SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Premiera Windows 11. Jak pobrać aktualizację?

Dzisiaj na całym świecie rozpoczyna się udostępnianie systemu Windows 11 w formie bezpłatnego uaktualnienia na kwalifikujących się komputerach z systemem Windows 10 oraz na nowych komputerach z preinstalowanym systemem Windows 11. System będzie można pobrać w ramach darmowej aktualizacji za pośrednictwem usługi Windows Update.

Windows 11Article

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Windows lada moment zostanie oficjalnie wprowadzona na rynek. Microsoft wyznaczył datę premiery Windows 11 na wtorek 5 października 2021 roku. Co ciekawe, system ten został zapowiedziany zaledwie kilka miesięcy wcześniej. Jak podkreśla gigant z Redmond, Windows 11 ma charakteryzować się prostotą w obsłudze, przejrzystością, nowoczesnością oraz nastawieniem na wydajność w grach. Zważywszy na gamingowy charakter systemu operacyjnego zmieniły się również minimalne wymagania sprzętowe, jakie użytkownik musi spełnić w celu zainstalowania aktualizacji.

Windows 11 - nowy interface

Prezentują się one następująco:

  • procesor 1 GHz lub szybszy z co najmniej dwoma rdzeniami i zgodnością 64-bitową, lub rozwiązaniem SoC (System on a Chip),
  • 4 GB RAM,
  • 64 GB pamięci,
  • karta graficzna zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą ze sterownikiem WDDM 2.0,
  • wyświetlacz o rozdzielczości 720p o przekątnej większej niż 9 cali i 8-bitowym kolorze na kanał,
  • UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu,
  • moduł TPM w wersji 2.0,
  • połączenie z internetem oraz konto Microsoft.

Microsoft umożliwi darmową aktualizację systemu dla wszystkich użytkowników Windows 10. Dodatkowo system Windows 11 pobrać będą mogły osoby korzystające z Windows 7 i Windows 8.1, które zaktualizowały systemy operacyjne do wersji Windows 10. Możliwość aktualizacji pojawi się w zakładce Windows Update, trzeba jednak zaznaczyć, że prawdopodobnie nie trafi ona do wszystkich użytkowników równocześnie.

"Wyciągając wnioski z wprowadzenia na rynek Windows 10, chcemy mieć pewność, że zapewniamy użytkownikom najlepsze możliwe doświadczenia. Oznacza to, że w pierwszej kolejności aktualizację otrzymają nowe, kwalifikujące się do tego urządzenia. Następnie, w oparciu o modele analityczne, które uwzględniają kwalifikowalność sprzętu, wskaźniki niezawodności, wiek urządzenia i inne czynniki wpływające na proces aktualizacji, będzie ona stopniowo wprowadzana na komputerach znajdujących się już na rynku. Przewidujemy, że wszystkie kwalifikujące się urządzenia otrzymają bezpłatną aktualizację do systemu Windows 11 do połowy 2022 roku. Jeśli masz komputer z systemem Windows 10, który kwalifikuje się do uaktualnienia, usługa Windows Update powiadomi Cię o jego dostępności." - poinstruowano użytkowników w komunikacie.

Windows 11 - widżety

Jak pobrać system Windows 11?

W celu pobrania aktualizacji należy uruchomić Ustawienia, następnie przejść do zakładki Aktualizacje i zabezpieczenia, po czym włączyć Windows Update. Tam też znajduje się opcja “Sprawdź aktualizację”.

Po uruchomieniu jej system poinformuje użytkownika o dostępności aktualizacji do wersji systemowej Windows 11. Następnie należy się zgodzić na instalację i odpowiedzieć na wymagane pytania.

Należy tu zaznaczyć, że prędkość aktualizacji jest uzależniona przede wszystkim od wydajności sprzętu, na którym system jest aktualizowany, także może ona potrwać od 20 minut do kilku godzin.

Kiedy aktualizacja będzie dostępna?

Producent nie ujawnił oficjalnej godziny dostępności aktualizacji, aczkolwiek przewiduje się, że system Windows 11, będzie możliwy do pobrania około godziny 10:00 czasu pacyficznego, czyli 19:00 w naszym kraju. Trzeba również zaznaczyć, że pierwsza wersja systemu może nie być stabilna, a do globalnej aktualizacji Microsoft zacznie zachęcać prawdopodobnie dopiero w 2022 roku, gdy wszystkie początkowe błędy zostaną już naprawione. Nie bez powodu również, system zostanie wypuszczony we wtorek - umożliwi to producentom korygowanie wszelkich problemów zaraz po udostępnieniu aktualizacji. Należy również liczyć się z możliwością przeciążenia serwerów, co prawdopodobnie utrudni pobieranie.

Dlatego też prawdopodobnie warto wstrzymać się z aktualizacją zaraz po wypuszczeniu Windows 11 na rynek. Najnowsza wersja systemu operacyjnego od Microsoftu wprowadzi wiele zmian, które z pewnością zmienią działanie komputerów, aczkolwiek wersja Windows 10 będzie wciąż otrzymywać wsparcie do roku 2025, a co za tym idzie, będzie przynajmniej w najbliższym czasie bezpieczniejszą alternatywą dla codziennych użytkowników PC.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Premiera Windows 11. Jak pobrać aktualizację?

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dyrektor Serwisu CS w Siemens
Wydalona z Siemensa, fatalne zarządzanie firmą, brudne zaangażowanie firmy i pracowników w działalność polityczną ( strajk kobiet). Fatalne nastroje w firmie potwierdzone spadającymi na łeb na szyję wynikami ankiet pracowniczych. Wielu wartościowych pracowników odeszło i ma w planie odejście z powodu radykalnej polityki ciecia kosztów wszystkiego i na wszystkim. W zasadzie Siemensa wykorzystała do autopromocji, udzielania wywiadów, pisania książek i występowania w TV. Brak słowa sukces, matka porażki i hańby.Pracownicy Siemensa wierzą, że zabierze ze sobą ten ideologiczny i polityczny gnój. Jednak to pracownicy będą teraz musieli znieść następstwa rządów tej pani. Wstyd!
odpowiedź