SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W majowej sesji transferowej OFE zmieniło 148,6 tys. osób

Druga tegoroczna, majowa sesja transferowa Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) przyniosła wzrost liczy osób dokonujących zmiany funduszu emerytalnego. Liczba migrujących uczestników wzrosła do 148,6 tys. osób, czyli była wyższa niż w trakcie sesji lutowej o 4,6%, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

W majowej sesji transferowej OFE zmieniło 148,6 tys. osób

"Jest to druga największa liczba przerejestrowanych uczestników w dotychczasowej historii działalności OFE. Łącznie w bieżącym roku na zmianę funduszu zdecydowało się już 290,7 tys. osób, podczas gdy w analogicznym okresie poprzedniego roku było ich o 17,2 tys. mniej"- podano w raporcie.

Majowa sesja transferowa zakończyła się korzystnym bilansem przyjść i odejść dla 8 podmiotów.

Tradycyjnie na majowej migracji najbardziej skorzystało AXA OFE, które było zarówno liderem w kategorii salda wymiany uczestników OFE (26,3 tys.), jak i pod względem samych przyjść (35,0 tys.). PTE realizujące plan pozyskania 1 mln członków do 2012 r. i od dłuższego czasu utrzymuje wysoki poziom nakładów na akwizycję.

Drugie oraz trzecie miejsce co do dodatniego salda zajęły Generali OFE i Nordea OFE, gdzie liczba uczestników wzrosła łącznie odpowiednio o 11,2 tys. i 8,4 tys. osób.

Do walki na wtórnym rynku uczestników OFE stanęli nowi gracze. Podczas ostatniej sesji wzmożoną aktywność wykazał po raz pierwszy fundusz PKO BP Bankowy OFE, który od lutego 2007 roku sukcesywnie odnotowuje spadek salda wymiany uczestników. W maju podmiot ten zdołał pozyskać prawie 6,0 tys. osób (saldo).

Również AEGON OFE w maju dopiero drugi raz w ciągu prawie 4 lat odnotował dodatni bilans transferowy. Podczas majowej sesji transferowej fundusz ten przyciągnął piątą pod względem wartości liczbę osób (14,9 tys. uczestników).

Zdecydowanie najsłabiej zaprezentowały się natomiast największe podmioty na rynku fundusz emerytalnych, czyli Aviva OFE oraz ING OFE, dla których saldo wymiany wyniosło odpowiednio -34,9 tys. oraz -11,3 tys. osób.

"To już kolejne sesje transferowe z rzędu, w której fundusze te odnotowały ujemne wyniki. Za taki stan rzeczy odpowiada obowiązująca od niedawna nowelizacja ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zgodnie z którą opłata za zarządzanie aktywami przekraczającymi 45 mld PLN jest stała. W związku z tym Aviva PTE oraz ING PTE przyjęły bierną postawę w pozyskiwaniu klientów na rynku wtórnym"- czytamy w raporcie.

W majowej sesji stosunkowo wysoki ujemny bilans w relacji do posiadanych klientów uzyskały również mniejsze fundusze, tj. OFE Pocztylion (-4,4 tys.), OFE Polsat (-2,9 tys.) oraz Pekao OFE (-2,6 tys.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W majowej sesji transferowej OFE zmieniło 148,6 tys. osób

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl