Kara dla PTC a sytuacja abonentów

W dniu 25 czerwca 2007 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznejnałożył za Polską Telefonię Cyfrową Sp. z o.o. karę w wysokości 2mln zł za naruszenie obowiązków informacyjnych wobec użytkownikówkońcowych.

kk-uke
kk-uke
Udostępnij artykuł:

Co to oznacza dla abonentów sieci ERA GSM? - Bezpośrednio niezmienia to ich sytuacji - informuje UKE.

Kary nakładane przez organ regulacyjny na operatorównaruszających prawo mają nakłaniać ich do przestrzegania przepisówPrawa telekomunikacyjnego, ale nie powodują automatyczniewymuszenia na przedsiębiorcy zachowania zgodnego ze stanowiskiemUKE. Prezes UKE nie ma uprawnień do władczego ingerowania windywidualne spory między operatorem a abonentem. Sprawyindywidualne mogą zostać definitywnie rozstrzygnięte jedynie przezsądy powszechne.

Z informacji, jakimi dysponuje UKE wynika, że ERA GSM nadalpozostaje przy swoim stanowisku i jednocześnie odmawia abonentomprawa do wypowiedzenia umowy w związku ze zmianą regulaminu, atakże namawia klientów do rezygnacji z wypowiadania umów i nakładakary umowne.

Mimo prezentowanej pewności co do własnych racji PolskaTelefonia Cyfrowa Sp. z o.o. nie kieruje spraw do sądów i woliegzekwować kary od klientów poprzez firmy windykacyjne. Warto w tymmiejscu podkreślić, że bez ważnego wyroku sądu powszechnego firmyte nie mogą zmusić klienta do zapłaty kwoty żądanej przezoperatora, a wcześniejsze zastraszanie Klientów jest bezprawne.

W przypadku sporu konsumenta z operatorem, który nie wyraziłzgody na mediację lub sąd polubowny, konsument może uzyskać pomocprawną w organizacjach konsumenckich lub u Powiatowego RzecznikaKonsumentów. Rzecznik m.in. świadczy nieodpłatne poradnictwo prawnedla konsumentów, może występować do przedsiębiorców w sprawachochrony praw konsumentów. Może (ale nie musi) wytaczać powództwa narzecz konsumentów i wstępować (za zgodą konsumenta) do toczącegosię postępowania w sprawach o ochronę interesów konsumentów.

Nie wiadomo także czy wyroki w sprawach indywidualnych będąidentyczne biorąc pod uwagę niezawisłość sądów, a także różniącesię od siebie okoliczności w poszczególnych sprawach.

Aktualna sytuacja wygląda więc tak, że zarówno Urząd, jak i PTC,pozostają na swoich stanowiskach, a ostateczne rozwiązanie sprawymoże przynieść wyłącznie wyrok sądowy - informuje w komunikacieUKE.

Podobne informacje:

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Internautom obiecywano "konsultację lekarską". Receptomat.pl i l4.pl z zarzutami

Internautom obiecywano "konsultację lekarską". Receptomat.pl i l4.pl z zarzutami

Były agent CBA pracował dla szefa Zondacrypto? Jest wspólnikiem Karnowskiego, Tulickiego i Adamczyka

Były agent CBA pracował dla szefa Zondacrypto? Jest wspólnikiem Karnowskiego, Tulickiego i Adamczyka

Stanowski o prowokacji z fakturą dla Kanału Zero. Dostała ją też firma lidera Konfederacji

Stanowski o prowokacji z fakturą dla Kanału Zero. Dostała ją też firma lidera Konfederacji

Digital Network rekordowo droga na giełdzie. Chce wypłacić więcej inwestorom

Digital Network rekordowo droga na giełdzie. Chce wypłacić więcej inwestorom

Czy media są jeszcze potrzebne? Adam Pieczyński, współtwórca TVN24, w specjalnym felietonie dla WM

Czy media są jeszcze potrzebne? Adam Pieczyński, współtwórca TVN24, w specjalnym felietonie dla WM

ESG dojrzewa. Nowy dodatek Wirtualnych Mediów

ESG dojrzewa. Nowy dodatek Wirtualnych Mediów