SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wrócił optymizm na rynek pracy

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia spadł w czerwcu br. Jest to drugi miesiąc z rzędu obniżania się wartości wskaźnika, przy czym w czerwcu skala zmian była 1,5 razy większa niż w ubiegłym miesiącu.

Wrócił optymizm na rynek pracy

"Taka zmiana wartości potwierdza symptomy do umiarkowanej poprawy na rynku pracy, przy równoczesnym silnym oddziaływaniu czynników o charakterze sezonowym występujących o tej porze roku. Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w kwietniu o 0,4 punktu procentowego do 12,2%, natomiast po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym nie odnotowała zmian utrzymując poziom 12,2%%" - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

Kolejny miesiąc utrzymuje się pozytywna ocena ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, na poziomie zbliżonym do tego z marca i kwietnia br. Pozytywną ocenę determinują w głównej mierze oceny bieżącego, jak i dotyczące przyszłego portfela zamówień oraz produkcji.

"Nadal jednak przedsiębiorstwa przewidują nieznaczny spadek zatrudnienia, w największym stopniu w małych przedsiębiorstwach" - czytamy dalej.

BIEC zauważa, że badania IRG SGH prowadzą do zbliżonych wniosków w zakresie oceny ogólnego klimatu koniunktury (wskaźnik koniunktury jest na poziomie zbliżonym do tego z kwietnia br.). Ponadto przedsiębiorstwa lepiej niż w poprzednich miesiącach oceniają ogólną kondycję gospodarki Polski. Tym niemniej, przewidywania stanu koniunktury na najbliższe miesiące są nadal pesymistyczne.

"Przedsiębiorstwa publiczne zanotowały niewielki spadek zatrudnienia w ubiegłym miesiącu, prywatne jego wzrost. Prognozy na najbliższe miesiące wskazują na stabilizację zatrudnienia na obecnym poziomie" - podsumował BIEC

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wrócił optymizm na rynek pracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl