SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wydawca „Wprost” zawiadamia prokuraturę i CBA ws. publikacji „Gazety Finansowej”

Michał M. Lisiecki i należąca do niego spółka AWR „Wprost”, będąca wydawcą tygodnika „Wprost”, złożyli do prokuratury i Centralnego Biura Antykorupcyjnego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie publikacji Grzegorza Jakubowskiego na łamach „Gazety Finansowej”. Doniesienie dotyczy również Jana Pińskiego, redaktora naczelnego tygodnika.

Michał M. Lisiecki, większościowy akcjonariusz PMPG Polskie Media / fot. Beata Jarzębska Article

W ostatnim wydaniu „GF” opublikowano artykuł Jakubowskiego pt. „Wprost na dno”, w którym autor opisuje przygotowaną dla spółek Skarbu Państwa ofertę artykułów eksperckich na łamach tygodnika „Wprost”. Jeden taki tekst - jak podaje „Gazeta Finansowa” - ma kosztować 109 tys. zł. Dodatkowo dziennikarz opisuje, że sprzedaż egzemplarzowa „Wprost” jest o 16 proc. niższa niż sprzedaż ogółem.

>>> Przeglądaj okładki gazet i magazynów w naszym dziale Jedynki

Tydzień wcześniej „Finansowa” opisała, jak prezes Amber Gold Marcin P. miał w lipcu 2012 roku zwrócić się o pomoc do prezesa PMPG Michała M. Lisieckiego po krytycznych publikacjach dziennika „Puls Biznesu” na temat jego parabanku. Według tygodnika, Lisiecki miał szukać obsługi PR dla Amber Gold. Grupa PMPG Polskie Media zaprzeczyła tym doniesieniom oraz pozwała wydawcę „GF” i autora artykułu Grzegorza Jakubowskiego.

W związku z publikacjami na łamach „Gazety Finansowej”, Michał M. Lisiecki i AWR „Wprost”, spółka wydająca tygodnik „Wprost”, złożyły do prokuratury i CBA zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Grzegorza Jakubowskiego oraz Jana Pińskiego, redaktora naczelnego pisma.

W zawiadomieniu podano, że dopuścili się oni rozpowszechniania fałszywych informacji o przedsiębiorstwie oraz osobach nim zarządzających. Chodzi o czyny określone w art. 26 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz przestępstwa określonego w art. 267 § 4 kodeksu karnego.

- Wydawca liczy, że odpowiednie organy ścigania skutecznie zajmą się sprawcami czynów niedozwolonych, gdyż działania Pińskiego i Jakubowskiego przybrały w ostatnich tygodniach skalę wyjątkowo napastliwą - informuje w komunikacie AWR „Wprost”.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu w serwisie internetowym Wprost.pl opublikowano artykuł, opisujący, że Paweł Miter, dziennikarz współpracujący z „Warszawską Gazetą” (wydaje ją Piotr Bachurski), ostrzegł mailowo zarząd Amber Gold o działaniach planowanych wobec spółki przez ABW tuż przed zamknięciem linii lotniczych OLT Express. W artykule zamieszczono długi mail, w którym Miter m.in. negatywnie ocenił krytykowanie firmy przez niektóre tytuły prasowe, m.in. „Newsweeka” i „Gazetę Wyborczą”.

W tekście pojawiła się także sugestia, że „Gazeta Finansowa” atakuje Michała M. Lisieckiego, ponieważ we „Wprost” zatrudniono jednego z jej byłych ważnych pracowników. Ponadto kierowana przez Jana Pińskiego spółka wydająca tygodnik „Wprost Przeciwnie” (ukazywał się krótko jesienią 2011 roku) przegrała z wydawcą „Wprost” proces o nieuczciwą konkurencję.

Według danych ZKDP w pierwszym kwartale br. średnia sprzedaż ogółem „Wprost” wynosiła 28 408 egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wydawca „Wprost” zawiadamia prokuraturę i CBA ws. publikacji „Gazety Finansowej”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kawka
Rozumiem że złożyli - ale czemu do CBA ?
10 8
odpowiedź
User
endoffreedominPoland
To co wypisują i jak bezpodstawnie szkalują w takiej Warszawskiej gazecie, WSieci, ABC to kryminał. Kryminał to tez przerażająca i ibludna propaganda PiS, ktora obecna jest teraz w TVP1, 2, Polonii i Info...
10 8
odpowiedź
User
endoffreedominPoland
To co wypisują i jak bezpodstawnie szkalują w takiej Warszawskiej gazecie, WSieci, ABC to kryminał. Kryminał to tez przerażająca i obludna propaganda PiS, ktora obecna jest teraz w TVP1, 2, Polonii i Info...
10 8
odpowiedź