SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W pandemii odbiorcy uważniej czytają prasę drukowaną

Odbiorcy mają obecnie więcej czasu na śledzenie prasy drukowanej - poświęcają na nią więcej uwagi, zaangażowania i czytają dłużej - wynika z badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie Ringier Axel Springer Polska.

Article

W czasie epidemii koronawirusa życie społeczno-gospodarcze spowolniło na niemal dwa miesiące. Część Polaków pozostawała stale w domach, często pracując zdalnie. Więcej czasu poświęcano nie tylko na kontakt z rodziną, ale także na oglądanie telewizji czy treści w serwisach VoD. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Ringier Axel Springer Polska wynika, że wzrosła też rola prasy jako medium na które poświęcano więcej uwagi i zaangażowania.

Na czytanie wydań drukowanych czytelnicy byli w stanie przeznaczyć więcej czasu niż kiedyś – tak odpowiedziała ponad połowa badanych - dokładnie 62 proc. oceniła, że może poświęcić więcej czasu na lekturę jednego wydania. Nieco ponad połowa czyta teraz więcej tytułów prasowych (53 proc.), a 56 proc. chętniej sięga po gazety.

Badani przyznali również, że z większym zaangażowaniem w maju śledzą wiadomości w prasie, 55 proc. z nich zdarza się czytać artykuły i informacje, które zwykle pomijał, a 62 proc. stwierdziło, że czyta prasę z większą uwagą.

Zdaniem badanych treści w prasie drukowanej wydają się być mniej „agresywne” (70 proc. odpowiedzi), dla 65 proc. - bardziej wartościowe, a 62 proc. ankietowanych ocenia, że prasa jest bardziej rzetelna niż inne media. Koncentruje się też na niej bardziej, niż podczas oglądania telewizji.

Czytanie prasy to dla biorących udział w badaniu źródło praktycznych informacji (78 proc.), przeanalizowane wiadomości (77 proc. odpowiedzi), 85 proc. utożsamia ją z czasem na rozrywkę i relaks, a dla 85 proc. to przyjemność.

Według 80 proc. respondentów reklamy są naturalnym elementem prasy, a 63 proc. z nich ocenia, że reklamy prasowe często oferują przydatne informacje. Ponad połowa (62 proc.) jest zdania, że kampanie w prasie nie drażnią ich tak, jak kiedyś.

Wydania drukowane najczęściej kupowane są w kioskach (56 proc. odpowiedzi) oraz sklepach osiedlowych (43 proc.). Nieco ponad 1/3 Polaków dokonuje zakupu gazet w hipermarketach i supermarketach, a 31 proc. w salonikach prasowych.

Badanie ilościowe zrealizowano metodą CAWI i na panelu internetowym, będącym własnością ARC Rynek i Opinia. Przeprowadzono je w maju 2020 roku na grupie 1015 osób w wieku 18-65 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W pandemii odbiorcy uważniej czytają prasę drukowaną

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lisiecki
Ja z uwagą przeczytałem wczorajsze papierowe wydanie WPROST.
odpowiedź