SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Redakcja o2.pl włączona do newsroomu Wirtualnej Polski. Lipińska i Krawczewski wydawcami strony głównej WP

Grupa Wirtualna Polska włączyła zespół redakcyjny portalu o2.pl do głównego newsroomu WP. Z firmą pożegnali się redaktor naczelny o2.pl Paweł Jaskulski i wydawca Kamil Mrozkowiak, zakończono też współpracę z felietonistką Karoliną Korwin-Piotrowską. Jednocześnie funkcje wydawców strony głównej WP objeli Alicja Lipińska i Jacek Krawczewski. - Spłaszczamy strukturę i robimy ją bardziej przejrzystą, likwidujemy dublujące się kompetencjami funkcje, łączymy pokrewne obszary tematyczne w piony redakcyjne - opisuje tę reorganizację dla Wirtualnemedia.pl Tomasz Machała.

Osobny zespół redakcyjny o2.pl działał od jesieni 2015 roku, kiedy portal został uruchomiony w nowej wersji, opartej na rozbudowanej stronie głównej, a skierowanej głównie do tzw. millenialsów. Od kwietnia ub.r. felietony dla portalu pisała Karolina Korwin-Piotrowska, poprzednio współpracująca w takim zakresie z Onetem.

Obecnie kierownictwo Grupy Wirtualna Polska podjęło decyzję o połączenie zespołu o2.pl z głównym newsroomem WP. W konsekwencji z firmą rozstają się Paweł Jaskulski (redaktor naczelny o2.pl) oraz Kamil Mrozkowiak (wydawca strony głównej o2.pl), zakończono też współpracę z Karoliną Korwin-Piotrowską, o czym dziennikarka poinformowała na Facebooku.

- Zmieniamy struktury redakcji, bo wdrażamy nowy sposób organizacji pracy. Do tej pory wszystkie  redakcje pracowały całkowicie odrębnie, nie wykorzystując synergii na styku obszarów tematycznych czy pełnego potencjału social mediów, które również działały osobno - wyjaśnia te zmiany Tomasz Machała, członek zarządu Wirtualnej Polski ds. wydawniczych. - Grupa Wirtualna Polska ma jasno postawiony cel: wzmacniania pozycji głównego, opiniotwórczego medium dla Polaków. Żeby ten cel realizować i wzmacniać naszą pozycję na coraz bardziej konkurencyjnym rynku, trzeba dostosować do tego struktury, które od wielu lat były constans. Pewne stanowiska, które były kluczowe dla organizacji w przeszłości, teraz trzeba było przedefiniować. Spłaszczamy strukturę i robimy ją bardziej przejrzystą, likwidujemy dublujące się kompetencjami funkcje, łączymy pokrewne obszary tematyczne w piony redakcyjne, a wszystkie łączymy (spajamy) pod jednym parasolem wydawniczym - wylicza Machała.

Od stycznia funkcję szefa newsroomu objął Marcin Ręczmin (poprzednio wydawca strony głównej WP), a jego zastępcami zostali Paulina Gumowska (wcześniej wydawczyni strony głównej) i Tomasz Grynkiewicz (pełni dalej swoją poprzednią funkcję redaktora naczelnego serwisów ekonomicznych Grupy WP). Rozstano się natomiast z Wojciechem Sosnowskim, szefem wydawców strony głównej WP, a pełniona przez niego funkcja została zlikwidowana.

Jednocześnie do zespołu wydawców strony głównej WP dołączyli Alicja Lipińska (wcześniej wydawczyni serwisu WP Facet) i Jacek Krawczewski (wcześniej szef wydawców o2), redaktorem wiadomości został Radek Rosiejka z zespołu SEO, a funkcję wydawcy newsfeeda objęli Karol Lewandowski (wcześniej reporter WawaLove) i Zuzanna Śmigiel (wcześniej redaktorka wiadomości).

Pracę w Grupie Wirtualna Polska zaczęli w ostatnim okresie Marta Pawłowska, Renata Machała, Grzegorz Łakomski, Luiza Łuniewska, Adam Jabłoński, Patryk Osowski, Krzysztof Olszewski, Magdalena Nałęcz, z początkiem lutego - Kamil Sikora, Krzysztof Majak i Michał Gąsior (poprzednio w naTemat.pl) i Jarosław Kociszewski (poprzednio w Polskim Radiu), a w marcu do zespołu dołączy Nina Harbuz Karczmarewicz. - W sumie od listopada do newsroomu przyjęliśmy 16 nowych osób z zewnątrz, w tym wydawcę strony głównej, pięciu redaktorów, trzech redaktorów social media, pięciu reporterów działu Kraj, reportera działu Świat i reportera WawaLove - wylicza Tomasz Machała.

Z drugiej strony z firmą rozstali się m.in. Sławomir Cedzyński (był szefem serwisów informacyjnych), Tomasz Bednarzak (szef działu Świat), Marcin Bartnicki (szef działu Historia), Sylwia Preiss (kierownik wydawców działu Wiadomości), Iga Burniewicz (wydawca), Juliusz Szalek (redaktor prowadzący działu motoryzacyjnego WP) i Ewa Popławska (social media manager).

Obecnie pion redakcyjny Grupy Wirtualna Polska jest podzielony na dziesięć działów: główny newsroom (szefem jest Marcin Ręczmin), sport (na czele z Michałam Kołodziejczykiem), Money - WP Finanse (kieruje nim Tomasz Grynkiewicz), styl i turystyka (redaktor naczelną jest Karolina Wierzbińska), rozrywka (obejmuje serwisy Pudelek.pl i sekcje Film, Teleshow i Książki portalu WP, szefową jest Sylwia Olech), motoryzacja (szefem jest Mariusz Zmysłowski, odpowiada za witryny Moto WP i Autokult.pl), technologie (redaktor naczelną jest Joanna Sosnowska, podlegają jej serwisy Tech WP, Gadżetomania.pl, Komórkomania.pl, Fotoblogia.pl), social media (kieruje nim Filip Cieślak), dział zarządzania contentem (dyrektorem jest Monika Modrzejewska) oraz sekretariat pionu wydawniczego (sekretarzem jest Marta Pawłowska).

Według badania Gemius/PBI w grudniu ub.r. strony i aplikacje Grupy Wirtualna Polska zanotowały 20,59 mln realnych użytkowników i 3,09 mld odsłon, a sam portal WP - 14,47 mln użytkowników i 2 mld odsłon.

Dołącz do dyskusji: Redakcja o2.pl włączona do newsroomu Wirtualnej Polski. Lipińska i Krawczewski wydawcami strony głównej WP

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kot
Machała twierdzi, że główny cel to "wzmacniania pozycji głównego, opiniotwórczego medium dla Polaków", ale na razie to wygląda jak biuletyn opozycji.
odpowiedź
User
Polak
O2 to kolejny portal, na którym redaktorzy/praktykanci/funkcyjni zamieszczają lewackie, proopozycyjne, antynormalnościowe treści, a potem zawsze w komentarzach ludzie jadą po nich i po treściach tam umieszczanych. Czy nie może być niepropagandowych portali już?
odpowiedź
User
Opek
Dużo awansów wewnętrznych. Wreszcie na karierę mają szansę ludzie, którzy przez lata na nią zaslugiwali ale nie byli dostrzegani.
odpowiedź