SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wydawcy porozumieli się z Ruchem i Aliorem ws. nowego planu restrukturyzacji spółki. Ma być gotowy do końca stycznia

Zarząd Izby Wydawców Prasy spotkał się z nowym kierownictwem dystrybutora prasy Ruchu, oraz zarządem Alior Banku, który złożył wniosek o tymczasowe przejęcie spółki, by przekazać ją potem zainteresowanym inwestorom.

fot. Ruch Article

Ruch od początku września prowadzi przyspieszone postępowanie układowe. Firma zawnioskowała o nie z powodu ogromnych zobowiązań wobec wydawców i kredytującego ją Alior Banku. Zaproponowała, że układ obejmie wierzycieli, którym jest winna po minimum milion zł.

W połowie grudnia ub.r. kolejny raz zmienił się zarząd Ruchu, który od kilku miesięcy balansuje na krawędzi upadku. Odwołany został wieloletni wiceprezes Marek Podstawa, a członek zarządu Bogumiła Rak złożyła rezygnację. Do zarządu mianowano Tomasza Swata i Piotra Regulskiego, a od początku stycznia 2019 roku nowym prezesem jest Miłosz Szulc.

O tych roszadach zdecydował Alior Bank, który udzielił Ruchowi dużego kredytu obrotowego, więc obecnie jest jego największym wierzycielem. Złożył również wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wyrażenie zgody na przejęcie kontroli nad spółką - chce przejąć jej udziały tymczasowo i odsprzedać docelowym inwestorom. Jednocześnie do tej pory poinformowano, że w ratowanie firmy kolporterskiej zaangażują się inne koncerny państwowe: PKN Orlen i Poczta Polska.

Jak wynika z informacji przekazanych Wirtualnemedia.pl w czwartek, 17 stycznia br. odbyło się spotkanie zarządu Izby Wydawców Prasy z nowym kierownictwem Ruchu w restrukturyzacji oraz zarządem Alior Banku.

Do końca stycznia gotowy plan restrukturyzacji spółki

Jak przekazała nam Izba, prezes Ruchu Miłosz Szulc przedstawił dotychczasowe działania i kalendarz aktywności władz spółki na kolejne miesiące oraz opowiedział o planach oszczędności i redukcji kosztów, które mają ustabilizować sytuację finansową firmy. Przedstawił również działania, jakie mają spełnić wymagania nadzorcy sądowego w związku z toczącym się postępowaniem układowym. Zapewnił także, że do 31 stycznia br. Ruch ma przekazać nadzorcy sądowemu plan restrukturyzacji spółki.

Szulc poinformował także wydawców, że do końca czerwca br. (na czas potrzebny do zrealizowania przygotowywanej transakcji) spółka powinna zachować ciągłość płynności finansowej i przedstawił wstępną strategię rozwoju poszczególnych obszarów działania dystrybutora prasy w obszarze logistyki, kolportażu prasy, sprzedaży detalicznej oraz pozostałych usług realizowanych przez Spółkę (np. Paczka w Ruchu).

Według niego Ruch jest jedynym kolporterem dostarczającym prasę w niektóre miejsca kraju, do których realizowanie dostaw nie jest opłacalne dla innych operatorów (na rynku działają jeszcze dwie inne duże spółki: Garmond Press oraz Kolporter). Szulc miał podkreślać, że „ta działalność jest elementem misji Ruchu w zakresie zapewnienia społeczeństwu dostępu do prasy”.

Z kolei Krzysztof Bachta, prezes Alior Banku poinformował wydawców o stanie realizowanych prac i zainteresowaniu inwestorów zewnętrznych, z którymi trwają negocjacje w sprawie przyszłości Ruchu.

Jak informuje Marek Frąckowiak, dyrektor generalny IWP wydawcy czekają na plan restrukturyzacyjny i mają ciągle nadzieję, że uda się odzyskać chociaż część długów.

Zobowiązania Ruchu

Wobec Alior Banku spółka ma 106 mln zł zobowiązań plus 57 mln zł gwarancji innych wierzytelności. Wydawcom objętym układem firma kolporterska na początku września była winna 164 mln zł, największymi wierzycielami w tej grupie są Ringier Axel Springer Polska (28,7 mln zł, z czego 5 mln zł objęte gwarancjami Alior Banku), Wydawnictwo Bauer (22,8 mln zł, 10 mln zł z gwarancjami), Agora (19,4 mln zł), Edipresse Polska (9,6 mln zł, 2,5 mln zł z gwarancjami), ZPR Media (8,1 mln zł) oraz Infor Biznes i Polska Press Grupa (po 6,8 mln zł). Zobowiązania wobec innych podmiotów wynosiły natomiast 33 mln zł.

We wniosku o przyspieszone postępowanie układowe Ruchu zapowiedział, że zawrze układ z wierzycielami do końca 2018 roku. Nic takiego nie nastąpiło, a pełniąca funkcję nadzorcy sądowego spółka Zimmerman Filipiak Restrukturyzacje domaga się od firmy dystrybucyjnej, by warunki układu i plan restrukturyzacji przedstawiła do końca stycznia br. Jeśli to nie nastąpi, nadzorca może złożyć wniosek o zakończenie postępowania układowego. Wtedy pojawi się ryzyko, że sąd ogłosi upadłość Ruchu.

Innym wariantem jest sanacja. „Puls Biznesu” podał, że Ruch pod koniec sierpnia miał 143 mln zł wymagalnych zobowiązań, miesiąc później już 244 mln zł, a obecnie - 303 mln zł. Przyczyniło się do tego zwiększenie przez spółkę linii kredytowej w Alior Banku oraz nierealizowanie wielu bieżących płatności, głównie wobec wydawców. Dopóki trwa przyspieszone postępowanie układowe i nie zawarto układu, Ruch nie musi spłacać powstałych wcześniej zobowiązań.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl żaden wydawca nie chce oficjalnie komentować współpracy z tym kolporterem. Nieoficjalnie wiemy, że większość z nich realizuje nadziały prasy w oparciu o umowy krótkoterminowe.

Ruch z 30 proc. udziału w rynku dystrybucji prasy

W ub.r. Ruch zanotował 1,34 mld zł wpływów, wobec 1,46 mld zł rok wcześniej, oraz 56,8 mln zł straty netto (w 2016 roku strata netto wyniosła 12,8 mln zł). Oprócz zarządzania własną siecią kiosków i saloników prasowych firma dostarcza prasę (ok. 3,7 tys. tytułów) do kilkunastu tys. innych punktów sprzedaży, m.in. małych sklepów i supermarketów (od niedawna do ponad 2 tys. sklepów Biedronka).

Według danych Izby Wydawców Prasy w ub.r. Ruch miał 29,9 proc. udziału w rynku dystrybucji prasy. Liderem był Kolporter z 51,9 proc. udziału, a trzeci Garmond Press miał 13,1 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wydawcy porozumieli się z Ruchem i Aliorem ws. nowego planu restrukturyzacji spółki. Ma być gotowy do końca stycznia

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karol
Ciekawe ilu jeszcze frajerów trzyma swoje pieniądze w Alior Banku. Przecież to tylko kwestia czasu jak dostaną polecenie aby inwestować w Ostrołękę, przekop Mierzei, bilbordy z sędziami czy inne typowo bankowe działalności.
10 14
odpowiedź
User
Grażyna_55
"....chce przejąć jej udziały (Ruchu) i docelowo sprzedać inwestorom..." czyli tak rozdrobnić majątek Ruchu żeby nawet diabeł nie doszedł kto ile z Ruchu wyciągnął i gdzie sie podziały miliony, oraz z czego była finansowana wypłata prezesa, w wys.jak podawały media 350 tys.miesiecznie.
Co jeszcze mamy w artykule? wypowiedx nowego prezesa "...oraz opowiedział o planach oszczędności i redukcji kosztów, które mają ustabilizować sytuację finansową firmy. ..." Czyli rozumiem ze wynoszą sie z apartamentów dla bogaczy na Chłodnej i likwdują stanowiska kierowników sprzedazy, nikom do niczego niepotrzebnych wraz ze zwrotem samochodów i całej reszty którymi się ta kasta rozbijała? Jeśli nie to nie ma zadnych oszczednści a tylko bajki dla naiwnych
9 8
odpowiedź