SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Z optymizmem, ale rzeczowo ku przyszłości

Młodzi Polacy, Czesi, Węgrzy i Rumuni 2005 - realiści i pragmatycy, umiarkowani optymiści, którzy chcą inwestować w swoją przyszłość, a dla których najważniejszą wartością jest rodzina i miłość.

Tak rysuje się najbardziej szkicowo obraz młodych ludzi z krajów Europy Środkowej.

Reader’s Digest zlecił Instytutowi IPSOS badanie wśród młodzieży w wieku 17–27 lat w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech. Okazuje się, że nasza młodzież nie różni się tak bardzo, jak mogłoby się wydawać.

Ponad połowa (58%) ankietowanych Polaków widzi przyszłość naszego społeczeństwa optymistycznie i jest to wskaźnik zbliżony do Czechów (54% optymistów). Najjaśniej perspektywy swojego kraju oceniają młodzi Rumuni (76%), choć co czwarty chciałby emigrować.

Wbrew powszechnym opiniom zamiar wyjazdu i pracy zagranicą deklaruje tylko 11% młodych Polaków. Większość (80% w Polsce) zdecydowanie nie chce angażować się w życie polityczne swego kraju (sondaż przeprowadzono przed wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi).

Młodzi we wszystkich czterech krajach są przeważnie zwolennikami członkostwa w Unii Europejskiej (74% ankietowanych Rumunów, 72% Polaków, 67% Węgrów uważa, że jest ono korzystne). Ciekawe – w Czechach 59% młodzieży korzystnie ocenia wstąpienie do Unii, ale niemal 20% sądzi, że to była zła decyzja.

Wszyscy patrzą krytycznie na sytuację w swoich krajach i przemiany ostatnich lat. Większość młodych ludzi w Europie Środkowej najbardziej narzeka na rosnącą korupcję – 64% Polaków uważa, że w tej kwestii sytuacja uległa pogorszeniu (tak sądzi też 66% Rumunów, 44% Czechów i tylko 34% Węgrów) oraz na gorsze możliwości znalezienia pracy (60% Polaków, 58% Węgrów, 57% Rumunów i 44% Czechów).

Na pierwszych miejscach wśród zjawisk, których się obawiają młodzi, Polacy wymieniają bezrobocie (83%), biedę (80%) i wzrost przestępczości (79%). To lęki bardzo konkretne. W trzech pozostałych krajach młodzież bardziej boi się terroryzmu, katastrof ekologicznych czy wojen. Powrotu komunizmu boi się mniej niż co trzeci młody Polak, więcej (bo 40%) obawia się ekspansji kapitalizmu.

Cele młodych w Europie Środkowej są podobne. Czyli – wszystko w swoim czasie: najpierw podstawy materialne, pozycja zawodowa, później to, co najważniejsze – założenie rodziny. Drogę do sukcesu młodzież w naszych krajach widzi w kształceniu się, znajomości języków obcych. Jedynie w Rumunii jest coś, co młodym wydaje się jeszcze ważniejsze na drodze do kariery – pewność siebie (81%).

Wyniki ankiety przeprowadzonej w naszych krajach wskazują, że młodzi zdają sobie doskonale sprawę z trudności towarzyszących wchodzeniu w dorosłe życie, więc dokładnie planują, co zrobią, by osiągnąć założone cele. Jednak ostatecznie najbardziej liczy się dla nich – miłość, szczęście rodzina, wiara, uczciwość i przyjaźń.

Wywiady zostały zrealizowane w 2005 roku na reprezentatywnych próbach przez instytuty badawcze: Ipsos – Polska na próbie 519 osób, Szonda Ipsos- Węgry na próbie 500, Gfk – Rumunia na próbie 532 oraz Mr.Think – Czechy na próbie 500 osób.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Z optymizmem, ale rzeczowo ku przyszłości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl