SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zygmunt Solorz-Żak najbogatszy w mediach - dalej Ruta, Klicki, Wejchertowie, Walter i Czechowicz

Według „Wprost” właściciel Grupy Cyfrowy Polsat Zygmunt Solorz-Żak ma majątek warty 12,5 mld zł i jest drugim po Janie Kulczyku najbogatszym Polakiem. Na liście stu najzamożniejszych branżę medialną reprezentują też współpracownik Solorza-Żaka Hieronim Ruta, Krzysztof Klicki, rodzina Jana Wejcherta, Mariusz Walter i Tomasz Czechowicz.

Zygmunt SolorzArticle

12,5 mld zł to najwyższa jak dotąd wycena majątku Zygmunta Solorza-Żaka, o 500 mln zł więcej niż według zeszłorocznej listy „Wprost”. Z kolei „Forbes” w lutym br. oszacował zasoby biznesmena na 11,9 mld zł (zobacz szczegóły).

Redaktorzy „Wprost” określają Solorza-Żaka mianem największego magnata medialnego w naszej części Europy i zaznaczają, że gdyby nie spłacany obecnie kredyt w wysokości 14 mld zł na zakup Polkomtela, majątek biznesmena byłby wart ponad 25 mld zł, co dawałoby miejsce wśród dwustu najbogatszych ludzi na świecie.

„Wprost” podkreśla, że do wzrostu wartości jego majątku przyczyniły się przede wszystkim dobre wyniki finansowe Grupy Cyfrowy Polsat (która w połowie ub.r. przejęła Polkomtel). W ub.r. firma miała 7,41 mld zł wpływów i 293 mln zł zysku netto (więcej o tym), a w I kwartale br. - 2,33 mld zł wpływów i 171 mln zł zysku netto (zobacz szczegóły). Do holdingu Solorza-Żaka należą też m.in. Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, Plus Bank i Port Praski, a także udziały w spółkach ATM i Midas.

Na 23. miejscu listy „Wprost” znalazł się Heronim Ruta, od wielu lat bliski współpracownik Solorza-Żaka, z majątkiem oszacowanym na 1,34 mld zł. Przed rokiem było to 1,2 mld zł i 25. pozycja. Do spółki Ruty należy m.in. 8,6 proc. akcji Cyfrowego Polsatu.

18. pozycję zajął Krzysztof Klicki, którego majątek wyceniono na 1,52 mld zł (o 10 mln więcej niż rok wcześniej). Do Klickiego należy przede wszystkim Kolporter kontrolujący ponad połowę polskiego rynku dystrybucji prasy.

W zestawieniu znalazło się kilka osób z rodziny Jana Wejcherta i Mariusz Walter, związani z Grupą ITI, która w ostatnich latach sprzedała swoje spółki związane z mediami: Onet, platformę n, Multikino, a w lutym br. telewizję TVN (za 52,7 proc. jej udziałów koncern Scripps Network Interactive zapłacił 584 mln euro).

I tak 22. pozycję majątkiem wynoszącym 1,35 mld zł (50 mln zł więcej niż przed rokiem) zajęła Aldona Wejchert z dziećmi, główny udziałowiec i wiceprezydent Grupy ITI. 44. jest prezes honorowy Grupy ITI Mariusz Walter, którego zasoby oszacowano na 650 mln zł, też o 50 mln zł więcej niż rok wcześniej. Łukasz Wejchert znalazł się na 79. miejscu (majątek warty 410 mln zł), Agata Wejchert-Dworniak - na 97. (270 mln zł), a Victoria Wejchert - na 98. (270 mln zł).

Z tej grupy najmocniej z branżą mediów, telekomunikacji i marketingu nadal jest związany Łukasz Wejchert, który prowadzi inwestycje poprzez swoją spółkę Dirlango. Jest m.in. udziałowcem w Virgin Mobile Polska i członkiem rady nadzorczej (wraz z pakietem udziałów) w Wirtualnej Polsce. Tydzień temu Dirlango ogłosiło przejęcie 70 proc. firmy Netsprint zajmującej się technologią reklamy internetowej, a rok temu kupiło spółkę LeadR specjalizującą się w direct marketingu.

Na liście „Wprost” 46. miejsce zajął Tomasz Czechowicz, partner zarządzający funduszu MCI Management inwestującego głównie w firmy z branży internetowej i nowych technologii. Majątek Czechowicza wyceniono na 630 mln zł, co pozwoliło biznesmenowi wrócić do zestawienia po czterech latach przerwy. MCI jest akcjonariuszem m.in. Wirtualnej Polski, której część udziałów razem z funduszem Innova Capital sprzedał przy debiucie giełdowym spółki na początku maja br. Oba fundusze zarobiły na tym 187,3 mln zł.

Liderem rankingu „Wprost” od kilku lat nieprzerwanie jest Jan Kulczyk. W br. jego majątek wyceniono na 16 mld zł, o 2,9 mld zł więcej niż przed rokiem. Na trzecim miejscu tak jak rok temu znalazł się Michał Sołowow z majątkiem wartym 8,3 mld zł (wobec 6,96 mln zł w ub.r.).

Dołącz do dyskusji: Zygmunt Solorz-Żak najbogatszy w mediach - dalej Ruta, Klicki, Wejchertowie, Walter i Czechowicz

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
s
Mój boze dawno nieczytałem takich bzdur
odpowiedź
User
J
Nikt w redakcji nie zdawał matury z matematyki? To o ile wzrósł majątek Solorza?
odpowiedź
User
TV REPUBLIKA numer 1
Zobaczymy czy bedzie dalej taki bogaty jak ujrzą światło dzienne TASMY PRAWDY z jego udziałem KAPUŚ SB ktory na POlecenie UBecji zakładał POlszmat
odpowiedź