SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmiana standardu nadawania telewizji. "Do wymiany tylko najstarsze telewizory"

Po zmianie standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, co nastąpi w tym roku, do wymiany będą tylko odbiorniki starsze niż 25 lat. Do nowszych można dokupić dekoder, który pozwoli odbierać sygnał - poinformował Instytut Łączności.

fot. shuttlerstock Article

W drugim kwartale 2022 r. dojdzie do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Część Polaków musi wymienić sprzęt, aby korzystać z kanałów nadawanych w formacie DVB-T2/HEVC. Producenci radzą, żeby nie odkładać zakupu na ostatnią chwilę, bo może zabraknąć telewizorów lub tunerów.

Zmiana standardu telewizji nie obejmuje abonentów sieci kablowych, platform satelitarnych czy osób korzystających z platform streamingowych. Ma związek z przekazaniem częstotliwości na potrzeby operatorów telekomunikacyjnych oferujących szybki dostęp do internetu 5G.

Po blisko dekadzie do historii odchodzi standard DVB-T. DVB-T2/HEVC jest wydajniejszy i pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych lub poprawę jakości dotychczasowych na HD lub nawet 4K. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że 2,27 mln gospodarstw korzystających z naziemnej telewizji w Polsce może utracić do niej dostęp po zmianach. Emisja w DVB-T będzie wyłączana stopniowo w poszczególnych regionach Polski.

Czytaj także: Rządowy program „Dekoder Plus”? „To wsparcie dla TVP”

Harmonogram zmian

W etapie pierwszym, który przewidziano na 28 marca 2022 roku przełączenie na standard DVB-T2/HEVC nastąpi w województwach dolnośląskim, lubuskim i w zachodniej części województwa wielkopolskiego.

Krajowy Instytut Mediów szacuje, że właśnie w regionie lubuskim najmniej gospodarstw domowych jest przygotowanych na zmiany.

25 kwietnia 2022 roku obejmą one większość województwa wielkopolskiego, a także województwa: zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, niemal całe pomorskie i północno-zachodnią część mazowieckiego.

23 maja 2022 roku do zmian dojdzie w województwach: małopolskim, świętokrzyskim, łódzkim, podkarpackim, opolskim, śląskim i w południowej części województwa wielkopolskiego i na południu Mazowsza. Ostatni etap przewidziano na 27 czerwca 2022 roku. Obejmie centralną i północną część województwa mazowieckiego, województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie i lubelskie.

Zmiany obejmą wszystkie multipleksy poza MUX-8. Tam przejście na DVB-T2/HEVC nastąpi w dalszym terminie. Harmonogram zmian widnieje na poniższej grafice, przygotowanej przez Emitela.

 

Jak odbierać DVB-T2/HEVC

Do odbioru telewizji naziemnej w wersji DVB-T2/HEVC konieczny będzie telewizor, który obsługuje ten standard. Warunek ten spełniają prawie wszystkie odbiorniki z ostatnich trzech lat, a także wiele starszych modeli. Do starszego typu odbiornika niezbędne może być dokupienie dekodera (tunera). Urządzenia takie w sklepach z elektroniką dostępne są w cenie poniżej 100 zł.

Czytaj także: Zmiana standardu telewizji naziemnej. 4 propozycje dla posiadaczy starszego sprzętu

Według ekspertów Instytutu Łączności w ogromnej większości przypadków nie będzie potrzeby wymiany odbiornika na nowy.

"Do odbioru telewizji DVB-T2 nie będą nadawać się odbiorniki kineskopowe oraz odbiorniki niewyposażone w złącze SCART. W praktyce chodzi o telewizory starsze niż 25 lat. Na rynku są dostępne dekodery (set-up-box) obsługujące takie złącze" - poinformował Instytut Łączności.

Jak dodali eksperci Instytutu, przy wprowadzaniu poprzedniego standardu nadawania DVB-T, w wypadku starych telewizorów niewyposażonych w złącze SCART ratowano się możliwością przejścia przez magnetowid wyposażony w złącza RF i SCART w konfiguracji: antena – dekoder DVB-T – magnetowid – telewizor. Jednak jakość tak uzyskanego obrazu była bardzo słaba.

Eksperci wskazali, że teoretycznie taką samą konfigurację można by założyć dla odbioru DVB-T2 z dekoderem DVB-T2, ale efekt końcowy może być niezadowalający, więc nie rekomendują tego typu rozwiązań.

Czytaj także: Nowy standard telewizji i dopłaty. „Kluczem telewizor, nie dekoder”

Zmiany dotyczące transmisji sygnału

Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej nowy standard nadawania oznacza techniczne zmiany dotyczące transmisji sygnału. Stosowane będzie kodowanie obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2) i tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać programy telewizyjne nadawane drogą naziemnej telewizji cyfrowej.

UKE podkreślił w komunikacie na temat zmian w standardzie nadawania, że choć wiele odbiorników telewizyjnych jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2, mogą one odczytać jedynie obraz zakodowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji, czyli AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną "rozpoznawać" nadawane treści. Nie oznacza to jednak konieczności kupna nowego telewizora. Wystarczy dokupić zewnętrzny dekoder.

Czytaj także: Nowy telewizor z DVB-T2/HEVC? Propozycje dla młodych fanów streamingu

Urząd wskazał też, że zostały uruchomione testowe programy nadawane w nowym standardzie, które pozwalają sprawdzić, czy odbiornik potrafi je odebrać. Trzeba przeskanować odbiornik i dodać nowe programy do listy. Na testowym multipleksie Telewizji Polskiej należy szukać takich kanałów jak: TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a na testowym multipleksie TVN-Discovery: TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła i Metro.

Czytaj także:  W tym roku zmiana standardu telewizji naziemnej. 4 propozycje dla posiadaczy starszego sprzętu

Dołącz do dyskusji: Zmiana standardu nadawania telewizji. "Do wymiany tylko najstarsze telewizory"

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
"Najstarsze telewizory"? Mój telewizor ma 5 lat więc jest stary? Gdyby nie kolejna zmiana standardu nadawania to popracowałby kolejne 5 lat albo i dłużej, a tak powiększy górę elektrośmieci. Kolejny znów będzie na 5 lat bo ktoś wymyśli sobie DVB-T3 ???
10 5
odpowiedź
User
miś społeczny
Starsze niż 25 lat? Chyba komuś pomyliły się epoki. To nawet nie było aktualne w czasach reklam ze smokiem Analogiem.
5 3
odpowiedź
User
miś społeczny
Powiedzcie to osobom, które 2 lata temu wzięły za złotówkę przestarzały telewizor za złotówkę z Orange.
9 4
odpowiedź