SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wzrosną ceny paliw na stacjach, o 5-7 gr/litr w przyszłym tygodniu

W kolejnych dniach odnotujemy prawdopodobnie dalszy wzrost cen, jednak skala podwyżek będzie jeż zdecydowanie niższa, tj. około 5–7 groszy na litrze benzyny czy oleju napędowego, wobec wzrostu o 10-13 groszy zanotowanego w mijającym tygodniu.

Wzrosną ceny paliw na stacjach, o 5-7 gr/litr w przyszłym tygodniu

W trzeciej dekadzie grudnia ceny powinny się stabilizować, jednak stabilizacja może być krótkotrwała w związku ze wzrostem podatku VAT od nowego roku, który z pewnością przełoży się na wzrost cen paliw na stacjach o około 3–5 groszy na litrze, wynika z komentarza tygodniowego Biura Maklerskiego Reflex.

Średnie ceny detaliczne u poszczególnych dystrybutorów paliw.
 

  Euro 95 Superplus 98 ON LPG
PKN Orlen  4,81 5,02 4,6 2,58
St. Lotos 4,8 5,03 4,6 2,48
Koncerny 4,81   4,61 2,49
prywatni 4,77 4,96 4,57 2,42
średnia 09-12-2010 4,78 4,99 4,59 2,48

 

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Kolejny tydzień z rzędu obserwujemy gwałtowny wzrost cen paliw na stacjach średnio od 10 do 13 groszy na litrze. Średnio za litr Eurosuper 95 płacimy około 4,78 zł (+11 gr/l w ujęciu tydzień do tygodnia), Superplus 98  - 4,99 zł  (+10 gr/l), oleju napędowego 4,59 (+12 gr/l), LPG – 2,48 zł (+13 gr/l). Maksymalny poziom cen na stacjach dla Eurosuper 95 w tym tygodniu wynosi 4,99 zł/l, dla Superplus 98 – 5,29 zł/l, oleju napędowego 4,77 zł/l i autogazu 2,72 zł/l. Najwyższe ceny notujemy w województwach warmińsko-mazurskim, podkarpackim i opolskim. Najtańsze paliwa pozostają w województwach śląskim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim.

W sumie od 10 listopada, odkąd zaczęliśmy obserwować podwyżki, ceny benzyny Eurosuper 95 są wyższe o 5,1 %,  oleju napędowego o 5,5 % natomiast LPG o blisko 9 %.  W ujęciu rok do roku benzyny podrożały o 11 %, olej napędowy i autogaz o ponad 20 %. Przed rokiem za litr benzyny Eurosuper 95 płaciliśmy 4,31 zł, oleju napędowego – 3,80 zł, a LPG – 2 ,06 zł/l.

W kolejnych dniach odnotujemy prawdopodobnie dalszy wzrost cen, jednak skala podwyżek będzie jeż zdecydowanie niższa, tj. około 5 – 7 groszy na litrze benzyny czy oleju napędowego. Do 10 groszy na litrze będzie prawdopodobnie drożał autogaz.  W trzeciej dekadzie grudnia ceny powinny się stabilizować. Stabilizacja może być jednak krótkotrwała w związku ze wzrostem podatku VAT od nowego roku, który z pewnością przełoży się na wzrost cen paliw na stacjach o około 3 – 5 groszy na litrze.

Miniony tydzień na rynku ropy naftowej upłynął  pod znakiem wyraźnie malejącej zmienności cen. Co prawda styczniowa seria kontraktów na ropę Brent w Londynie  utrzymała poziom powyżej 90 USD, jednak rynek nie zdołał przebić rejonu 93 USD, który obecnie jest pierwszym silnym poziomem oporu. W perspektywie kilkunastu dni natomiast nie możemy wykluczyć zwyżki cen ropy w rejon 96 USD. W długim okresie natomiast prawdopodobieństwo spadku cen ropy poniżej poziomu 80 USD jest niewielkie.

Podkreślenia wymaga jeden istotny fakt. W ostatnich tygodniach współczynnik korelacji cen ropy i kursu dolara przyjął dodatnią wartość  powyżej 50%. Innymi słowy mówiąc nie obserwowaliśmy efektu kompensacji umocnienia dolara spadkiem cen ropy (lub odwrotnie), dlatego też na stacjach paliw w całej Europie obserwujemy wysokie poziomy cen. W Holandii, która zwyczajowo (wraz z Turcją) ma najwyższe ceny benzyn w Europie litr tego paliwa kosztuje średnio 6,20 PLN/l. Najwyższe ceny oleju napędowego są natomiast w Wielkiej Brytanii – średnio 5,80 PLN/l. W Niemczech za litr Pb95 musimy zapłacić średnio 5,80 PLN/l; ceny oleju napędowego kształtują się natomiast na średnim poziomie 5,08 PLN/l.

Spekulacjom na rynku ropy naftowej doskonale sprzyja atak zimy i prognozy dalszego spadku temperatur w średnim okresie w Europie i USA.

Zapasy ropy w USA spadły w minionym tygodniu 3,8 mln bbl do poziomu  356 mln bbl. W ciągu ostatnich 5 tygodni amerykańskie rezerwy ropy skurczyły się aż o 12 mln bbl, choć nadal pozostają na sezonowo wysokim poziomie. Zapasy benzyn i destylatów nieoczekiwanie zwiększyły się odpowiednio o 3,8 i 2,2 mln bbl. Zapasy samego oleju opałowego w USA są na poziomie 52 mln bbl, czyli wyższym od średniej dla tej pory roku. Zaskakujący z kolei wydawać się może wzrost konsumpcji produktów ropopochodnych w USA. Popyt na paliwa w USA w ostatnim tygodniu wzrósł aż 8%, przede wszystkim ze względu na wzrost zapotrzebowania na gaz i benzynę. Konsumpcja benzyn w USA wzrosła do poziomu 9,2 mln bbl/d czyli najwyższego od prawie 6 tygodni. Pozytywne dla rynku informacje napłynęły również z Chin i Japonii . W Chinach listopad był kolejnym miesiącem wzrostu importu ropy i spadku rezerw produktów gotowych. Import ropy w listopadzie wzrósł ponad 20% do p! oziomu 5,1 mln bbl w porównaniu z październikiem. Zapasy diesla natomiast są o połowę niższe niż na początku roku. Rząd Chin natomiast w przyszłym tygodniu może podjąć decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych  w celu studzenia gospodarki i zmniejszenia presji inflacyjnej. Zaskakująca w pozytywnym sensie była również informacja o większym od prognoz wzroście PKB Japonii, która obecnie jest trzecim największym po USA i Chinach konsumentem ropy na świecie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wzrosną ceny paliw na stacjach, o 5-7 gr/litr w przyszłym tygodniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl