SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wielki jubileusz w Dwójce

Jerzy Maksymiuk i Rok Mozartowski w Dwójce Polskiego Radia.

Rok Jubileuszu 70-lecia Jerzego Maksymiuka i Rok Mozartowski w Polskim Radiu zainaugurowany zostanie uroczystym koncertem, który odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego14 stycznia 2006 roku o godz. 18.00.
 
Zagra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Maestro Jerzego Maksymiuka, w roli solistki wystąpi zaś Aleksandra Kurzak (sopran).

W programie koncertu znajdą się arie operowe i muzyka symfoniczna Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Koncert transmitowany jest na antenie Dwójki.

Jerzy Maksymiuk - jeden z najwybitniejszych, najbardziej podziwianych i powszechnie lubianych polskich dyrygentów urodził się 9 kwietnia 1936 roku w Grodnie.

W 1972 stanął na czele zespołu złożonego z muzyków Warszawskiej Opery Kameralnej. Rok później, już jako Polska Orkiestra Kameralna, zespół ten zyskał międzynarodową sławę. W roku 1983 Jerzy Maksymiuk u szczytu powodzenia orkiestry rozstał się ze swym zespołem i przyjął stanowisko szefa BBC Scottish Symphony Orchestra w Glasgow. Od 1984 roku Polska Orkiestra Kameralna zmieniła nazwę na Sinfonia Varsovia.

Jerzy Maksymiuk w szczególny sposób związany jest z Polskim Radiem. W 1973 podjął współpracę z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (obecnie – Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia), z którą odbył liczne tournées – także po Stanach Zjednoczonych (dwukrotnie: 1974, 1976). W latach 1975-77 stał na jej czele jako pierwszy dyrygent i kierownik artystyczny.

Jerzy Maksymiuk występował z wieloma znakomitymi orkiestrami symfonicznymi z całego świata, najsilniej jednak związany jest z zespołami brytyjskimi m.in. London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, English Chamber Orchestra, Scottish Chamber Orchestra, BBC Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra.

Ważnym, choć często pomijanym aspektem twórczej aktywności Maksymiuka, jest jego działalność kompozytorska. Jeden z koncertów tegorocznej radiowej serii (październik 2005) poświęcony będzie właśnie prezentacji sylwetki Jerzego Maksymiuka – kompozytora. Wykonane zostanie wówczas oratorium Arbor vitae.

Aleksandra Kurzak – młoda sopranistka z Wrocławia (ur. 1977 r.)     robi błyskotliwą karierę międzynarodową. Jest solistą Staatsoper w Hamburgu. W sezonie 2004/2005 zadebiutowała na najbardziej prestiżowych scenach świata, w roli Olimpii w „Opowieściach Hoffmana” w nowojorskiej Metropolitan Opera i w roli Aspazji w „Mitridate, Re di Ponto” w londyńskiej Royal Opera House Covent Garden, spotykając się z entuzjastycznymi recenzjami najpoważniejszych krytyków.

Spośród jej ról mozartowskich, na szczególną uwagę zasługują także partie Królowej Nocy w “Czarodziejskim flecie” oraz Blondy w “Uprowadzeniu z seraju”.

Sinfonia Varosovia działa od 1984 roku, kiedy to jej stałym gościnnym dyrygentem został Sir Yehudi Menuhin. W 1997 roku dyrektorem muzycznym Orkiestry Sinfonia Varsovia został Krzysztof Penderecki, który jako dyrygent związany jest z zespołem od wielu lat. Wspólnie koncertują w kraju i na świecie.

W latach 2001 - 2004 głównym gościnnym dyrygentem orkiestry Sinfonia Varsovia został argentyński śpiewak - José Cura.

Stała obecność na najbardziej znanych estradach koncertowych oraz pochlebne recenzje renomowanych krytyków potwierdzają opinię, iż Sinfonia Varsovia należy do czołowych orkiestr kameralnych na świecie.

Zespół działa pod patronatem Centrum Sztuki STUDIO im. St. I. Witkiewicza w Warszawie.

Program koncertu

Wolfgang Amadeusz Mozart

Uwertura „Wesele Figara”

Aria Blondy z II aktu opery Uprowadzenie z Seraju,

Aria Madam Herz z commedia con musica Dyrektor teatru

Finał z Symfonii „Haffnerowskiej”

przerwa

Recytatyw i aria Zuzanny z IV aktu opery Wesele Figara

Recytatyw i aria Aspazji z II aktu opery Mitrydates, król Pontu

Menuet z Divertimenta D-dur KV 344

Aria Aspazji z I aktu opery Mitrydates, król Pontu

Symfonia „Linzka”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wielki jubileusz w Dwójce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl