SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Windows 11 nieoficjalnie w sieci. Zmiany w interfejsie użytkownika i widżety

W internecie pojawiła się pierwsza, nieoficjalna wersja systemu Windows 11, następcy Windows 10. Na platformie pojawiły się zmiany dotyczące między innymi interfejsu użytkownika, nowego układu Menu Start, braku kafelków oraz wprowadzenia widżetów.

Article

Obecnie na rynku najnowsza wersja systemu Windows to edycja oznaczona numerem 10, która została wprowadzona po raz pierwszy w połowie 2015 r. Platforma jest konsekwentnie aktualizowana, w 2020 r. podano, że Windows 10 funkcjonuje w miliardzie urządzeń na całym świecie.

Przez kilka lat Microsoft nie wspominał nic o nowej generacji systemu, która miałaby zastąpić całkowicie Windowsa 10. Co prawda w 2020 r. producent zapowiedział Windows 10X, który miał znaleźć zastosowanie w mniej zaawansowanych komputerach oraz niektórych urządzeniach mobilnych, jednak niedawno ogłoszono, że projekt został zlikwidowany, zaś niektóre funkcje Windows 10X zostaną przeniesione do Windows 10.

Windows 11: Co nowego?

Pod koniec maja br. w trakcie konferencji Build 2021 Satya Nadella, szef Microsoftu zapowiedział, że w przyszłości może pojawić się na rynku zupełnie nowa wersja Windowsa.

Czytaj także: Microsoft zapowiedział koniec wsparcia dla przeglądarki Internet Explorer

Szef Microsoftu nie zdradził nazwy nadchodzącego systemu, choć mówiło się o kodowym oznaczeniu Sun Valley. Później pojawiły się informacje o tym, że pod koniec czerwca br. mają zostać ujawnione bliższe szczegóły związane z nową platformą.

Teraz do sieci wyciekła wczesna wersja planowanego systemu który, jak się okazuje, będzie nosił nazwę Windows 11. To wczesna kompilacja oprogramowania, która jednak przynosi wiedzę o niektórych zmianach w systemie.

Jedna z nowości w Windows 11 dotyczy nieco przebudowanego Paska zadań. Jest on domyślnie umieszczony w centralnej dolnej części Pulpitu, podobnie jak w systemie macOS. Znajdują się tam najważniejsze przyciski związane z korzystaniem z narzędzi systemowych. Z podanych informacji wynika, że użytkownik Windows 11 będzie miał możliwość przesunięcia Paska do takiego układu, który jest znany z Windows 10.

Kolejna zmiana ma dotyczyć Menu Start, które po rozwinięciu będzie pokazywać m.in. ikony aplikacji, które algorytm Windowsa uzna za najbardziej przydatne dla użytkownika. W tej wersji systemu możliwe jest jednak dowolne konfigurowanie zestawu aplikacji prezentowanie programów z poziomu Menu Start. Ponadto w tym polu znajdzie się dostęp np. do ostatnio otwieranych dokumentów.

Niewielkim zmianom w porównaniu z Windows 10 uległy Centrum akcji oraz oraz wyszukiwarka systemowa. W systemie rzuca się w oczy brak kafelków znanych z obecnej wersji platformy.

Nowym rozwiązaniem, które ma się pojawić w Windows 11 będą widżety. W ujawnionej kompilacji widżety są związane głównie z platformy Microsoft News bez możliwości dołączenia zewnętrznych aplikacji.

Podczas majowej konferencji szef Microsoftu zapowiadał istotne zmiany w funkcjonowaniu Microsoft Store. Jednak z przecieku wynika na razie, że platformę nie czekają istotne przeobrażenia. Do czasu wydania ostatecznej wersji Windows 11 może się to zmienić.

Na razie nie ma żadnych informacji o tym kiedy Windows 11 może trafić na rynek. Nie wiadomo też czy pod koniec czerwca br. Microsoft potwierdzi ostatecznie nowości ujawnione we wczesnej wersji systemu.

W pierwszym kwartale 2021 roku Microsoft osiągnął przychody przekraczające 41 mld dolarów, zaś zysk netto koncernu wzrósł o 44 procent. Przychody z usług w chmurze zwiększyły się o 23 procent, a wpływy serwisu LinkedIn poszły w górę o 25 procent.

Czytaj także: Microsoft kreatywnym marketerem roku 2021 na Cannes Lions

 

Dołącz do dyskusji: Windows 11 nieoficjalnie w sieci. Zmiany w interfejsie użytkownika i widżety

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl