SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Wojciech Pawlak: honoraria gwiazd TVP są za wysokie w obecnej sytuacji telewizji publicznej (komentarz)

- W obecnej sytuacji TVP, a także tego, co dzieje się na rynku telewizyjnym, honoraria gwiazd „Wiadomości” są za wysokie. Mogę sobie wyobrazić sytuację, że na miejscu Danuty Holeckiej czy Michała Adamczyka pojawia się ktoś z niższym honorarium bez szkody zarówno dla kwestii wizerunkowych, jak i oglądalności programu - komentuje Wojciech Pawlak, były dyrektor telewizji WP i TVP2.

Wojciech Pawlak, fot. Rajmund Nafalski Article

Telewizja twarzami stoi. Żeby ocenić potencjał danej osobowości telewizyjnej nie należy kierować się samymi badaniami oglądalności. Czasami ważniejsze są kwestie wizerunkowe. Pewnie dałoby się wymienić przynajmniej kilkoro dziennikarzy czy twarzy telewizji, którzy są kojarzeni z programami niegenerującymi wysokich ratingów, natomiast mają bardzo wysoką wartość dla stacji, ponieważ wpływają pozytywnie na jej wizerunek.

W stacjach komercyjnych ta zależność jest silniejsza niż w TVP. W telewizji publicznej - jeśli miałbym się nad tym zastanawiać - zadałbym sobie pytanie o zaufanie i wiarygodność tych osób, a nie o oglądalność programów. Jeśli wskazani w artykule "Dziennika Gazety Prawnej" dziennikarze, według badań, odznaczają się wysokim poziomem wiarygodności i zaufania wśród widzów, to te czynniki mają wpływ na wycenę ich wartości dla programu i dla stacji, co przekłada się na honoraria.

Czy Telewizja Polska jako nadawca publiczny z gorszą płynnością finansową i małymi wpływami z abonamentu rtv - nie powinien oszczędzać na gwiazdorskich honorariach?

To bardzo trudna sprawa, żadnemu z poprzednich zarządów TVP nie udało się zadowalająco uregulować honorariów gwiazdorskich. Prywatnie uważam, że - przy założeniu, że doniesienia "DGP" są prawdziwe - w obecnej sytuacji telewizji publicznej, a także tego, co dzieje się na rynku telewizyjnym, wskazane honoraria są za wysokie. Mogę sobie wyobrazić sytuację, że na miejscu red. Holeckiej, czy red. Adamczyka pojawia się ktoś z niższym honorarium bez szkody zarówno dla kwestii wizerunkowych, jak i oglądalności programu.

Wojciech Pawlak do marca br. był szefem stacji WP, wcześniej był m.in. dyrektorem TVP2, dyrektorem ds. strategii i komunikacji w Telewizji Polsat i prezesem TNS OBOP.


W 2016 roku wydatki Telewizji Polskiej na wynagrodzenia wyniosły 402,6 mln zł, wobec 337,1 mln zł więcej niż rok wcześniej (to 19,4 proc. w górę). Wzrost ten wynika m.in. z 29,7 mln zł dodatkowych kosztów programu odejść dobrowolnych. Bez uwzględnienia tych kosztów wydatki na wynagrodzenia zwiększyły się o 10,6 proc.

Publiczny nadawca w ub.r. zanotował 1,47 mld zł wpływów (o 6,8 proc. mniej niż rok wcześniej) i 176,7 mln zł straty netto. W czerwcu br. Jacek Kurski podał, że liczba etatowych pracowników firmy od początku ub.r. zmalała z 2,83 tys. do ok 2,6 tys.

Pod koniec lipca TVP otrzymała 800 mln zł kredytu ze Skarbu Państwa, zasadniczą część ma spłacić w miesięcznych ratach od 2019 do końca 2023 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wojciech Pawlak: honoraria gwiazd TVP są za wysokie w obecnej sytuacji telewizji publicznej (komentarz)

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
40 tyś, co to dla TVP :D :D :D
3 0
odpowiedź
User
iksiński
Każdy prezenter jest tyle wart ile daje rynek. Jeżeli ktoś byłby w stanie podkupić Holecką, Adamczyka czy Ziemca - oferując np 50 tys. Zł to te kwoty są jak najbardziej uzasadnione - jeżeli jednak nikt inny nie byłby zainteresowany to i 15 tys. byłoby za dużo. To nie jest kwestia typowych stawek ale popytu na konkretne nazwisko. W tym samym programie za te same czynności poszczególni prowadzący mogą mieć całkiem różne pieniądze i to jest normalne!
8 0
odpowiedź
User
Janek
Dla Holeckiej się poświęcam i... przełączam na inny kanał...
6 2
odpowiedź
User
ona
gwiazdy pożal się Boże...
5 1
odpowiedź
User
Estragon
Akurat Pan Ziemiec jest wart takich pieniędzy, ale Danka Holecka...no nie wiem no chyba, że za lojalność..
4 1
odpowiedź
User
mądrości ludowe
na to wychodzi że ci co abonamentu nie płacą, bo pan Gliński swój chłop, decydują. może zmienimy a może...właśnie może
kto decyduje o tym co w tv taki słupek co nie płaci ale zawsze mu się należy czy taki co płaci?
mogłabym się zająć ekipą rządzącą bo może się zobaczy. może pan ma wypłatę czy może tylko od może do ponieważ
0 0
odpowiedź
User
podsumowując
przy okrągłym stole tak się nie obijesz jak przy kanciastym

wszyscy sobie świetnie poradzą tylko chyba nie o to chodzi. wydaje mi się że abonament nie jest na lizaki. warto to przemyśleć

jeśli chodzi o honoraria. już tak obrzydliwie są owi dziennikarze atakowani że nawet i ochrona by się przydała
0 1
odpowiedź
User
rdf
ale Państwo eksperta wybraliście pożal się B...e!!!
7 0
odpowiedź
User
adrem
Dużo ale post-Komuch Kraśko wysysał 70 tys. a Lis dziesiątki milionów i wtedy nikomu to nie przeszkadzało.
3 2
odpowiedź
User
Nick
Sytuacja finansowa TVP zawsze była fatalna i zawsze jest argument, że zarobki są za wysokie. Po co ten szum? Gadają tylko zazdrośnicy i nieudacznicy.
2 5
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing
przesuń do góry