SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ZPP: niech posłowie rozliczają się z użytkowania aut tak jak przedsiębiorcy

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, wspierany przez Związek Dealerów Samochodów, proponuje aby posłowie rozliczali się z korzystania ze służbowych samochodów w taki sam sposób do jakiego zobligowani są przedsiębiorcy.

fot. Shutterstock.comArticle

W liście do marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP, zwraca uwagę, że tworzenie nowych zasad dotyczących korzystania z samochodów przez posłów jest niepotrzebne, gdyż wzór takich zasad można znaleźć w już obowiązujących przepisach prawa. Od kwietnia br. zgodnie z nimi postępują przedsiębiorcy, którym w przeciwnym wypadku grożą wysokie kary finansowe.

W związku z tym Kaźmierczak proponuje, aby zgodnie z konstytucyjną zasadą mówiącą o równości wszystkich wobec prawa, również parlamentarzyści prowadzili ewidencję pojazdu dla rozliczania ryczałtu użytkowania pojazdu prywatnego do celów służbowych tak jak robią to miliony przedsiębiorców.

Pełna treść listu:

"Szanowny Panie Marszałku,

od pewnego czasu polscy przedsiębiorcy obserwują z wielkim i rosnącym zaciekawieniem Pańskie heroiczne starania, które mają na celu stworzenie nowych zasad dotyczących korzystania z samochodów przez polskich posłów.

Jako Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, przy wsparciu Związku Dealerów Samochodów, chcielibyśmy zwrócić Pana uwagę, że nie ma potrzeby tworzenia specjalnych i wyjątkowych zasad, ponieważ wzór takich zasad, określający reguły użytkowania aut do celów służbowych został między innymi określony nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, która weszła w życie 1 kwietnia bieżącego roku. Określa je art. 86a, ust.7 i 8 tejże ustawy. Zgodnie z nim, każdy polski przedsiębiorca musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu użytkowanego do celów służbowych według opisanego ustawą sposobu ewidencji:

"7. Ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać:
1) numer rejestracyjny pojazdu samochodowego;
2) dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji;
3) stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji;
4) wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu, obejmujący:
a) kolejny numer wpisu,
b) datę i cel wyjazdu,
c) opis trasy (skąd - dokąd),
d) liczbę przejechanych kilometrów,
e) imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem;
5) liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji”.

Od 1 kwietnia bieżącego roku ewidencje w tej formie prowadzą miliony polskich przedsiębiorców dla milionów aut. Trzeba również zaznaczyć, iż każdy przedsiębiorca, który nie spełni wymogów ustawy i nie prowadzi lub źle prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu, narażony jest na kary w wysokości nawet do 16 mln zł.

Proponujemy więc, aby zgodnie z art. 32, ust.1 Konstytucji RP: "wszyscy są wobec prawa równi", także posłowie prowadzili ewidencję pojazdu według opisanego ustawą schematu dla rozliczania ryczałtu użytkowania pojazdu prywatnego do celów służbowych. Mamy nadzieję, że nasz list ułatwi Panu rozwiązanie tej jakże pilnej i bulwersującej opinię publiczną sprawy."

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ZPP: niech posłowie rozliczają się z użytkowania aut tak jak przedsiębiorcy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl