SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ZUS odmówił związkowcom informacji o kontroli w Telewizji Polskiej

Czy w Telewizji Polskiej nadużywano umów cywilnoprawnych ze szkoda dla pracowników? Ponad rok temu miał to sprawdzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych na wniosek związku zawodowego Związkowa Alternatywa. ZUS właśnie odmówił związkowcom informacji o kontroli. - To szokujące. Poinformujemy o tym Radę Mediów Narodowych, ministra Piotra Glińskiego i rozważymy kroki prawne - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Piotr Szumlewicz, szef Związkowej Alternatywy.

fot. akpaArticle

W maju 2021 roku Związkowa Alternatywa złożyła w ZUS wniosek o skontrolowanie umów w Telewizji Polskiej. Chodziło o zbadanie, czy nie nadużywana jest przez pracodawcę forma cywilnoprawna umów. Szef Związkowej Alternatywy mówił nam wówczas, iż liczy na to, że do kontroli dojdzie jeszcze w maju lub czerwcu, bo Zakład Ubezpieczeń Społecznych bardzo sprawnie odpowiedział na wniosek.

W ciągu roku kilkukrotnie próbowaliśmy dowiedzieć się u związkowców, jakie są postępy kontroli i czy przyniosła ona jakiekolwiek efekty. Piotr Szumlewicz, szef Związkowej Alternatywy odsyłał nas z kwitkiem. - Sam wielokrotnie już pytałem, bez odzewu – mówił zazwyczaj. 

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Teraz okazało się, że ZUS nie tylko nie odpowie na pytania Związkowej Alternatywy o wyniki kontroli u publicznego nadawcy, ale nawet nie poinformuje o tym, czy podjęto jakiekolwiek działania w tej sprawie. Dlaczego? - Informacje, o które wnioskował związek, nie stanowią informacji publicznej i nie podlegają udostępnieniu w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej – tłumaczy w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS-u. - ZUS działa w tej sprawie zgodnie z prawem. Zasady udostępniania danych z konta płatnika składek zostały określone w art. 50 ust. 3-24 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Mogą być udostępniane m. in.: sądom, prokuratorom, organom podatkowym, PIP, policji, komornikom sądowym, organom egzekucyjnym - dodaje.

"Poinformujemy RMN, rozważymy kroki prawne"

Tymczasem Piotr Szumlewicz mówi nam: - To szokujące uzasadnienie, szokująca decyzja. Oczywistym jest, że udzielenie nam informacji, o które wnioskujemy, nie stoi w sprzeczności z ustawą o informacji publicznej. Chyba tylko prezes ZUS, Gertruda Uścińska wie, w jakim sensie przestrzeganie prawa przez strategiczne spółki skarbu państwa jest „sprawą indywidualną". Przestrzeganie prawa przez kluczowe przedsiębiorstwa państwowe to wiedza, do której dostęp powinni mieć wszyscy obywatele.

Szumlewicz podkreśla, że deklaracja władz ZUS to „brutalny wyraz arogancji aparatu państwa, a zarazem być może działanie na szkodę Zakładu”. – Oczywiście nie zostawimy tak tego. Poinformujemy Radę Mediów Narodowych, a następnie wicepremiera Piotra Glińskiego o problemach z uzyskaniem informacji o kontroli w TVP. Po wyczerpaniu środków administracyjnych zastanowimy się nad sięgnięciem po środki prawne – informuje nas szef związkowców.

Szumlewicz już w ub. roku zwrócił się do wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego z pytaniem o liczbę pracowników mediów zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych. W trybie informacji publicznej uzyskał jednak tylko odpowiedź, że resort takich analiz nie prowadzi.

TVP wydało więcej na wynagrodzenia

W ub.r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które nadzoruje TVP z ramienia Skarbu Państwa, zdecydowało, że zeszłoroczny zysk netto spółki w całości zasili jej kapitał zapasowy.

Wydatki TVP na wynagrodzenia zwiększyły się z 545,19 do 592,2 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - z 87,64 do 94,1 mln zł. W porównaniu z planem na ub.r. wynagrodzenia obcięto o 66,7 mln zł. 

Dołącz do dyskusji: ZUS odmówił związkowcom informacji o kontroli w Telewizji Polskiej

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bartyklo
Co sie dziwić?! Pisu nie obowiązuje prawo...
odpowiedź
User
Iryk
TVP same błoto nie idzie oglądać
odpowiedź
User
PIG
ORWELL PISOWSKI
odpowiedź