SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora chce zwolnić 53 osoby z pionu druku

Agora rozpoczęła konsultacje w sprawie zmniejszenia zatrudnienia w segmencie Druk. Zamiarem zarządu jest zwolnienie do 53 pracowników zatrudnionych w tym segmencie - poinformowała spółka w komunikacie. To już czwarte zwolnienia grupowe w firmie od 2011 roku.

Warszawska siedziba Agory, fot. materiały PRArticle

53 pracowników stanowi 16,3 proc. wszystkich zatrudnionych w segmencie druku Agory.

- Przyczyną planowanych działań restrukturyzacyjnych, w tym zwolnień grupowych, jest postępujący spadek przychodów ze sprzedaży usług poligraficznych w technologii coldset, w której specjalizują się drukarnie Grupy Agora. Trend ten wynika w dużej mierze z kondycji rynku prasowego w Polsce, którego uczestnicy są głównymi nabywcami usług realizowanych w tej technologii. Zlecenia od klientów z innych branż, w tym realizowane w technologii heatset, mają istotnie mniejszy udział w przychodach z działalności poligraficznej Grupy - ze względu na ograniczenia infrastrukturalne nie były i nie są one w stanie skompensować utraty przychodów związanych z drukiem coldset - podała Agora w komunikacie giełdowym.

- Biorąc pod uwagę obecną kondycję rynku prasowego, negatywne prognozy dotyczące perspektyw jego dalszego rozwoju oraz postępującą cyfryzację mediów, nie jest możliwe zahamowanie trendu spadkowego w działalności poligraficznej w technologii coldset. Dlatego też zarząd spółki uznał, iż niezbędne jest podjęcie zdecydowanych działań restrukturyzacyjnych, które mają na celu ograniczenie kosztów funkcjonowania drukarni oraz zoptymalizowanie procesów operacyjnych tak, aby ograniczyć negatywny wpływ spadających wolumenów druku na kondycję finansową segmentu Druk, m.in. poprzez dopasowanie struktury zatrudnienia do aktualnego wolumenu świadczonych usług produkcyjnych - informuje Agora.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. Agora w segmencie druku zanotowała 83 mln zł wpływów (o 30 proc. mniej niż rok wcześniej) i 8,4 mln zł zysku EBITDA (po spadku w skali roku o 31,7 proc.). - Główną przyczyną tego spadku były niższe wolumeny produkcji wynikające m.in. z zakończenia współpracy z niektórymi klientami oraz wyższego niż w analogicznym okresie 2016 r. udziału druku na papierze dostarczonym przez klientów drukarni - opisała Agora w raporcie za trzeci kwartał ub.r. Do firmy należą trzy drukarnie.

Zapowiadając zwolnienia, zarząd spółki podał także, że dzisiaj zwrócił się do działających w firmie związku zawodowego i rady pracowników o przystąpienie do konsultacji w powyższej sprawie oraz powiadomi właściwy urząd pracy o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych.

Agora utworzy rezerwę związaną z planowanymi zwolnieniami. Obciąży ona wynik firmy w pierwszym kwartale br.

Agora przeprowadziła zwolnienia grupowe w „Gazecie Wyborczej” i sprzedała trzy nieruchomości

W czwartym kwartale 2016 roku Agora przeprowadziła zwolnienia grupowe, w ramach których rozstała się ze 176 pracownikami (głownie z zespołu „Gazety Wyborczej”). Niektórzy dalej są związani z firmą w ramach umów cywilnoprawnych.

Na koniec września ub.r. w grupie kapitałowej Agora było zatrudnionych 2 836 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty), o 162 mniej niż rok wcześniej.

Pod koniec 2016 roku Agora zawarła warunkowe umowy sprzedaży dwóch nieruchomości: swojej łódzkiej siedziby za 9,7 mln zł (firma zdecydowała się wynajmować tam mniejszą powierzchnię) i działki przy swojej warszawskiej siedzibie za 19 mln zł. W grudniu ub.r. poinformowała, że druga transakcja zostanie sfinalizowana do końca lutego br. Kilka dni temu Agora zawarła warunkową umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego dwóch nieruchomości w Gdańsku, w których mieści się obecnie m.in. trójmiejska redakcja „Gazety Wyborczej”. Łączna cena transakcji wyniesie 8,65 mln zł.

Na początku września ub.r. Discovery Polska skorzystało z opcji kupna od Agory 51 proc. udziałów spółki Green Content nadającej kanał Metro TV. Cena wyniosła 19 mln zł, a wpływ na wynik netto Agory w ub.r. - 11,4 mln zł. 49 proc. udziałów Green Content zostało przejęte od Agory przez Discovery Polska w grudniu 2016 roku za 14 mln zł.

Z końcem ub.r. Agora zakończyła wydawanie miesięcznika ogrodniczego „Magnolia” i dwumiesięcznika wnętrzarskiego „Dom & Wnętrze”, jednocześnie uruchomiła dwutygodnik dla nastolatków „Mój Spot”. Z kolei należąca do firmy spółka Helios rozmawia z dwoma menedżerami o uruchomieniu sieci lokali gastronomicznych.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa Agory zanotowała 835,1 mln zł wpływów (po spadku o 2,7 proc. w skali roku) i 7 mln zł straty netto (wobec 24,9 mln zł rok wcześniej). Znacząco zmalały przychody firmy w segmentach prasy i druku, a mocno wzrosły w pionie filmowo-książkowym.

Związkowcy: to czwarte zwolnienia w Agorze w ciągu 7 lat

Działający w Agorze związek zawodowy szybko na swoim profilu facebookowym odniósł się do zapowiedzi zwolnień. Zwrócił uwagę, że to już czwarte zwolnienia grupowe w firmie od 2011 roku.

- Zawsze udawało nam się wywalczyć pakiet osłonowy trochę korzystniejszy niż ustawa przewiduje. Mamy nadzieję, że tak samo będzie i tym razem: te dodatkowe świadczenia to dotąd były m.in. zwiększona odprawa oraz refundacja szkolenia pomagającego w znalezieniu nowej pracy - wyliczyli związkowcy. - Postulaty w sprawie tego, co powinno się znaleźć w tych pakietach, najlepiej zgłaszać przedstawicielom pionu druku w naszej komisji międzyzakładowej: to Grzegorz Kwiatkowski (Agora Poligrafia - Tychy) i Janusz Ludwikowski (Agora SA - Piła) - poinformowali.

- Więcej na razie sami nie wiemy - jak coś będziemy wiedzieć, zakomunikujemy - dodali przedstawiciele związku zawodowego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora chce zwolnić 53 osoby z pionu druku

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ewa
Za wolno to idzie, za wolno. Dzień, w którym p.Adaś będzie miał świadomość zniszczenia swojej gazety= to będzie dobry dzień: dzień zamknięcia.
odpowiedź
User
Marcin
Do redaktorów WM - myślę, że warto sprawdzić plotki, które od jakiegoś czasu się pojawiają, jakoby Gazeta.pl likwidowała dział reklamy natywnej
odpowiedź
User
Klocek
Kolejna odsłona wojny dwóch frakcji: pro-DT vs pro-lewo. Przy poprzedniej grupówce było 1:0, teraz będzie 2:0. Tylko szkoda, że przy okazji dostaną niewinni dziennikarze z pism wnętrzarskich, ogrodniczych itd.
odpowiedź