SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wirtualna Polska pożycza do 500 mln zł na spłatę poprzedniego kredytu i przejęcia w e-commerce

Wirtualna Polska Media podpisała z konsorcjum banków umowę, na mocy której wzięła kredyty w łącznej kwocie do 500 mln zł do spłaty w ciągu siedmiu lat. Środki zamierza przeznaczyć na refinansowanie obecnego zadłużenia, bieżącą działalność oraz przejęcia w segmencie e-commerce.

Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska Holding Article

Kredytów firmie Wirtualna Polska Media, należącej do Wirtualna Polska Holding, udzieliły mBank, Pekao SA i ING Bank Śląski. Poręczycielami są należące do WP spółki Money.pl, Wakacje.pl i Nocowanie.pl.

Wirtualna Polska w komunikacie giełdowym wymieniła trzy cele, na które przeznaczy pożyczone środki: refinansowanie bieżącego zadłużenia (wynikającego głównie z umowy z wiosny 2015 roku), finansowanie bieżącej działalności i kapitału obrotowego oraz finansowanie i refinansowanie wydatków inwestycyjnych.

Firma cztery lata temu wzięła 175 mln zł kredytu na kupno Wirtualnej Polski od Orange Polska. Natomiast wiosną 2015 roku zawarła z ING Bankiem Śląskim i mBankiem nową umowę kredytową, na mocy której pozyskała kredyty i limit kredytowy o wartości do 279,5 mln zł. 30 czerwca br. zawarto aneks do umowy wydłużający okres spłaty do 31 marca 2022 roku.

W trzech kwartałach br. Wirtualna Polska Holding spłaciła 20,18 mln zł kredytu oraz 6,73 mln zł odsetek i prowizji bankowych. Jednocześnie wykorzystała 15 mln zł limitu kredytowego na refinansowanie części swoich wydatków inwestycyjnych.

Na koniec września br. zadłużenie długoterminowe firmy z tytułu kredytów, pożyczek i leasingów wynosiło 177,11 mln zł, wobec 174,57 mln zł na koniec ub.r. Natomiast łączne zobowiązania długoterminowe wydawcy to 177,12 mln zł, o 53 mln zł mniej niż trzy kwartały wcześniej.

Wirtualna Polska chce dalej przejmować w e-commerce

- Zabezpieczyliśmy finansowanie na dalszy, dynamiczny rozwój Wirtualnej Polski. Będziemy kontynuować inwestycje w e-commerce w Polsce i za granicą - zapowiada Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska Holding.

W ciągu ostatnich czterech lat firma kupiła szereg serwisów zajmujących się handlem internetowym. Jesienią 2014 roku za przejęła 15 mln zł 51 proc. udziałów w agregatorach odzieżowych Homebook.pl i Domodi.pl (witryny rozwijały się potem tak dobrze, że WP w marcu br. podwyższyła wycenę ich pozostałych udziałów o 47 mln zł), jesienią 2015 roku - porównywarki usług finansowych Finansowysupermarket.pl i Jedenwniosek.pl oraz agregator odzieżowy Allani.pl, pod koniec 2015 roku - serwisy wydawcę serwisów Wakacje.pl, Easygo.pl i Wypoczynek.pl (za 83,6 mln zł, co jest największym jak dotąd wydatkiem WP), w marcu ub.r. - porównywarkę finansową Totalmoney.pl (za 14,5 mln zł), a w czerwcu ub.r. - 75 proc. udziałów w Nocowanie.pl (za 22 mln zł). Natomiast w czerwcu br. wydała 15,6 mln zł na 6,3 proc. akcji eSky.pl.

Kierownictwo Wirtualnej Polski niezmiennie deklaruje, że firma chce kupować w sektorze e-commerce, ponieważ rozwija się on szybciej i ma większe perspektywy do dalszego wzrostu niż reklama internetowa. - Kochamy e-commerce, skupiamy się na nim na co dzień i uważamy, że jest przyszłością Wirtualnej Polski. Działalność mediowa jest istotna i zawsze będzie obecna w firmie, bo jest kołem zamachowym dla e-commerce’u - mówił Jacek Świderski w maju br.

W całym br. już ponad połowa wpływów firmy pochodzi z segmentu e-commerce.

Jak Wirtualna Polska spłaci nowe kredyty?

Spłata wynikająca z nowej umowy kredytowej została podzielona na cztery transze. Pierwszą, w łącznej kwocie 86,8 mln zł, Wirtualna Polska ma spłacać w 20 równych kwartalnych ratach płatnych od czwartego kwartału 2018 roku. Druga, w wysokości 127,4 mln, ma zostać zwrócona za siedem lat (czyli w grudniu 2024 roku). Trzecia, w kwocie do 113,2 mln zł, firma będzie spłacała od IV kwartału 2021 roku w dwunastu równych ratach kwartalnych. Natomiast czwarta, w kwocie do 152,6 mln zł, ma zostać spłacona za siedem lat.

Trzecia i czwarta transza - o łączne wartości do 265,8 mln zł - ma zostać przeznaczona na inwestycje.

Oprocentowanie ustalono według stawki WIBOR dla depozytów 3-miesięcznych powiększonej o określoną w umowie marżę uzależnioną od wysokości wskaźnika zadłużenia netto do wyniku EBITDA grupy kapitałowej Wirtualnej Polski.

W umowie zapisano, że Wirtualna Polska będzie mogła wypłacać dywidendę, jeśli nie będzie miała zaległości w spłacie kredytów ani nie przekroczy zapisanego wskaźnika zadłużenia całkowitego netto do wyniku EBITDA.

W trzech kwartałach br. Wirtualna Polska Holding zanotowała wzrost przychodów ze sprzedaży o 12,3 proc. do 328 mln zł i spadek zysku netto o 1,2 proc. do 30,3 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska pożycza do 500 mln zł na spłatę poprzedniego kredytu i przejęcia w e-commerce

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aZaliż
No to czegoś nie rozumiem.
W poprzednich informacjach na temat Grupy WP było sporo o przychodzie i ZYSKU, ale zgrabnie pomijano wysokość zadłużenia.

Więc jak to jest?
Jest ZYSK czy jednak go nie ma, bo jest 177 milionów DŁUGU?
46 11
odpowiedź
User
Aj aj
Czyli jednak nie telewizja. Dobrze. Ważne, że potrafią zrewidować poglądy.
24 11
odpowiedź
User
Powracajaca Karma
pięknie idzie na dno ten tuningowany garaż. Tyle karier zniszczyli. Nerwów nie zwrócą. Niech tona
49 10
odpowiedź
User
Wajcha w dół
No tak, Domodi trzeba będzie za coś wykupić :D A nowe podmioty z branży e-commerce niecierpliwie czekają na ruch wizjonerów, z takim kredytem będą z nożem na gardle kupować kolejne podmioty po zawyżonych cenach :D Trochę ludzi zdąży z WP ubić interes, nim oni sami siebie ubiją :D
31 9
odpowiedź
User
Ronny
Karuzela kredytowa...
24 8
odpowiedź