SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aplikacje z Androida już dostępne w systemie Windows 11

Microsoft wprowadza wyczekiwaną funkcję uruchamiania aplikacji androidowych na systemie Windows 11.

Windows 11Article

Wraz z pojawieniem się Windows 11 Microsoft zapowiedział szereg nowych funkcji i udogodnień dla użytkowników, a wśród nich znalazła się możliwość uruchamiania androidowych aplikacji bez konieczności ingerowania w środowisko, czyli instalowania programów emulujących system. W ten sposób gigant z Redmond przypomina, że najnowsza wersja Windowsa jest najbardziej otwartym systemem operacyjnym na rynku.

Pierwsze testy

Należy tu zaznaczyć, że obecnie do użytku udostępniono 50 różnych aplikacji przeznaczonych natywnie dla systemu Android. Wśród nich można znaleźć, chociażby Apple Music, BBC Sounds, Amazon Kindle oraz szereg gier mobilnych. Warto pamiętać, że funkcja ta jest wciąż w fazie testów, a co za tym idzie, możemy spodziewać się problemów z wydajnością i błędów w przypadku niektórych aplikacji. Podobne emulatory istniały już wcześniej i działały sprawnie, aczkolwiek nie miały oficjalnego wsparcia ze strony Microsoft.

Windows

Aby zainstalować aplikacje androidowe na systemie Windows 11, najpierw należy pobrać w sklepie Microsoft aplikację Amazon Appstore. Następnie konieczne jest pobranie Windows Subsystem for Android, czyli otwartego środowiska, które instaluje się automatycznie przy pobieraniu dowolnej aplikacji androidowej. Proces ten nie powinien nikomu sprawić problemu - zarówno w sklepie Microsoft jak i Amazon dostaniemy porady tłumaczące wszystkie kroki instalacji.

Windows potraktuje aplikacje z Androida “jak swoje”

Na blogu deweloperskim Windowsa znalazła się już również instrukcja uruchamiania aplikacji androidowych. Przede wszystkim można ich użyć za pomocą nowej funkcji Snap Layouts, dodatkowo aplikacje te zachowują się jak każde inne oprogramowanie na Windows, a oznacza to, że użytkownik może je dowolnie przypinać do paska zadań, czy tworzyć ich skróty. Uruchomione aplikacje będą również widoczne po wciśnięciu kombinacji Alt + Tab, natomiast w „Centrum Akcji” będą pojawiać się powiadomienia ich dotyczące. Dodatkowo można je znaleźć po zainstalowaniu w oknie wyszukiwania. Obsługa aplikacji wydaje się być również intuicyjna i przystępna, a czynności w nich można wykonywać za pomocą myszki, dotyku lub specjalnego pióra (w przypadku paneli dotykowych).  

Windows

Windowsowy podsystem dla Androida obejmuje jądro Linuxa i system operacyjny Android oparty na projekcie Android Open Source Project (AOSP) w wersji 11. Jest on dystrybuowany za pośrednictwem sklepu Microsoft Store w ramach instalacji Amazon Appstore [...] rozwiązanie podsystemowe działa na wirtualnej maszynie Hyper-V na podobnej zasadzie jak podsystem Windowsa dla systemu Linux. - czytamy na blogu Windows.

Aby przetestować aplikacje systemu Android na Windows 11, należy zapisać się do programu testerów wewnętrznych Windows. Microsoft zapewnia, że już wkrótce w sklepie pojawi się szersze spektrum oprogramowania.

Burzliwa premiera Windows 11

System operacyjny Windows 11 został 5 października oficjalnie wprowadzony na rynek. Klasycznie już, w przypadku najnowszych wersji oprogramowania od Microsoftu, nie obyło się bez problemów z pobieraniem w dniu premiery. Równocześnie potwierdzone zostały wstępne przypuszczenia ekspertów na temat stabilności świeżego systemu - ma on z nią problemy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku tak dużych aktualizacji, nie jest to nadzwyczajne zjawisko, wręcz przeciwnie, pierwsi odważni użytkownicy, którzy pobrali już system, są w rzeczywistości ogromną grupą testową.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aplikacje z Androida już dostępne w systemie Windows 11

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
OMG!
Warto się zapoznać: https://sjp.pwn.pl/slowniki/prozaiczny.html
Chyba nie chodziło o to, że obsługa jest mało interesująca?
odpowiedź