SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Większość uczniów szkół średnich ma sprecyzowane plany zawodowe

62 proc. uczniów szkół średnich deklaruje, że ma już sprecyzowane plany zawodowe. Przy wyborze studiów ważniejsza od renomy uczelni jest dla nich perspektywa znalezienia pracy, stawiają też na swoje pasje. Wraz z wiekiem rośnie niezadowolenie z poziomu edukacji - wynika z badania PwC.

62 proc. uczniów szkół średnich (licea i technika) uważa, że ma już sprecyzowane plany zawodowe. Blisko 1/3 z nich decyzję o dalszej karierze podjęła w trakcie nauki w szkole średniej, a 27 proc. wskazuje na wcześniejszy etap swojej edukacji.

W przypadku studentów tylko 17 proc. twierdzi, że nie ma jeszcze planów zawodowych. Jednak po ukończeniu studiów pewność ta zanika: odsetek niezdecydowanych wśród absolwentów jest wyższy i wynosi 25 proc.

Najważniejszym czynnikami decydującymi o wyborze studiów dla wszystkich grup respondentów okazały się ambicje i pasje (uczniowie szkół średnich - 58 proc., studenci - 61 proc., absolwenci - 56 proc.). Na drugim miejscu uplasowała się perspektywa znalezienia pracy po studiach, jednak ten czynnik największe znaczenie ma dla najmłodszych badanych: wskazało na niego 55 proc. uczniów szkół średnich. Dla studentów (42 proc.) i absolwentów (32 proc.) jest on co prawda także drugim co do ważności aspektem, ale jego waga zdecydowania spada wraz z wiekiem. Na trzeciej pozycji znalazła się renoma uczelni, którą nisko ocenili uczniowie szkół średnich (17 proc. wskazań). To kryterium jest najważniejsze dla samych studentów (34 proc.), ale już po zakończeniu studiów jego wartość maleje (absolwenci - 31 proc.).

52 proc. absolwentów stwierdziło, że uczelnia, w której studiowali, nie przygotowała ich do pracy. Studenci są mniej srodzy w ocenie (ponad 30 proc.), ale także potwierdzają, że szkoły wyższe nie przygotowują dostatecznie dobrze do starcia z rynkiem pracy. Choć opinie uczniów liceów i techników były bardziej optymistyczne (ok. 30 proc. zadeklarowało, że szkoła/uczelnia może odpowiednio przygotować ich do zawodu), to także tutaj odsetek pesymistów był znaczny (28 proc.). Ponad 40 proc. wskazało na brak przygotowania zawodowego w ramach nauki.

Ponadto niemal dwa razy więcej absolwentów niż uczniów szkół średnich uważa, że rozwój osobisty jest ważniejszy od wynagrodzenia w pracy.

Ogólnopolskie badanie internetowe zostało przeprowadzone przez PwC w okresie luty-maj 2014 r. Wzięło w nim udział łącznie 2474 respondentów, wśród których było 581 uczniów szkół średnich (liceum/technikum), 1188 studentów oraz 378 absolwentów.

Dołącz do dyskusji: Większość uczniów szkół średnich ma sprecyzowane plany zawodowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl