SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Media przygotowują się do wieczorów wyborczych, badanie exit poll zrobi Ipsos. Wyniki, analizy i rozszerzona rzeczywistość

Na niedzielę 26 maja br. główni polscy nadawcy telewizyjni i radiowi oraz platformy internetowe zaplanowali wieczory wyborcze. W trakcie audycji znani dziennikarze i prezenterzy mają przedstawić wyniki eurowyborów, analizy i komentarze publicystów, polityków oraz ekspertów. Badanie exit poll przeprowadzi Ipsos.

Article

Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego zaplanowano w Polsce na niedzielę 26 maja br. Wyniki głosowania oraz związane z nimi opinie i komentarze będzie można oglądać na antenach telewizyjnych oraz w największych serwisach internetowych. Do tej pory większość kluczowych nadawców zdradziło serwisowi Wirtualnemedia.pl szczegóły swoich programów związanych z niedzielnymi eurowyborami.

„Europa wybiera. Czas decyzji” w TVN24 i TVN24 BIS

Pasmo TVN24 oraz TVN24 BiS poświęcone wyborom do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. rozpocznie się w niedzielę 26 maja, o godz. 19:20. Program specjalny „Czas decyzji” poprowadzą Marta Kuligowska i Rafał Wojda. Według zapowiedzi pokaże on kulisy przygotowań wieczoru wyborczego TVN24, a także ciekawostki związane z europarlamentem.

Wieczór wyborczy „Europa wybiera. Czas decyzji” wystartuje na antenie TVN24 i TVN24 BiS o 20:35. W programie znajdą się relacje na żywo, transmisje najważniejszych wydarzeń, rozmów politycznych i analiz z Polski i Europy.

Jak informuje nadawca program poprowadzi w sumie 12 prezenterów oraz 15 reporterów z kraju i ze świata. Wyniki głosowania podawane będą przy użyciu technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR).

Zgodnie z planem Anita Werner i Grzegorz Kajdanowicz wraz z reporterami pokażą ostanie minuty oczekiwania na zakończenie głosowania. Punktualnie o godz. 21:00 przedstawione zostaną pierwsze, sondażowe wyniki wyborów oraz przemówienia ze sztabów wyborczych. Werner i Kajdanowicz podadzą także wstępną prognozę dotyczącą tego kto z polityków zasiadać będzie w Parlamencie Europejskim.

Z kolei w studiu TVN24 Justyna Pochanke zbierze pierwsze polityczne komentarze od liderów partii w Polsce. Monika Olejnik i Konrad Piasecki skomentują wyniki głosowania z politykami znanymi z programów: „Kropka nad I” i „Kawa na Ławę”. Natomiast Andrzej Morozowski zbierze opinie od znanych politologów i socjologów. Małgorzata Łaszcz i publicyści „Wyborczej Loży Prasowej” przeanalizują to, czy i w jaki sposób wyniki eurowyborów mogą wpłynąć na jesienne wybory parlamentarnie w Polsce.

Równolegle w TVN24BIS Piotr Kraśko – wraz z reporterami w europejskich stolicach – omówią  sondażowe wyniki eurowyborów w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, a nowy skład Parlamentu Europejskiego, ze studia w Brukseli, opisze i skomentuje wraz z gośćmi Maciej Sokołowski.

Podczas wieczoru wyborczego Igor Sokołowski i Michał Sznajder pokażą szczegółowe wyniki głosowania przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technicznych. W specjalnie stworzonym wirtualnym Parlamencie Europejskim przedstawią, jak rozkładały się głosy wyborców w podziale m.in. na wiek, miejsce zamieszkania i wykształcenie.

Przez cały wieczór Radosław Mróz będzie zbierać i prezentować polityczne komentarze, analizy i opinie, płynące z Polski i ze świata.

Michał Adamczyk i Danuta Holecka w TVP

Z informacji uzyskanych przez Wirtualnemedia.pl od TVP wynika, że nadawca nie przewiduje dłuższych programów związanych z wyborami do Parlamentu Europejskiego. W przesłanym do nas harmonogramie TVP zaplanowała:

TVP1
20:55 – 21.20. Wieczór Wyborczy. Wybory do Parlamentu Europejskiego

TVP Info
20:00. Wybory do Europarlamentu.
20:55. Wieczór Wyborczy. Wybory do Parlamentu Europejskiego.
22:00. Wybory do Europarlamentu - komentarze.
 
TVP Polonia
20:55 – 21:20. Wieczór Wyborczy. Wybory do Parlamentu Europejskiego.

Zgodnie z zapowiedzią, choć pozbawioną szczegółów publiczny nadawca ujawnił że gospodarzami wieczoru wyborczego na jego antenach będą Michał Adamczyk oraz Danuta Holecka.

Polsat – eurowybory w przerwie

Telewizja Polsat nie udostępniła nam szczegółów związanych z relacją z eurowyborów. Jednak jak informuje nadawca na stronach internetowych w niedzielę od 19:50 w Polsat News będzie można śledzić wieczór wyborczy. Najważniejszą część programu pokaże również główna antena Polsatu. O 21:00, w przerwie Polsat Super HitFestiwal 2019 stacja zaprezentuje sondażowe wyniki głosowania do europarlamentu.

Program „Polska wybiera. Eurowybory 2019” poprowadzą Dorota Gawryluk i Bogdan Rymanowski. W czasie wieczoru wyborczego zostaną przedstawione pierwsze wyniki głosowania. Badanie exit poll przygotuje firma Ipsos. W programie znajdą się komentarze polityków oraz ekspertów i łączenia ze sztabami wyborczymi.

W Polsat News „Polska wybiera. Eurowybory 2019” rozpocznie się o 19:50. O 21:00 ze studiem kanału informacyjnego na kilka minut połączy się też główna antena Polsatu. W przerwie Sopockiego Hitu Kabaretowego na Polsat SuperHit Festiwal 2019 widzowie zobaczą sondażowe wyniki wyborów. W Polsat News program potrwa do około północy.

Onet, „Newsweek” i „Fakt” ze wspólnym wieczorem wyborczym

Wspólny wieczór wyborczy poświęcony wyborom do Parlamentu Europejskiego przygotują Onet, „Newsweek” i „Fakt”. Program na stronach Onet.pl, Newsweek.pl oraz Fakt24.pl ma wystartować w niedzielę o godz. 20.50. Wieczór wyborczy będzie można również oglądać na profilach tych redakcji w mediach społecznościowych.

Onet, „Newsweek” i „Fakt” uruchomią studio wirtualne w siedzibie przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Program będzie prowadzony przez Łukasza Szeleckiego, dziennikarza Onetu, który m.in. przedstawi pierwsze wyniki exit poll oraz będzie się łączył z reporterami. Dziennikarze: Kamil Dziubka, Dominika Długosz, Marcin Zawada, Karol Kosiorowski będą obecni w najważniejszych sztabach wyborczych. Z kolei dziennikarka „Faktu” Agnieszka Burzyńska oraz Andrzej Stankiewicz z Onetu porozmawiają z politykami w studiu.

W innym studiu komentatorsko-eksperckim, które będzie zlokalizowane przy ul. Domaniewskiej w Warszawie Bartosz Węglarczyk, dyrektor programowy Onetu oraz Tomasz Lis, redaktor naczelny „Newsweeka" porozmawiają ze znanymi komentatorami sceny politycznej i czołowymi polskimi dziennikarzami.

Eurowybory z Wirtualną Polską

Własny program wyborczy w niedzielę zapowiada także Wirtualna Polska. Audycja rozpocznie się o godz. 20:55 równolegle w Telewizji WP oraz na głównej stronie portalu WP.pl.

Program poprowadzą wspólnie Tomasz Machała oraz Marek Kacprzak, którzy będą gościć m.in. przedstawicieli głównych komitetów wyborczych. Wybory skomentują na antenie także publicyści i eksperci naszej sceny politycznej.

Według zapowiedzi wyborczy program Wirtualnej Polski na antenie Telewizji WP potrwa 45 minut, zaś na głównej stronie WP będzie nadawany o godzinę dłużej. Z kolei na poniedziałek 27 maja br. przewidziano powyborczy poranek emitowany od godz. 8:30 na stronie głównej portalu.

Wirtualna Polska zaznacza, że została wyłącznym partnerem internetowym Latarnika Wyborczego, który umożliwia łatwe porównanie poglądów z deklaracjami komitetów wyborczych. Na stronach WP dostępna jest ankieta, dzięki której czytelnicy mogą sprawdzić swoje preferencje wyborcze.

Wieczór wyborczy w radiu

W RMF FM wieczór wyborczy poprowadzi Tomasz Staniszewski. Rozpocznie się od 20 relacjami ze sztabów. Serwisy wyborcze będą trwały od 21 do 23.

W Radiu ZET wieczór wyborczy rozpocznie się o 21 i potrwa godzinę. Co kwadrans pojawią się serwisy informacyjne - pomiędzy nimi pojawią się rozmowy z gośćmi, które przeprowadzą Beata Lubecka i Joanna Komolka.

W TOK FM wieczór wyborczy poprowadzi Maciek Zakrocki.

W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego Polskie Radio organizuje wieczór wyborczy. Będzie on transmitowany przez Polskie Radio 24 oraz radiową Jedynkę i Trójkę. Transmisję wideo całego wieczoru wyborczego będzie można również śledzić na portalu PolskieRadio24.pl.

Wieczór wyborczy w Polskim Radiu 24rozpocznie się o godz. 20.40. Gospodarzami wieczoru będą Anna Popek oraz Antoni Trzmiel. Do rozmów na żywo, które poprowadzą Katarzyna Gójska oraz Krzysztof Świątek zaproszeni będą politycy, publicyści i eksperci. Ze studia wyborczego połączymy się ze sztabami partii i ugrupowań startujących w wyborach. Relacje na gorąco dostarczać będą korespondenci Polskiego Radia w Brukseli oraz w Londynie. Widzowie i słuchacze będą mogli na żywo wysłuchać przemówień liderów ugrupowań.

Ipsos zrealizuje dla TVP, TVN i Polsatu exit poll

Na podstawie ankiet przeprowadzonych przez Ipsos przed 845 lokalami wyborczymi przygotowane zostaną szacunkowe dane o procentowym poparciu dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, podziale mandatów oraz frekwencji oraz tym, którzy kandydaci zdobyli mandaty do Parlamentu Europejskiego.

Zaraz po zakończeniu ciszy wyborczej te wyniki zostaną podane w kanałach Telewizji Polskiej, Telewizji Polsat i TVN. Nie podano, ile nadawcy zapłacą za to badanie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja.

Ipsos dla największych nadawców telewizyjnych realizował badania exit poll przy wszystkich ogólnopolskich wyborach w ostatnich pięciu latach: do europarlamentu w 2014 roku, samorządowych w 2014 i 2018 roku, prezydenckich w 2015 roku oraz do krajowego parlamentu w 2015 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Media przygotowują się do wieczorów wyborczych, badanie exit poll zrobi Ipsos. Wyniki, analizy i rozszerzona rzeczywistość

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Murarz, trener, nauczyciel
Rozszerzoną rzeczywistość to będą mieli politycy Prawa i Sprawiedliwości.
12 13
odpowiedź
User
Piotr
Wieczór wyborczy planuje także Polskie Radio. Transmisja w internecie i na antenie PR24.
11 4
odpowiedź
User
maxxx golonko
PR24 vs TOK FM

czyli PiS vs PO-KO
5 1
odpowiedź
User
m
Jedynie wiarygodna telewizja TVP
1 2
odpowiedź