SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie żyje była naczelna „Encyklopedii PWN”

W niedzielę w wieku 86 lat zmarła historyk i publicystka Barbara Petrozolin-Skowrońska. W latach 90. była redaktorką naczelną „Encyklopedii PWN”, współpracowała z tytułami prasowymi i Polskim Radiem.

Barbara Petrozolin-Skowrońska, fot. screen z youtube'aArticle

O śmierci Barbary Petrozolin-Skowrońskiej poinformowali jej koleżanki i koledzy na portalu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. "22 października 2023 r. zmarła Barbara Petrozolin-Skowrońska, historyk, dziennikarka, redaktorka, autorka artykułów, książek i scenariuszy słuchowisk radiowych. Od wielu lat była związana ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich" – napisano.

Barbara Petrozolin-Skowrońska była absolwentką historii Uniwersytetu Warszawskiego. Interesowała się m.in. losami polskiej inteligencji, historią prasy i dziejami Warszawy. Współpracowała z "Kulturą", "Literaturą", "Mówią Wieki" i z "Nowymi Książkami". Pisała scenariusze słuchowisk dla Polskiego Radia. Była autorką książek, m.in. "Przed tą nocą", "Król Tatr z Mokotowskiej 8. Portret doktora Tytusa Chałubińskiego".

 

Barbara Petrozolin-Skowrońska współtworzyła „Encyklopedię PWN”

W latach 1990-1998 pełniła funkcję redaktorki naczelnej "Encyklopedii PWN". Wydała m.in. wyróżnioną licznymi nagrodami "Encyklopedię Warszawy". Współpracowała z Pracownią Dziejów Warszawy i z Pracownią Dziejów Inteligencji Instytutu Historycznego PAN. Przez 10 lat była przewodniczącą Komisji Historycznej w Towarzystwie Przyjaciół Warszawy.

"Od wielu lat działała w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, była inicjatorką wielu wydarzeń, publikowała swoje teksty na portalu SDP.pl. Zawsze uczynna, koleżeńska, skora do działania, zaangażowana i pełna oddania" – wspominają zmarłą przyjaciele z SDP.

 

"22 października o godzinie 22.40 odeszła nasza wspaniała koleżanka Basia Petrozolin-Skowrońska. Znakomita dziennikarka, wybitna znawczyni historii, autorka wielu publikacji naukowych, od wielu lat należąca do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. A przede wszystkim nasza przyjaciółka, inicjatorka powstania Klubu Wierszówek" – przypomniały przyjaciółki zmarłej.

"Zawsze będziemy pamiętać wspaniałe spotkania w Jej domu na Saskiej Kępie i ciekawe rozmowy. Jej synowi Krzysztofowi Skowrońskiemu (prezes SDP – PAP) i jego rodzinie składamy wyrazy współczucia. Droga Basiu! Żegnamy Cię z wielkim żalem. Będziemy za Tobą tęsknić" – napisały na SDP.pl Anna Amanowicz, Elżbieta Królikowska-Avis, Hanna Malinowska-Wegner i Hanna Budzisz.

Barbara Petrozolin-Skowrońska miała 86 lat.

Dołącz do dyskusji: Nie żyje była naczelna „Encyklopedii PWN”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl