SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Łodzi podpalono maszt telekomunikacyjny. Play: to przestępstwo, będzie zgłaszane organom ścigania

W weekend w Łodzi podpalono telekomunikacyjną stację bazową - ucierpiały na tym dwa maszty operatorów komórkowych: Playa i T-Mobile. - Takie czyny noszą znamiona działalności przestępczej wymierzonej w bezpieczeństwo państwa i obywateli. Wszelkie tego rodzaju ataki są natychmiast zgłaszane odpowiednim organom ścigania na najwyższym szczeblu - poinformował operator sieci Play.

Podpalony maszt telekomunikacyjny w Łodzi, fot. twitter.com/apg_plArticle

Zdjęcia podpalonej stacji bazowej umieszczonej na osobnym maszcie pojawiły się w ostatnich dniach w mediach społecznościowych. - Mają Brytyjczycy, Holendrzy mamy i my. Zaczęło się i u nas podpalanie - napisano na twitterowym profilu APG.

Zaznaczono, że podpalona stacja bazowa jest w Łodzi. Straty liczą P4, operator sieci Play oraz T-Mobile Polska i Polkomtel, operator sieci Plus, który korzystał z masztu T-Mobile.

Oświadczenie w tej sprawie wydał operator sieci Play. Zwrócił uwagę, że „takie czyny noszą znamiona działalności przestępczej wymierzonej w bezpieczeństwo państwa i obywateli”.

- Operator podkreśla, że bezpieczeństwo oraz ochrona klientów i pracowników jest jego najwyższym priorytetem. Wszelkie tego rodzaju ataki są natychmiast zgłaszane odpowiednim organom ścigania na najwyższym szczeblu - napisała firma.

Zaznaczyła, jak ważną rolę dla gospodarki i życia społecznego odgrywa infrastruktura telekomunikacyjna. - Jej znaczenie jest szczególnie istotne w sytuacjach krytycznych, takich jak stan klęski żywiołowej, czy stan epidemii, którego właśnie doświadczamy. Sprawna i wydajna infrastruktura telekomunikacyjna jest niezbędna w zgłoszeniach wypadków i wydarzeń zagrażających zdrowiu i życiu wszystkich osób znajdujących się na terytorium Polski - wyliczył telekom.

- Ataki na nią są takim samym przestępstwem, jak niszczenie infrastruktury kolejowej (tory i trakcje) czy energetycznej (linie przesyłowe). Operator sieci Play potępia podżeganie do ataków na infrastrukturę telekomunikacyjną - podkreśliła firma.

To, że zniszczeniu uległy urządzenia Plusa potwierdził Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Grupy Polsat. Potwierdzenie, że Plus używał masztu T-Mobile przekazał także Konrad Mróz z biura prasowego tej sieci.

W ostatnim okresie do podpaleń masztów ze stacjami operatorów telekomunikacyjnych dochodziło w kilku krajach zachodniej Europy. Na przełomie marca i kwietnia br. było kilka takich przypadków w Wielkiej Brytanii. Łączono to z teoriami spiskowymi, jakoby sieć 5G przyczyniła się do rozprzestrzeniania epidemii koronawirusa.

Z kolei Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji w oświadczeniu zaapelowała do rządu, samorządów i organów ścigania o „zdecydowane działania w związku z kryminalną działalnością zakłócającą działanie technologii, od której zależy życie i zdrowie obywateli oraz funkcjonowanie Państwa”.

- Jesteśmy świadkami fali agresji skierowanej przeciwko infrastrukturze o charakterze krytycznym. Oprócz dezinformacji, mamy do czynienia z przestępstwami polegającymi na niszczeniu urządzeń telekomunikacyjnych, które zapewniają łączność milionom Polaków. Sprawcy tych przestępstw nie mogą zostać bezkarni, a wszystkie strony odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz rozwój gospodarczy kraju powinny wzmocnić swoje wysiłki, aby przerwać łańcuch agresji i działań niezgodnych z prawem. Pozostanie biernym to przyzwolenie na stworzenie zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, np. gdy nie będzie można wezwać służb ratowniczych - podkreśliła organizacja

- Bez infrastruktury sieci bezprzewodowych i jej stałej rozbudowy, niemożliwe jest skuteczne działanie systemów ratunkowych. Znacznie utrudniony będzie również rozwój polskiej gospodarki oraz funkcjonowanie niemal każdej dziedziny naszego życia zawodowego i prywatnego, w trakcie i po epidemii - zaznaczyła.

Play ma 8 tys. stacji bazowych

W pierwszym kwartale br. Play Communications zanotował 1,74 mld zł przychodów i 207,8 mln zł zysku netto. Na koniec marca br. Play miał 12,58 mln aktywnych użytkowników, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej. Liczba abonentów firmy zwiększyła się rok do roku z 8,84 do 9,03 mln (z czego liczba kart SIM służących tylko do komunikacji urządzeń AGD czy RTV poszła w górę ze 119 do 132 tys.), natomiast liczba klientów ofert prepaidowych zmalała z 3,61 do 3,55 mln.

Telekom na koniec marca miał 7 965 stacji bazowych, o 14 proc. więcej niż rok wcześniej, a zasięg internetu LTE w sieci wynosił 98,8 proc. populacji. 40 proc. swoich stacji bazowych zaktualizował do standardu (ich zasięg to 51 proc. populacji). Ponadto 88 nowych stacji bazowych podłączono do światłowodowej sieci dosyłowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Łodzi podpalono maszt telekomunikacyjny. Play: to przestępstwo, będzie zgłaszane organom ścigania

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
cza
Przynajmniej 5G nie będą już rozsiewać
odpowiedź
User
kate
W Łódzkiem zawsze największy patol
odpowiedź
User
omd
lusterka, kretyni są wszędzie🤦‍♀️Mogliby w końcu się zapakować do jakiegoś samolotu rozpylającego te wszystkie chemtrails i opuścić płaską Ziemię.
odpowiedź
User
kacper3100
Zamknąć foliarzy w psychiatryku.
odpowiedź
User
grey
OK. A teraz dlaczego to robią:
Sieć 5G według przeciwników pozwala na ukierunkowanie skupionej wiązki promieniowania nawet łącząc kilka nadajników na jednego użytkownika (chyba tylko właściciela urządzenia 5G ale pewien nie jestem). Być może działa to wedlug nich też na routery 5G w domach.
Nie wiem (bo nie doczytałem) co z tym koronawirusem. Zgaduję że jest to broń cyberbiologiczna. Ci co się zaszczepili na grypę sezonową (według przeciwników) dostają na wszczepione chipy sygnał a on robi gorączkę itp w organizmie.
Co by tu jeszcze...dlaczego palą?
Tak racjonalniej...? No bo sam maszt z 5G promieniuje niezdrowo?
odpowiedź