SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska stawia na ekspansję zagraniczną

Prezes Wirtualna Polska Holding Jacek Świderski zapowiedział, że część środków z pozyskanych właśnie kredytów zostanie przeznaczona na rozwój serwisów firmy z sektora e-commerce na rynkach zagranicznych. Wydawca planuje też na przyszły rok kolejne przejęcie w tym segmencie.

Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska HoldingArticle

We wtorek spółka zależna Wirtualna Polska Holding podpisała z konsorcjum banków umowę, na mocy której wzięła kredyty i limit kredytowy w łącznej kwocie do 500 mln zł do spłaty w ciągu siedmiu lat. Środki zostaną przeznaczone zarówno na finansowanie bieżącej działalności wydawcy i spłatę obecnych zobowiązań kredytowych, jak też kolejne akwizycje w sektorze e-commerce.

Na koniec września br. zadłużenie długoterminowe firmy z tytułu kredytów, pożyczek i leasingów wynosiło 177,11 mln zł, wobec 174,57 mln zł na koniec ub.r. W trzech kwartałach br. wydawca spłacił 20,18 mln zł kredytu oraz 6,73 mln zł odsetek i prowizji bankowych.

Z pozyskanego właśnie limitu kredytowego do 265,8 mln zł może zostać przeznaczone na inwestycje. Prezes Wirtualnej Polski Jacek Świderski w rozmowie z PAP zapowiedział, że na przyszły rok firma szykuje kolejne przejęcia w segmencie e-commerce, pracuje obecnie nad kilkoma transakcjami.

W ostatnich czterech latach wydawca kupił już grupę podmiotów zajmujących się handlem internetowym. Jesienią 2014 roku za przejęła 15 mln zł 51 proc. udziałów w agregatorach odzieżowych Homebook.pl i Domodi.pl (witryny rozwijały się potem tak dobrze, że WP w marcu br. podwyższyła wycenę ich pozostałych udziałów o 47 mln zł), jesienią 2015 roku - porównywarki usług finansowych Finansowysupermarket.pl i Jedenwniosek.pl oraz agregator odzieżowy Allani.pl, pod koniec 2015 roku - serwisy wydawcę serwisów Wakacje.pl, Easygo.pl i Wypoczynek.pl (za 83,6 mln zł, co jest największym jak dotąd wydatkiem WP), w marcu ub.r. - porównywarkę finansową Totalmoney.pl (za 14,5 mln zł), a w czerwcu ub.r. - 75 proc. udziałów w Nocowanie.pl (za 22 mln zł). Natomiast w czerwcu br. wydała 15,6 mln zł na 6,3 proc. akcji eSky.pl.

W efekcie Wirtualna Polska jest już obecna w czterech kategoriach e-commerce’owych: odzieżowej, finansowej, turystycznej i wyposażenia wnętrz. W br. z segmentu e-commerce pochodzi już ponad połowa wpływów firmy oraz prawie połowa zysku EBITDA.

- Ta transformacja będzie dalej postępowała. Mogłoby się to odbywać w tempie pojedynczych punktów procentowych rocznie, albo możemy utrzymać to tempo, do którego wszystkich przyzwyczailiśmy. Wybieramy tę drugą ścieżkę, czyli rozwoju organicznego wspomaganego akwizycjami - stwierdził Jacek Świderski w rozmowie z PAP.

Dodał, że z 15 spółek kupionych przez WP w ciągu ostatnich czterech lat tylko dwie (nie podał ich nazw) nie osiągnęły wyznaczonych im celów co do wzrostu.

Wydawca zamierza też wejść ze swoimi obecnymi serwisami sprzedażowymi na rynki zagraniczne. - Zmieniliśmy myślenie na temat ekspansji zagranicznej. Na pewno część środków z nowego kredytu zostanie przeznaczona na pomoc naszym markom e-commercowym w rozwoju za granicą - powiedział Świderski. - Liczymy, że punktowymi, mądrymi akwizycjami możemy zbudować pozycję rynkową naszych spółek e-commerce w regionie - zaznaczył.

W trzech kwartałach br. Wirtualna Polska Holding zanotowała wzrost przychodów ze sprzedaży o 12,3 proc. do 328 mln zł i spadek zysku netto o 1,2 proc. do 30,3 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska stawia na ekspansję zagraniczną

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gg
codziennie wchodze na wirtualne media jak gimbus na kwejka poczytac o tych januszach branzy interaktywnej. poniewaz wiem co sie dzieje w firmie od srodka to ubaw mam po pachy! A juz najbardziej to uwielbiam ogladac włosy na klacie prezesa Jacka S. ktore wychodza temu wannabe macho spod kolnierza. Ekspansja zagraniczna, kredyty, zysk, dywidenda. Jak ja lubie te zaklinanie rzeczywistosci. Dawajcie wiecej, prosze! najlepiej 3 dziennie!
odpowiedź
User
Racjonalny
Chcę WIĘCEJ newsów o WP! Więcej proszę! Najlepiej piszcie siedem razy dziennie o ich telewizji; może wtedy jej oglądalność przestanie mierzyć się w promilach!
odpowiedź
User
ublock origin
Co to będzie? Kanał wp.tv po angielsku z masą programów #... czy może strona główna wp.pl. Ludzie tam wejdą na pewno - zobaczą więcej reklam mając adblock, niż u siebie bez adblocka.
odpowiedź