedziby tej instytucji od 2017 r. Teraz poinformowano, że poza możliwością ratowania przed wyginięciem niektórych gatunków pszczół ule mają dla ABB także znaczenie naukowe pozwalające na projektowanie nowych rozwiązań technologicznych.

- W trzech ulach żyje w sumie około 100 tys. pszczół. Ule zostały wyposażone m.in. w czujniki temperatury, wilgotności i CO2 oraz kamery, np. termowizyjną i 3D - informuje Dominik Lis, pracownik naukowy Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB.

Według ABB prace nad rozwojem i możliwościami wykorzystania rozmaitych, zaawansowanych czujników odgrywają dużą rolę w tworzeniu inteligentnych rozwiązań dla przemysłu i miast. Aby móc monitorować pracę urządzeń oraz zapobiegać problemom w ich funkcjonowaniu, konieczne jest zbieranie i umiejętne przetwarzanie ogromnej ilości danych pochodzących m.in. z sensorów.  

Jak wyjaśnia Michał Orkisz, pracownik naukowy w ABB duża, dynamiczna populacja pszczół daje świetną możliwość testowania technik pozyskiwania i analizy danych. Metody, jakie okażą się efektywne, można następnie wykorzystać m.in. do rozwoju inteligentnych urządzeń przemysłowych, zarządzania produkcją czy w systemach automatyki budynkowej, które zwiększają wygodę mieszkańców i zapewniają wyższą energooszczędność domów, biurowców oraz budynków użyteczności publicznej.

Badacze zaznaczają, że liczna populacja pszczół pozwala również na testowanie i rozwijanie algorytmów komputerowych. Na początku naukowcy z ABB podjęli się zadania stworzenia systemu liczenia małych owadów poruszających się w skupiskach. Teraz śledzą także trajektorie ich lotu, tworzą mapy ich zagęszczenia w ulach i rozwijają algorytmy pozwalające na rozpoznawanie wzorów zachowań.

– W przyszłości nasze badania mogą znaleźć zastosowanie m.in. w rozwoju technologii, które będą ułatwiać  mieszkańcom życie w zatłoczonych przestrzeniach miejskich. Prowadzimy także badania akustyczne, mające potencjał do wykorzystania w pracach nad ograniczeniem hałasu generowanego przez urządzenia, np. silniki – podkreśla Marek Florkowski, dyrektor Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB w Krakowie.

Jak zaznacza opiekun pasieki, Dominik Lis, pszczoły bardzo dobrze radzą sobie w mieście. W ub.r. w ulach znajdujących się na dachu krakowskiej siedziby ABB zebrano ok. 30 kg miodu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Krakowie pszczoły pomagają naukowcom w projektowaniu inteligentnych miast

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl