SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zysk Allegro poniżej oczekiwań, z firmy odejdzie szef Francois Nuyts

W czwartym kwartale Allegro osiągnęło wzrost wpływów o 23,2 proc. do 1,6 mld zł i zysk niższy od oczekiwań. Firma prognozuje, że w latach 2022-2026 jej przychody będą rosnąć o wysokie kilkanaście proc., a skorygowana EBITDA ma być w środkowych lub wyższych rejestrach 20 proc. Z Allegro odchodzi prezes i dyrektor generalny Francois Nuyts, będzie pełnił te funkcje najpóźniej od końca br.

Prezes Allegro Francois Nuyts podczas debiutu giełdowego spółki, fot. AllegroPrezes Allegro Francois Nuyts podczas debiutu giełdowego spółki, fot. Allegro

Skorygowana EBITDA grupy Allegro w czwartym kwartale 2021 roku spadła rdr o 6,1 proc. do 501,2 mln zł. Konsensus PAP Biznes zakładał 553,6 mln zł.

Allegro miało w czwartym kwartale 2021 roku 199,7 mln zł zysku netto wobec 260,6 mln zł rok wcześniej. Konsensus zakładał 285,3 mln zł zysku netto.

Przychody Allegro w czwartym kwartale bieżącego roku wzrosły o 23,2 proc. do 1,6 mld zł. Konsensus zakładał 1,592 mld zł przychodów.

Współczynnik take rate w skali roku zwiększył się o 0,96 p.p. do 10,23 proc., spadając w IV kw. o 0,45 p.p. kw/kw do 9,84 proc.

Na Allegro 13,5 mln sprzedawców, 12,7 mld zł kwartalnych obrotów

Wartość sprzedanych produktów (GMV) na platformie grupy Allegro w czwartym kwartale 2021 r. wyniosła 12,668 mld zł (wzrost o 16,7 proc. r/r).

Liczba aktywnych kupujących wzrosła w IV kwartale do 13,5 mln, czyli o 2,9 proc. r/r i o +0,7 proc.kw/kw.

Roczna kwota wydawana przez aktywnego kupującego zwiększyła się o 18 proc. r/r do 3.158 z zł

Ceneo ze spadkiem wpływów, 230 mln zł na marketing

W minionym kwartale przychody grupy Allegro z platformy handlowej (czyli prowizji i innych opłat od sprzedawców i kupujących) zwiększyły się rok do roku o 21,5 proc. do 1,23 mld zł, z reklam - o 29,3 proc. do 152,9 mln zł, a ze sprzedaży towarów (czyli sprzedaży realizowanej przez własny sklep Allegro na tej platformie) - o 44,2 proc. do 142 mln zł.

Natomiast wpływy porównywaki Ceneo.pl poszły w dół o 13,6 proc. do 54,6 mln zł.

Koszty operacyjne zwiększyły się o 45 proc. do 1,14 mld zł. Kwotowo zdecydowanie najmocniej wzrosły koszty dostaw - o 57,7 proc. do 429,3 proc.

Wydatki na usługi marketingowe poszły w górę o 35,9 proc. do 229,4 mln zł, a na pracowników - o 14,9 proc. do 153,1 mln zł. Wartość sprzedanych towarów i materiałów zwiększyła się o 44,8 proc. do 148,3 mln zł.

Koszty obsługi płatności zmalały o 13,7 proc. do 36,7 mln zł, a koszty transakcyjne poszły w górę z 0,7 do 31,3 mln zł.

Francois Nuyts odejdzie z Allegro

Allegro w komunikacie prasowym podało, że prezes i dyrektor generalny firmy Francois Nuyts zamierza w niej odejść, pozostanie najpóźniej do końca br.

Rada dyrektorów Allegro zaczęła proces rekrutacji nowego szefa.

- Pozostaję w pełni zaangażowany w zespół i firmę oraz skupiony na jej planach. Będę też wspomagał proces wyboru i wdrażania kolejnego prezesa, który z pewnością wprowadzi Allegro na nowe wyżyny - zapewnił Francois Nuyts.

- Allegro realizuje swój potencjał jako jedna z największych spółek giełdowych w Polsce i szykuje się do rozwoju na arenie międzynarodowej. Daje mi to poczucie niesamowitej dumy z organizacji, którą cały Zespół budował i buduje. Sam proces zmiany na moim stanowisku dopiero się zaczyna, a ja zostaję na miejscu, by wspierać wszystkie przełomowe projekty, które Allegro wdraża - dodał.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Francois Nuyts szefem Allegro został w sierpniu 2018 roku. Przedtem Nuyts przez 13 lat był związany z Amazonem. Pełnił różne funkcje zarządcze w strukturach koncernu w Anglii, Francji, Hiszpanii i Włoszech, następnie był wiceprezesem i dyrektorem zarządzającym firmy w Hiszpanii i Włoszech. Karierę zawodową zaczął w firmie doradczej Accenture.

Obecnie oprócz Francoisa Nuytsa w radzie dyrektorów Allegro są dyrektor finansowy firmy Jonathan Eastick, Paweł Padusiński, dyrektorzy niewykonawczy Darren Huston (szef rady), David Barker i Richard Sanders oraz niezależni dyrektorzy nie wykonawczy Carla Smits-Nusteling i Nancy Cruickshank.

Od początku marca br. członkami zarządu Allegro.pl, jednej z głównych spółek zależnych notowanego na giełdzie Allegro, będą David Roberts i Alvise Favara, niedawno zatrudnieni w firmie na stanowiskach dyrektorskich.

Favara zastąpił Damiana Zapłatę, który we wrześniu ub.r. odszedł na stanowisko prezesa spółki eobuwie (obecnie działającej pod nazwą Modivo) należącej do grupy CCC.

Akcje Allegro tanieją o ponad 10 proc.

W środę akcje Allegro na warszawskiej giełdzie staniały o 6,5 proc. Natomiast w czwartek na otwarciu sesji kurs firmy malał o ok. 12 proc. O godz. 9:13 taniały o 13,8 proc. do 26,38 zł.

Akcje spółki są w trendzie spadkowym od pięciu miesięcy. 1 września kurs wynosił 72,75 zł, a na początku grudnia - już poniżej 35 zł. Analitycy tłumaczyli to rozwojem w Polsce zagranicznych platform, m.in. amerykańskiego Amazona (w październiku uruchomił u nas usługę Prime) i chińskiego Aliexpress (jesienią otworzył pierwsze w Polsce centrum logistyczne).

Allegro podało prognozy na lata 2022-2026

Roczny wzrost GMV grupy Allegro w latach 2022-2026 ma być na powyżej 20 proc., przychody grupy mają w tym czasie rosnąć o wysokie kilkanaście proc., a skorygowana EBITDA ma być w środkowych lub wyższych rejestrach 20 proc. - podało Allegro w komunikacie prasowym.

- Uwzględniając plany dotyczące połączenia z Grupą Mall i WE|DO, Allegro aktualizuje swoje średnioterminowe prognozy, zakładając średni wskaźnik rocznego wzrostu (CAGR) GMV na poziomie powyżej 20 proc. w latach 2022-2026. CAGR przychodów w tym czasie spodziewany jest na poziomie wysokich kilkunastu procent, zaś w przypadku skorygowanej EBITDA - w środkowych lub wyższych rejestrach (mid-to-high) 20 proc. CAGR" - napisano.

Planowane roczne nakłady kapitałowe Allegro w latach 2023-2026 wyniosą 1 mld-1,3 mld zł rocznie. Poziom zadłużenia grupy ma spadać z około 3.0x przy planowanym przejęciu Mall Group do około 1.0x w 2025 roku.

Na początku listopada ub.r. Allegro podpisało umowę przejęcia 100 proc. udziałów platformy e-commerce Mall Group i firmy logistycznej WE|DO działających m.in. w Czechach i na Słowacji. Zapłaci 881 mln euro, częściowo swoimi akcjami.

Pod koniec stycznia br. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że przed wydaniem decyzji w sprawie tego przejęcia musi przeprowadzić badanie rynku, co może wydłużyć całą procedurę o minimum cztery miesiące. Na transakcję zgodziły się już urzędy antymonopolowe w Czechach, na Ukrainie, Słowacji i w Słowenii.

Allegro chce postawić w br. 2 tys. automatów paczkowych

Nakłady inwestycyjne mają zaś sięgnąć w bieżącym roku 700-750 mln zł. - W 2022 roku spodziewamy się kolejnego roku wzrostu GMV i skorygowanej EBITDA pomimo kosztów związanych ze zwiększaniem skali naszych usług One Fulfillment i One Box - stwierdził cytowany w komunikacie Jon Eastick, dyrektor finansowy Allegro.

- Nasze przekonanie o stabilności tempa rozwoju znajduje odzwierciedlenie w planach inwestycji kapitałowych, w ramach których zamierzamy rozbudować sieć automatów paczkowych do 3 tys. punktów, zwiększyć możliwości w zakresie realizacji zamówień i wprowadzić na platformie nowe ekscytujące funkcje, począwszy od umiędzynarodowienia działalności Allegro. Tu główną rolę odegra przejęcie Grupy Mall i WE|DO, które zwiększy liczbę źródeł przychodów dzięki rozwojowi Allegro na łącznym rynku prawie dwukrotnie większym niż obecnie - zapowiedział.

Od wiosny ub.r. Allegro rozwija swoją sieć automatów paczkowych, na koniec grudnia ub.r. miało tysiąc maszyn, w br. chce postawić kolejne 2 tys. Na początku listopada firma uruchomiła opartą na nich usługę logistyczną One Box dla kupujących.

W połowie grudniu usługa pojawiła się w kolejnych ośmiu miastach: Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Bydgoszczy, Krakowie i Katowicach. Równocześnie Allegro poinformowało, że podpisało umowy dotyczące instalowania automatów na stacjach Shell i przy sklepach Stokrotka.

Z początkiem marca Allegro podwyższy prowizję sprzedażową w prawie wszystkich kategoriach dla sprzedawców z kontami firmowymi. Tacy sprzedawcy będą też płacili więcej za dostawy Pocztą Polską i UPS w ramach Allegro Standard.

Allegro to zdecydowanie najpopularniejsza platforma e-commerce w Polsce - według badania Mediapanel w listopadzie ub.r. zanotowało, jako serwis www i aplikacja mobilna, 21,79 mln użytkowników i 73,01 proc. zasięgu. Zajmujący drugą pozycję Aliexpress przyciągnął 13,07 mln polskich internautów.

Dołącz do dyskusji: Zysk Allegro poniżej oczekiwań, z firmy odejdzie szef Francois Nuyts

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mgr z MBA
Skoro odchodzi to znaczy że zaproponowano mu wysoką odprawę za wcześniejsze zerwanie kontraktu
odpowiedź
User
Pojda w gore
I tak sa duzo leosi niz fatalny na naszym rynku amazon
odpowiedź
User
zawer
w sumie dobrze, nigdy im tego nie zapomnę jak zdarli ze mnie 10 zł na Jurijego Owsienko
odpowiedź