SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma energetyczna Zygmunta Solorza podwyższa odpisy i tworzy rezerwę, w ub.r. miała ok. 464 mln zł straty netto

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK), którego większościowym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz, zdecydował o zwiększeniu odpisów do 376 mln zł w związku z utratą wartości aktywów trwałych. Szacunkowo w ub.r. firma zanotowała w ujęciu skonsolidowanym ok. 90 mln zł zysku EBITDA i ok. 464 mln zł straty netto.

Henryk SobierajskiHenryk Sobierajski

O odpisach w związku z utratą wartości rzeczowych aktywów trwałych ZE PAK poinformował w pierwszej połowie marca. Firma odpisała 220 mln zł dotyczących CGU Elektrowni Pątnów i 77 mln zł dotyczących CGU PAK KWB Adamów.

W piątek firma w komunikacie giełdowym podała, że zwiększyła te odpisy, zaznaczając, że dotyczą one CGU PAK KWB Konin i CGU PAK KWB Adamów. - Głównym powodem była zmiana ujęcia rezerw i aktywów związanych z działalnością górniczą - uzasadniono.

- Wyniki testów na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych Grupy Kapitałowej ZE PAK SA wskazują na utratę wartości w wysokości 367 mln zł. Natomiast w odniesieniu do jednostkowego sprawozdania ZE PAK SA wynik testu na utratę wartości aktywów w CGU PAK KWB Adamów SA uzasadnia konieczność dokonania odpisu w wysokości 79 mln zł z tytułu utraty wartości akcji PAK KWB Adamów - podano. Zaznaczono, że oba odpisy nie wpłyną na wysokość wyniku EBITDA firmy.

Dodatkowo przeprowadzono kilka działań weryfikujących: aktualizację wartości zapasów (części zamiennych), aktualizację wartości środków trwałych w budowie, aktualizację rezerwy na rekultywację składowisk odpadów paleniskowych oraz utworzenie rezerwy związanej z potencjalną koniecznością zwrotu bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 (przyznano je w związku z nakładami na realizację inwestycji zgłoszonych do Krajowego Planu Inwestycyjnego, których realizacja może być zagrożona). Łącznie te aktualizacje i rezerwa obniżą wynik EBITDA ZE PAK - zarówno jednostkowy, jak i skonsolidowany - o ok. 41 mln zł.

Grupa ZE PAK z zyskiem EBITDA i stratą netto

Jednocześnie podano szacunkowe wyniki finansowe w całym ub.r.: sama spółka ZE PAK zanotowała ok. 99 mln zł straty EBITDA i ok. 65 mln zł straty netto, a cała grupa kapitałowa ZE PAK - ok. 90 mln zł zysku EBITDA i ok. 464 mln zł straty netto.

Dwa tygodnie temu ZE PAK poinformował, że swoje sprawozdanie finansowe za cały ub.r. opublikuje 26 kwietnia, podczas gdy wcześniej planowano to na 11 kwietnia.

Natomiast w zeszłym tygodniu ze swoich stanowisk w zarządzie ZE PAK zrezygnowali prezes Marcin Ginel i wiceprezes Aneta Lato-Żuchowska. Do pełnienia obowiązków prezesa został oddelegowany z rady nadzorczej Henryk Sobierajski, wcześniej przez wiele lat szef informacji i publicystyki w Telewizji Polsat.

Głównym akcjonariuszem ZEP PAK jest Zygmunt Solorz - należą do niego walory stanowiące 51,55 proc. kapitału ZE PAK. W miniony czwartek na koniec sesji giełdowej kurs akcji firmy wynosił 7,48 zł, co dawało jej kapitalizację w wysokości 380,2 mln zł.

ZE PAK jest notowany na warszawskiej giełdzie od jesieni 2012 roku. Jeszcze na przełomie 2017 i ub.r. za akcję spółki płacono ok. 13 zł.

Dołącz do dyskusji: Firma energetyczna Zygmunta Solorza podwyższa odpisy i tworzy rezerwę, w ub.r. miała ok. 464 mln zł straty netto

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl