SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

'Wywalcie naczelnego Faktu!'

Zbigniew Bajka apeluje do wydawnictwa Axel Springer: Panowie - nim w efekcie publikacji Faktu, stanie się coś naprawdę złego - zróbcie coś z obecnym kierownictwem. Na początek, wywalcie Jankowskiego!

Zbigniew Bajka - historyk i socjolog, od blisko 38 lat związany z Ośrodkiem Badań Prasoznawczych (dawniej RSW P-K-R, od 16 lat w ramach Uniwersytetu Jagiellońskiego), medioznawca i nauczyciel akademicki (dziennikarstwo, UJ) - zaapelował w swoim blogu (więcej) do wydawnictwa Axel Springer o natychmiastowe zmianę w kierownictwie gazety Fakt.

Powód? W sobotę "Fakt" opublikował odręcznie napisany list rzekomo napisany przez jedną ze zbuntowanych zakonnic, które przebywają w klasztorze w Kazimierzu Dolnym. Miała ona napisać do matki: "Mamo, nasz czas wypełnił się, nadeszła chwila próby, przejścia z ciemności do światła, z zamknięcia na wolność. Na zawsze twoja Ania". List nosił datę 10 czerwca tego roku.

Okazało się jednak, że list który pojawił się w "Fakcie" został ... sfałszowany. Gazeta opublikował w czwartek przeprosiny w sprawie opublikowania fałszywego listu a redaktor naczelny tabloidu Grzegorz Jankowski powiedział PAP, że na razie nie wie, kto jest "winny temu zaniedbaniu". "Nie powiem tego, dopóki nie skończymy postępowania wyjaśniającego" - powiedział Jankowski.

"Nic więcej poza tym co jest w dzisiejszym oświadczeniu nie będę mówił" - oświadczył, pytany jak doszło do opublikowania listu oraz w jaki sposób list powstał.

W czwartkowym oświadczeniu, zamieszczonym na 11 stronie dziennika, redakcja napisała m.in., że popełniła błąd, a opublikowane przez sobotni "Fakt" informacje w sprawie groźby samobójstwa betanek "okazały się nieprawdziwe". Redakcja podkreśla też, że zawsze sprawdza swoje informacje i stara się dochować należytej staranności, ale "każdemu może się zdarzyć pomyłka".

- Mam prośbę do prezesa Floriana Felsa,  jak też do – znanego mi - Honorowego Prezesa Wiesława Podkańskiego: Panowie- nim w efekcie publikacji tej gazety, stanie się coś naprawdę złego - zróbcie coś z obecnym kierownictwem „Faktu”, bo to co oni wyczyniają, przekracza już WSZELKIE GRANICE!!!! Na początek, wywalcie Jankowskiego, niech tym pismem kieruje ktoś bardziej odpowiedzialny!  Skoro, po przesłuchaniu w prokuraturze:  "Redaktor przyznał, że list jest nieprawdziwy, zdjęcie jest nieprawdziwe i tak naprawdę cała informacja o zagrożeniu bezpieczeństwa kobiet, które przebywają w klasztorze jest nieprawdziwa" - to zamieszczenie publikacji o samobójstwie betanek dyskwalifikuje gazetę i jej red. naczelnego!W normalnym kraju szef takiej gazety znika natychmiast!!! Nawet jeśli jest to gazeta o najwyższym nakładzie. Chyba, że Axel Springer  Verlag funkcjonuje w Polsce na specjalnych prawach? - pyta Zbigniew Bajka.

Cały apel można znaleźć na blogu Zbigniewa Bajki - więcej.

A jaka jest Państwa opinia?

Podobne informacje:

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 'Wywalcie naczelnego Faktu!'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl