SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zygmunt Solorz-Żak najbogatszy w polskich mediach. Dalej Ruta, Klicki, Wejchertowie, Walter, Czechowicz i Kiciński

Według „Wprost” współwłaściciel Grupy Cyfrowy Polsat Zygmunt Solorz-Żak ma majątek warty 10,9 mld zł, największy wśród ludzi z polskiej branży mediów. Na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost” sektor medialny reprezentują też współpracownik Solorza-Żaka Hieronim Ruta, Krzysztof Klicki, rodzina Jana Wejcherta, Mariusz Walter, Tomasz Czechowicz oraz Michał Kiciński.

Zygmunt SolorzZygmunt Solorz

Zygmunt Solorz-Żak zajął drugie miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnia „Wprost”. Jego majątek w porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem zmniejszył się o ponad 1,6 mld zł. W lutym br. magazyn „Forbes” wycenił aktywa Solorza na 9,9 mld zł i zaznaczył, że są one o 16,8 proc. mniejsze niż w 2015 roku.

Na wysokość majątku Solorza wpływa przede wszystkim 64 proc. Udziałów, jakie posiada w wycenianej na 14 mld zł Grupie Cyfrowy Polsat. W ub.r. spółka Cyfrowy Polsat zanotowała 446,15 mln zł zysku netto (cała grupa kapitałowa miała 9,82 mld zł wpływów i 1,16 mld zł zysku netto). W tym miesiącu rada nadzorcza spółki przychyliła się do wniosku zarządu, żeby zeszłorocznego zysku nie wypłacać akcjonariuszom w formie dywidendy, tylko przeznaczyć w całości na kapitał zapasowy oraz przedłużyła kadencję obecnego zarządu o kolejne trzy lata.

W portfolio aktywów drugiego najbogatszego Polaka znajdują się również udziały w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, które w ciągu minionych 12 miesięcy straciły połowę wartości - obecnie „Wprost” wycenia je na niecałe 340 mln zł. Poważne kłopoty finansowe firmy przyczyniły się do spadku wyceny majątku miliardera.

Wśród najbogatszych Polaków związanych z branżą medialną znalazł się również wieloletni bliski współpracownik Solorza-Żaka - Hieronim Ruta. „Wprost” wycenia jego majątek na 1,17 mld zł, co daje Rucie 25. Miejsce w zestawieniu 100 najzamożniejszych. Rok temu tygodnik wycenił majątek menedżera na 1,34 mld zł. Pomimo uszczuplenia aktywów, Ruta obronił 25. pozycję. Zasiada w radach nadzorczych Polkomtela, Cyfrowego Polsatu i Plus Banku oraz jest właścicielem 8,6 proc. akcji Cyfrowego Polsatu.

Na drugim miejscu wśród najzamożniejszych Polaków aktywnych w branży medialnej znalazła się Aldona Wejchert wraz z rodziną. Jej majątek „Wprost” wycenił na 1,2 mld zł (rok temu było to 1,35 mld), co dało jej 24. pozycję w zestawieniu. Wdowa po Janie Wejchercie jest głównym udziałowcem, wiceprezydentem i członkinią komitetu wykonawczego Grupy ITI.

Majątek Mariusza Waltera, partnera biznesowego Jana Wejcherta, wyceniono na 720 mln zł, co daje mu 43. pozycję na liście „Wprost”. W rankingu znalazły się także dzieci Jana Wejcherta. Majątek Łukasza Wejcherta tygodnik wycenia na 410 mln zł, Agaty Wejchert-Dworniak - na 270 mln zł, a Victorii Wejchert - na 260 mln zł.

Na 66. miejscu zestawienia znalazł się założyciel i szef funduszu inwestycyjnego MCI Tomasz Czechowicz. Tygodnik wycenia jego majątek na 490 mln zł. MCI jest akcjonariuszem m.in. Wirtualnej Polski, której część udziałów razem z funduszem Innova Capital sprzedał przy debiucie giełdowym spółki na początku maja ub.r. Oba fundusze zarobiły na tym 187,3 mln zł.

Listę osób, które znalazły się w gronie najzamożniejszych Polaków i są związane z szeroko pojętą branża medialną, zamyka Michał Kiciński, właściciel 12,9 proc. akcji firmy CD Projekt. W 2015 roku spółka zanotowała 798 mln zł przychodów, a zysk netto przekroczył 342 mln zł. Lokomotywą napędzającą te wyniki była sprzedaż trzeciej części gry „Wiedźmin”. Majątek Kicińskiego „Wprost” wycenia na 331 mln zł.

Liderami listy 100 najbogatszych Polaków są dzieci zmarłego w ub.r. Jana Kulczyka - Dominika i Sebastian Kulczykowie. Ich majątek jest wyceniany na 16,5 mld zł. Na wysokość zasobów Kulczyków ma wpływ m. in. sprzedaż udziałów w spółce SABMiller, którą pod koniec ubiegłego roku przejął największy browar świata - InBev. Na trzecim miejscu znalazł się Michał Sołowow, właściciel m.in. Synthosu i Rovese, z majątkiem 6,5 mld zł.

W pierwszej dzisiątce zestawienia znaleźli się jeszcze Dariusz Miłek (właściciel sieci CCC, majątek wyceniony na 5 mld zł), Leszek Czarnecki (właściciel grupy Getin, majątek 3,2 mld zł), Antoni Ptak (właściciel Ptak Fashion City, majątek 3 mld zł), Jerzy Starak (właściciel Polpharmy, majątek 2,7 mld zł), Tomasz Gudzowaty, (właściciel Bartimpeksu, majątek 2,3 mld zł), Roman i Grażyna Karkosikowie (właściciele Grupy Boryszew, majątek 2,2 mld zł) oraz Zbigniew Niemczycki (przemysłowiec, majątek 1,8 mld zł).

Na liście 100 najbogatszych Polaków „Wprost” znalazło się 29 miliarderów. Aby znaleźć się w zestawieniu, trzeba było posiadać majątek wyceniony na co najmniej 239 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Zygmunt Solorz-Żak najbogatszy w polskich mediach. Dalej Ruta, Klicki, Wejchertowie, Walter, Czechowicz i Kiciński

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janusz
Większość najbogatszych Polaków w czasach PRL była zarejestrowana jako TW. Przypadek?
odpowiedź
User
Bartek
Cyfrowy Polsat ma się dobrze, to i Solorz-Żak ma się ciągle dobrze. Póki CP będzie najlepiej organizował tv płatną, póty to się nie zmieni.
odpowiedź
User
gość
Cyfrowy Polsat ma się dobrze, to i Solorz-Żak ma się ciągle dobrze. Póki CP będzie najlepiej organizował tv płatną, póty to się nie zmieni.

Jeżeli jedna burza jest w stanie wyłączyć połowę programów i to nie tylko na obszarze jej oddziaływania to z tym, że ma się dobrze to bym polemizował.
odpowiedź