SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 2 miliony użytkowników zarażonych wirusem z programu CCleaner

CCleaner, popularny program do usuwania z systemu zbędnych i potencjalnie groźnych plików został zainfekowany przez hakerów oprogramowaniem typu malware. Według szacunków szkodliwy kod może się znajdować w urządzeniach ponad 2 milionów użytkowników na całym świecie.

Fakt zarażenia przez hakerów jednej z wersji CCleanera podały 2 źródła – najpierw inżynierowie z laboratorium Cisco Talos, później zaś Piriform – firma stojąca za produkcją narzędzia należącego obecnie do Avast.

CCleaner to popularne wśród użytkowników narzędzie pozwalające na wykrywanie i usuwanie z systemu zbędnych oraz potencjalnie niebezpiecznych plików. Okazuje się, że dostępna pomiędzy 15 sierpnia a 12 września br. wersja oznaczona symbolem 5.33.6162 (a także jej pochodna CCleaner Cloud 1.07.3191) została zainfekowana przez hakerów złośliwym kodem o nazwie Floxif. Jest to oprogramowanie typu spyware, którego zadaniem jest zbieranie danych o użytkowniku i przesyłanie ich na zewnątrz.

Według udostępnionych przez producenta informacji do infekcji doszło na skutek ataku hakerów na serwery Avast, z których dystrybuowana była wspomniana edycja CCleanera.

Producent szacuje, że w sumie zawirusowane oprogramowanie mogło trafić do urządzeń ponad 2,2 mln użytkowników na całym świecie. Pewnym ograniczeniem w rozprzestrzenianiu się szkodliwego kodu mógł być fakt, że infekował on jedynie 32-bitowe systemy operacyjne, które obecnie są coraz rzadziej wykorzystywane.

Użytkownicy którzy podejrzewają że mogli pobrać feralną wersję CCleanera powinni ściągnąć do komputera odpowiedni darmowy program oferowany przez firmę AVG, którego zadaniem jest odnalezienie i usunięcie Floxifa z sytemu.

 

Dołącz do dyskusji: Ponad 2 miliony użytkowników zarażonych wirusem z programu CCleaner

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kamil
nie używam bo mam w swoim telefonie czyścik wbudowany, okazało się , ze to z serwera avasta rozprzestrzeniało i tak nie ma dobrych not a teraz to juz w ogóle poległ
odpowiedź
User
CoinBitscuncOB
The best software for hackers (hack bank / dating / bitcoin)

https://cranhan.blogspot.com/

and much more in the channel Telegram

https://t.me/brute_engine
odpowiedź
User
CoinBitkatOB
The best software for hackers (hack bank / dating / bitcoin)

https://cranhan.blogspot.com/

and much more in the channel Telegram

https://t.me/brute_engine
odpowiedź