SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska uruchomi WP Radio

W czwartek, 10 marca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwały w sprawie zmiany nazw programów. Wśród nich znalazła się ta dotycząca cyfrowej stacji radiowej, którą chce uruchomić Wirtualna Polska.

Na początku lutego br. Wirtualna Polska wystąpiła z wnioskiem do KRRiT o zmianę nazwy cyfrowej stacji radiowej. Koncesji udzielono na nadawanie programu pod nazwą Open FM, a nadawca chciał, by zamienić ją na WP Radio.

Choć stacja może już nadawać w DAB+, nadal jej nie słychać w cyfrowych odbiornikach. 9 stycznia br. w Tarnowie ruszył pierwszy lokalny multipleks cyfrowego radia. Kilka dni później wystartowały kolejne dwa: w Toruniu i w Rzeszowie. Z kolei na początku lutego firma DABCOM uruchomiła multipleksy cyfrowego radia w Częstochowie, Warszawie, Poznaniu i Katowicach. W każdym z tych miast zgodę na nadawanie programu dostała Wirtualna Polska.

W czwartek, 10 marca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwały w sprawie zmiany koncesji dotyczące zmiany nazw. Jedna z nich dotyczy Wirtualnej Polski. KRRiT zgodziła się na zmianę nazwy z Open FM na WP Radio.

- Cieszymy się, że KRRiT uwzględniła nasz wniosek. Prace nad uruchomieniem radia przebiegają zgodnie z założeniami - powiedział nam w czwartek Michał Siegieda, rzecznik prasowy WP Holding, do którego należy rozgłośnia. Niewykluczone, że stacja rozpocznie nadawanie jeszcze wiosną tego roku.

Rzecznik WP dodaje, że na razie jest za wcześnie, by podać szczegóły dotyczące programu i muzyki granej w rozgłośni, a także osób zaangażowanych w jej działalność.

Stacji w DAB+ będzie przybywać

Ostatnio informowaliśmy, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpisała dwa konkursy dla stacji, które mogą wejść w skład ogólnopolskiego multipleksu DAB+. Przewidziano dwanaście miejsc. Trzy przypadną rozgłośniom Polskiego Radia, dziewięć trafi do stacji ogólnopolskich i ponadregionalnych, które będą zainteresowane emisją cyfrową, oraz do nowych graczy.

Nie wiadomo na razie, którzy nadawcy będą zainteresowani obecnością w DAB+. Największe grupy komercyjne, takie jak RMF, Eurozet, Agora i ZPR twierdzą, że na razie przyglądają się ogłoszeniom KRRiT. W przeszłości bardzo krytycznie wypowiadały się na temat DAB+. Ich zdaniem to technologia droga i przestarzała, a cyfryzację radia można oprzeć na internecie.

Z badań TePanelu wynika, że odbiorniki DAB+ posiada mniej niż 5 proc. Polaków. Rośnie jednak liczba cyfrowych tunerów w nowych samochodach. Do inwestycji w nowe radioodbiorniki nie zachęca oferta programowa. Tam, gdzie DAB+ działa, dominują stacje Polskiego Radia, rozgłośnie niszowe oraz katolickie. W ostatnich tygodniach ruszyły jednak regularne multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Tarnowie, Częstochowie, Poznaniu, Rzeszowie, Katowicach i Toruniu.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska uruchomi WP Radio

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Znajduje się ok.40 km od Torunia.Czy mogę odbierać DAB+ ?
odpowiedź
User
Xyz
DAB+ potrafi zaskoczyć zasięgiem, więc powinien być odbiór pod warunkiem, że nie próbujesz słuchać w piwnicy pod ziemią.
odpowiedź
User
LoL
Znajduje się ok.40 km od Torunia.Czy mogę odbierać DAB+ ?

włącz radio to się przekonasz, jak coś złapiesz - brawo, jak nie to nic nie będzie.
odpowiedź