SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Obajtek: Orlen nie planuje kupna Żabki

PKN Orlen nie prowadzi rozmów i nie ma żadnych planów zakupu sieci Żabka - poinformował prezes koncernu Daniel Obajtek. W środę Jarosław Kaczyński zasugerował, że Żabka może zostać przejęta przez polski podmiot od amerykańskiego funduszu CVC.

Daniel Obajtek (screen: YouTube/Radio Maryja) Article

- Nie prowadzimy żadnych rozmów, nie analizujemy tematu i nie mamy planów kupna Żabki - powiedział Daniel Obajtek dziennikarzom na czwartkowej konferencji.

Skomentował w ten sposób pojawiające się spekulacje, że Orlen może znajdować się wśród podmiotów potencjalnie zainteresowanych przejęciem Żabki od amerykańskiego funduszu CVC.

Kaczyński o przejęciu od CVC Żabki i PKP Energetyki

W środę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Puławach zasugerował, że została już podjęta decyzja, że sieci elektryczne linii kolejowych zostaną w bardzo krótkim czasie odkupione.

Według spekulacji prasowych chodziło o plany odkupienia PKP Energetyka przez PGE od funduszu CVC.

Kaczyński został też zapytany o plany inwestycyjne Polskiej Grupy Spożywczej - państwowego podmiotu, którego celem ma być "wzmocnienie bezpieczeństwa Polski na rynkach rolno-spożywczych". Prezesa PiS zapytano o to, czy Grupa będzie odkupywać przetwórnie należące obecnie do zagranicznych właścicieli. 

- Wiecie państwo na pewno wszyscy, co to jest Żabka. Sklepy Żabka też być może zostaną odkupione. Idziemy w tym kierunku - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Polityk rozwinął odpowiedź: - Jeżeli ta grupa wyjdzie i będzie miała środki, no to teraz, przykro mówić, jest dobry okres na to. Bo ten kapitał, szczególnie ten kapitał, który jest w funduszach z terenów, które są blisko wojny, w tej chwili ucieka i można tanio kupować różne rzeczy - mówił Kaczyński. - Trzeba mieć tylko fundusze. Obawiam się, że Polska Grupa w tej chwili większych funduszy nie ma. Mam nadzieję, że ta sytuacja się szybko skończy. Ona nie jest dla Polski generalnie rzecz biorąc korzystna - podsumował.

Żabka na sprzedaż?

Żabka należy do funduszu inwestycyjnego CVC Capital Partners. W tym tygodniu podano, że w całej Polsce funkcjonuje już 8784 sklepów sieci, prowadzonych przez 7424 franczyzobiorców - to największa sieć convenience w kraju.

Jeszcze w tym roku ma zostać otwarta Żabka numer 9000, a za rok, na 25-lecie sieci, sklep 10-tysięczny. Żabka chce co roku otwierać tysiąc nowych placówek. Obecnie Grupa daje zatrudnienie 45 tys. osób w Polsce.

CVC Capital Partners to globalny fundusz private equity, zarządzający aktywami wartymi ok. 70 mld dolarów. Grupa, zarejestrowana w Luksemburgu, od założenia w 1981 roku zamknęła ponad 300 inwestycji.

Przedstawiciele Żabki w oświadczeniu dla tvn24.pl stwierdzili, że wypowiedź Kaczyńskiego "nie odnosi się do żadnego konkretnego procesu" z udziałem firmy, zatem "nie ma podstaw do jej komentowania".

Orlen inwestuje w farmy wiatrowe na Bałtyku, ma umowę na budowę terminalu instalacyjnego

Orlen podpisał w czwartek umowę z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ws. budowy terminalu instalacyjnego w Świnoujściu. W Szczecinie powstanie zaś fabryka elementów do turbin duńskiej firmy Vestas.

Inwestycje zostaną zrealizowane w ramach projektu morskich farm wiatrowych na Bałtyku, przedsięwzięcia Orlenu i kanadyjskiego Northland Power.

Jak zaznaczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas czwartkowej konferencji prasowej w Szczecinie transformacja energetyczna jest "niezbędna dla naszej gospodarki". "I to bardzo skutecznie, wytrwale realizujemy (…). Do 2030 r. planujemy wytwarzać 10 TWh energii zeroemisyjnej, a energii niskoemisyjnej - 12 TWh" – mówił. "Jeden z najnowocześniejszych portów instalacyjnych powstanie w Świnoujściu" – ocenił Obajtek. "Wydzierżawiliśmy 20 ha gruntów" – kontynuował, wskazując, że inwestycja zostanie skończona na przełomie 2024 i 2025 roku.

Wskazał, że inwestycja będzie realizowana przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w zakresie toru dojścia i nabrzeża, a inwestorem w zakresie infrastruktury będzie PKN Orlen. Zatrudnienie ma tam znaleźć ok. 100 osób.

Na teren terminalu dostarczane mają być komponenty morskich farm wiatrowych, w tym turbiny wyprodukowane przez firmę Vestas. "Powstaną dwa nabrzeża: każde o długości 250 m, które będą mogły obsłużyć największe jednostki pływające do budowy offshore i nie tylko. W tym porcie będzie również można montować wstępnie i turbiny, i maszty do wysokości ponad 100 m, udźwigu 1000 ton. I ten port da nam gwarancję inwestowania na Bałtyku" – powiedział Obajtek.

Długość nabrzeży ma umożliwić operowanie największym dostępnym obecnie specjalistycznym statkom typu jack-up, służącym do instalacji elementów morskich farm wiatrowych.

Pierwszym projektem realizowanym przy wykorzystaniu terminalu instalacyjnego w Świnoujściu ma być Baltic Power, wspólne przedsięwzięcie Grupy Orlen i kanadyjskiej spółki Northland Power. Farma Baltic Power o mocy do 1,2 GW ma być zlokalizowana ok. 23 km od brzegu na wysokości Choczewa i Łeby. Po zakończeniu budowy w 2026 r. będzie w stanie zasilić w czystą energię ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Obajtek podkreślił, że powstaną dodatkowe miejsca pracy w Szczecinie i Świnoujściu. "Tu, w Szczecinie powstanie fabryka gondoli do turbin +piętnastek+ (firmy) Vestas" – poinformował Obajtek. Dodał, że zostanie zakończona w 2024 r. i będzie zatrudniać ok. 700 osób. W Szczecinie wyprodukowane mają być m.in. elementy 76 turbin o mocy 15 MW każda, które zostaną wykorzystane w Baltic Power. Współpraca z Vestas obejmuje dostarczenie i instalację turbin oraz zapewnienie ich pełnego serwisu przez okres do 15 lat.

Zaznaczył, że "jest to dopiero jeden element etapu w kwestii budowy offshore’u na całej linii naszego Bałtyku" i wskazał, że będą kolejne, "o których niebawem będziecie państwo poinformowani".

Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś podkreślił, że są już wszystkie niezbędne analizy nawigacyjne, zatwierdzone przez Urząd Morski w Szczecinie, a także pełny harmonogram inwestycji.

Dołącz do dyskusji: Obajtek: Orlen nie planuje kupna Żabki

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
123
On jest od braci fartuszkowych i jego kumple tez.lacznie z Mateuszem.
2 2
odpowiedź
User
sam as
co on ma do powiedzenia stary cap zarządzi i kupi
2 2
odpowiedź
User
Spełnia Się
A więc długopisy w wielosztuce coraz bliżej :)
3 1
odpowiedź