SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Z Facebooka zniknęły profile organizacji narodowych i ich działaczy, będzie protest pod biurem portalu

Niedługo przed planowanym Marszem Niepodległości Facebook usunął konta Marszu Niepodległości, Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej. Powodem było naruszenie standardów portalu. Narodowcy zapowiadają protesty przed warszawską siedzibą Facebooka.

Article

Na Facebooku nie ma już kont czołowych polskich organizacji narodowych. Z serwisu społecznościowego zniknęły fanpage’e Marszu Niepodległości (ok. 250 tys. fanów), Ruchu Narodowego (170 tys.) i Młodzieży Wszechpolskiej (80 tys.). Facebook zablokował też profile działaczy tych organizacji, m.in. Roberta Winnickiego, prezesa Ruchu Narodowego, a także wielu sympatyków. Na 30 dni zawieszono konto rapera Basti, który będzie gwiazdą tegorocznego Marszu Niepodległości. Został w ten sposób ukarany za zamieszczenie na swoim profilu utworu „Europa umiera”.

Swoją decyzję Facebook uzasadnia złamaniem standardów, które mają obowiązywać wszystkich użytkowników portalu społecznościowego. - Na naszej platformie nie ma miejsca na mowę nienawiści, bez względu na przynależność czy polityczne preferencje osoby, która ją głosi. Takie materiały zostają usunięte, gdy tylko się o nich dowiadujemy - przekazało nam biuro prasowe portalu.

- Facebook wspiera wolność wypowiedzi. Gorąco zachęcamy ludzi do angażowania się w debaty na naszej platformie, gdyż rozumiemy, jak ważną rolę spełniają one w naszej społeczności. Jednak wolność wypowiedzi musi współgrać z powszechnym poczuciem bezpieczeństwa na Facebooku. Ustaliliśmy zasady, które pomagają ludziom zrozumieć jakimi treściami można się dzielić na Facebooku, co z kolei pomaga budować środowisko, w którym ludzie czują się zmotywowani, by traktować innych z szacunkiem i empatią. To dotyczy również tak ważnych dla naszej społeczności dyskusji politycznych - czytamy w komunikacie biura prasowego.

Restrykcje Facebooka spotkały się z krytyką środowisk prawicowych. „Cenzurując nas, tak naprawdę nas wzmacniają. Zresztą, to tylko profile. Jesteśmy wszędzie, akcje są każdego dnia. Przyszłość należy do nas!” - napisał na Twitterze Tomasz Dorosz z ONR.

Usunięcie kont organizaji narodowych i ich działaczy tuż przed 11 listopada to dotkliwa strata dla organizatorów Marszu Niepodległości, który finansowany jest z darowizn. Jednym z kluczowych kanałów zbierania datków na ten cel był facebookowy fanpage Marszu. Organizatorzy  kontynuują zbieranie funduszy na Marsz Niepodległości za pomocą innych serwisów społecznościowych, m.in. Tweetera. Zapowiadają też, że zbiorą się 5 listopada pod warszawską siedzibą Facebooka, by zaprotestować przeciwko działaniom firmy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Z Facebooka zniknęły profile organizacji narodowych i ich działaczy, będzie protest pod biurem portalu

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ssss
własny serwer i własne miesjce w sieci się liczy..Lewaki chcą miec monopol na mowienie co będzie w sieci a czego nie będzie....jeszcze długo nie a potem wcale. Oczywiscie FB strzelił sobie w stope tym posunięciem.
47 37
odpowiedź
User
zzz
A w tym samym czasie FB toleruje profile propagujące komunizm czy tak ordynarne i chamskie jak "JPII gwałcił małe dzieci". "Mistrzostwa Polski w szkalowaniu papieża" także spełniają Fejsbookowe standardy...
59 20
odpowiedź
User
don
Nie tylko narodowcom usuwają profile, usuwają także:

konserwatystom
konserwatywnym libertarianom
konserwatywnym-liberałom
klasycznym liberałom

Bezpieczni są:

socjaliści
komuniści
marksiści
soc-liberałowie
neo-marksiści
oraz islamiści
49 22
odpowiedź