SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wakacje.pl dostały 18,8 mln zł z tarczy PFR, Empikowi przyznano 52,7 mln zł

Spółka Wakacje.pl należąca do Wirtualna Polska Holding otrzymała ok. 18,8 mln zł pożyczki od Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tarczy finansowej dla dużych firm. Natomiast Empikowi przyznano pożyczkę w wysokości 52,715 mln zł.

Wakacje.pl i Empik to jedyne firmy związane z branżą mediów i marketingu, które według wykazu dostępnego w serwisie internetowym Polskiego Funduszu Rozwoju jak na razie uzyskały pożyczki z tarczy finansowej dla dużych firm.

Do Wakacje.pl należą platformy Wakacje.pl, Easygo.pl i Wypoczynek.pl oraz sieci stacjonarnych biur sprzedaży Wakacyjny Świat i My Travel. Firma działa jako multiagent, oferuje wycieczki krajowe i zagraniczne od różnych biur podróży.

Wiosną ub.r., po tym jak ruch turystyczny został sparaliżowany przez epidemię, firma zwolniła kilkanaście osób. W pierwszych trzech kwartałach zanotowała straty EBITDA (jako jedyna ze spółek zależnych Wirtualna Polska Holding), w drugim kwartale jej przychody zmalały o 90 proc.

Kolejne spadki nastąpiły po wprowadzeniu lockdownu na początku listopada ub.r. - Przy takich restrykcjach, ograniczeniach swobód obywatelskich właściwie większość turystyki międzynarodowej zamiera. To sytuacja identyczna jak wiosną, pełne zamarcie ruchu turystycznego, sprzedaż mamy na poziomie 6-9 proc. tego, co było przed covidem - opisywał Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski.

Przez ostatnie 12 miesięcy Wakacje.pl uzyskały umorzenia składek i wpłat na ZUS w kwocie 1,48 mln zł.

Empik przed rokiem pozwolił przez kilka miesięcy bezpłatnie korzystać z usługi subskrypcyjnej Empik Premium (w ciągu pierwszego miesiąca skorzystało z tego ponad 500 tys. użytkowników).

W maju firma zdecydowała się zamknąć sieć księgarni Mole Mole (liczącą 30 placówek i sklep internetowy), zwalniając prawie 100 osób. Ponadto odstąpiła od ponad 40 umów najmu powierzchni pod swoje salony w galeriach handlowych, w ciągu kilku miesięcy osiągnęła nowe porozumienia w właścicielami centrów.

Jesienią uruchomiła bezpłatną usługę Premium Free obejmującą dostawy zamówień za minimum 40 zł do salonów, Paczkomatów i innych punktów odbioru, specjalne promocje i treści cyfrowe.

W sporządzonym w połowie ub.r. sprawozdaniu finansowym grupa Empik prognozowała, że wskutek ograniczeń epidemicznych zanotuje w całym roku spadek przychodów. - Po zniesieniu ograniczeń obserwuje się znaczną zmianę nawyków konsumenckich co przekłada się na mniejszy ruch w centrach handlowych i niższe przychody w ponownie otwartych sklepach - opisała.

W 2019 r. grupa kapitałowa Empik zanotowała wzrost przychodów o 8,4 proc. do 1,94 mld zł i spadek zysku netto z 58,66 do 37,96 mln zł. Wpływy z e-commerce poszły w górę o 23 proc., a z działalności hurtowej i wydawniczej zmalały o 5,3 proc.

Pożyczki z PFR częściowo bezzwrotne

Firmy, które uzyskały pożyczki od Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tarczy finansowej, nie będą musiały zwracać nawet 75 proc. otrzymanych środków, o ile w najbliższym okresie spełnią wskazane wymagania dotyczące m.in. zachowania obecnego stanu zatrudnienia.

W tarczy dla małych i średnich firm skorzystało w ub.r. wiele podmiotów z sektora mediów i marketingu. Jak opisywaliśmy w grudniu, w branży reklamowej największe pożyczki - 11,1 mln zł - dostały spółki z Havas Group. Wsparci przyznano ponad 20 producentom (po ponad 3 mln zł otrzymały Film Produkcja, Akson Studio, Tako Media i Rochstar), a także wydawcom i dystrybutorom prasowym (po 3,5 mln zł dostały Gremi Media i Garmond Press, a po ponad 1 mln zł m.in. wydawcy „Polityki”, „Vogue’a”, „Wprost”).

Z tarczy dla dużych firm zdecydowanie największe wsparcie trafiło do Jastrzębskiej Spółki Węglowej: 1 mld zł pożyczki płynnościowej ️i ok. 174 mln zł preferencyjnej.

Dołącz do dyskusji: Wakacje.pl dostały 18,8 mln zł z tarczy PFR, Empikowi przyznano 52,7 mln zł

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Salon partnerski
Empik na pewno podzieli się ta kasa z pracownikami salonów robiącymi za minimalna krajową.
odpowiedź
User
ygy
Empik- pienidze wyfruna za wielka wode i na wzgórza golan
odpowiedź
User
dh
Hmm, a Empik nie był otwarty, kiedy inne biznesy pozamykano?
odpowiedź