SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy chętnie obchodzą Walentynki. 1/5 wyda w tym roku ponad 200 zł

Polska należy do krajów, w których najchętniej obchodzi się Walentynki. W tym roku 2/3 z nas planuje obchodzić to święto. W tej grupie co piąta osoba deklaruje, że wyda na ten cel nawet więcej niż 200 zł - wynika z badania Ipsos.

fot. Shutterstock.comArticle

Walentynki zdecydowanie przyjęły się w Polsce. Daleko nam do Amerykanów, wśród których święto jest najpopularniejsze, ale i tak śmiało można powiedzieć, że obchodzimy je masowo. Choć oczywiście uznajemy je za mniej ważne od świąt państwowych czy kościelnych, to po prostu bardzo lubimy ten dzień – bardziej niż choćby Halloween.

Obchodzimy Walentynki niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku (brak istotnych różnic między grupami 18-34 i 35-55) oraz jak długi jest nasz staż bycia w związku. Co ciekawe, w ich organizację i finansowanie jesteśmy zaangażowani w podobnym stopniu, niezależnie od płci.Spośród obchodzących Walentynki aż 66% deklaruje, że organizuje je razem z partnerem. Rzadsze są zatem niespodzianki czy atrakcje przygotowane tylko przez jednego z partnerów. Szczególnie rzadka jest sytuacja, w której partner płaci za wszystko tego dnia (tylko 2% wskazań).

Plany na ten dzień przygotowujemy w związkach demokratycznie, a w tym roku święto spędzimy raczej w domu. Najczęściej planujemy (pytanie wielokrotnego wyboru) domowe oglądanie filmu (35%), wspólną romantyczną kąpiel (26%) czy zamówienie jedzenia z dowozem (23%). Swoich amatorów ma też plan wspólnego gotowania (14% obchodzących). Z kolei do restauracji planuje wyjść co trzecia osoba obchodząca to święto, a do kina – co piąta.

Co lubimy robić, kiedy już jesteśmy razem? Najbardziej lubimy się przytulać – aż dla 89% z nas to ulubiona forma okazywania czułości, ważniejsza np. od trzymania się za ręce (79% wskazań).

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni planują wydać na obchody Walentynek niemałe kwoty. Ponad połowa badanych mówi, że wyda na ten cel 100 zł lub więcej.

Prezenty na Walentynki to jeden z wymiarów, w którym plany i oczekiwania kobiet oraz mężczyzn różnią się. Myśląc o najfajniejszym prezencie walentynkowym, panowie najchętniej wskazują kwiaty (30%), a panie biżuterię (33%, przy 18% wskazań na kwiaty). Skarpetki w serduszka mogą więc nie wystarczyć (tylko 4% wskazań na najlepszy prezent). Za to, jeśli nie ma się dobrego pomysłu lub środków na prezent, to można partnerce podarować... "trzy godziny świętego spokoju" (dla 16% kobiet to najlepszy prezent).

10% mężczyzn uważa, że ich partnerka jest "za bardzo romantyczna". Za to dla 28% kobiet ich partnerzy są niewystarczająco romantyczni.

Badanie Ipsos "Walentynki 2022", N=450; Próba osób w wieku 18-55 lat reprezentatywna ze względu na płeć i wiek. Badanie zrealizowano w lutym 2022 r. na platformie ipsos.digital.
Badanie Ipsos Global Advisor przeprowadzono w 28 krajach, N=19.987 (w tym w Polsce n=500); Próba osób w wieku 16-74 lata, reprezentatywna ze względu na płeć i wiek. Badanie zrealizowano online, na przełomie grudnia i stycznia 2021-2022.

Dołącz do dyskusji: Polacy chętnie obchodzą Walentynki. 1/5 wyda w tym roku ponad 200 zł

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Justyś
Wiem że 14 lutego czy 31 października jest jakiś holiday ale nie interesuje mnie to zbytnio.
odpowiedź
User
Zbychu
"Szczególnie rzadka jest sytuacja, w której partner płaci za wszystko tego dnia (tylko 2% wskazań)."

To dobrze.
odpowiedź