SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polskie Radio stawia na DAB+, podpisało umowy dot. emisji programów z Emitelem i PSN Infrastruktura

Polskie Radio przez najbliższe 12 miesięcy w zakresie emisji i multipleksacji swoich programów w systemie DAB+ będzie korzystać z usług firmy Emitel S.A. oraz PSN Infrastruktura.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio stawia na DAB+, podpisało umowy dot. emisji programów z Emitelem i PSN Infrastruktura

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mechanik
Ilu będzie słuchaczy? Czterech?

Na pewno więcej niż oglądalność "radiowej telewizji wyborczej", dla której budowane jest studio na Modzelewskiego. Taki pojedynczy użytek, gdzie są jednorazowe podłogi, również jednorazowe meble za grube dziesiątki tysięcy, wynajęte firmy budują sztuczne horyzonty, ciągnie się dziesiątki stałych relacji na pojedynczy event, a to wszystko ogląda kilkadziesiąt osób, z reguły samych zainteresowanych pracowników Radia. Dwoje oczu prezesa ogarną trzy pięćdziesięciocalowe ekrany kupione specjalnie w tym celu. Poprzednio był raut po udanych wyborach, to teraz chyba będzie bal maskowy dla nowych markizów i baronetek?
10 1
odpowiedź
User
K.
Jaka jest słuchalność: Polskiego Radia Dzieciom, Radia Chopin, Czwórki i Radia Poland w DAB+?
3 2
odpowiedź
User
radiowiec
W całej sprawie chodzi też o odzyskanie pasma i jego dalsze odsprzedanie (pewnie w przetargu publicznym) chodzi o kasę!
Odnotować warto, iż coś się zmieniło na + bo np: w gdańsku sygnał dab+ jest już dostępny stabilny w dość dużej odległości od nadajnika choćby na plaży. A jakość: PR3 bitrate 112Kb/s a Radio Chopin 128 Kb/s więc jak widać / słychać rewelacji nie ma ale wiadomo im więcej kb/s
(co przekłada się na lepszą jakość ) tym mniej kanałów zmieści się w multiplexie i więcej to kosztuje (znów chodzi o kasę!)
Cyfrowe radio powinno być uzupełnieniem fm gdyż nie ma aż tylu różnorodnych stacji by nie pomieściły się w tych 20tu kanałach fm (88-108Mhz) a dublowanie radia na sms-y nie ma większego sensu bo one wszystkie takie same są niczego nowego nie wnosząc :)
2 0
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Odnotować warto, iż coś się zmieniło na + bo np: w gdańsku sygnał dab+ jest już dostępny stabilny w dość dużej odległości od nadajnika choćby na plaży.


Ale sobie wymyśliłeś rewelację. Od wieży w Chwaszczynie do plaży w Kamiennym potoku jest 8,1 km, do plaży w Gdańsku jakieś 10 km przy 24 kW. Stabilny odbiór jest możliwy, ale oferty jak nie było, tak nie ma. Na samym początku jeszcze Radio Rytm grało nieźle, ale akurat w Gdańsku nawet Radio Gdańsk nie potrafi uruchomić jakąś porządną ofertę. W internecie mają 3 programy a w DAB+ tylko dwa. Nie wiem po co im 3 programy, które nie potrafią zapełnić, różnica pomiędzy normalnym programem a programem dla Słupska to tylko godzina na dzień, a w DAB+ to chyba godzina na tydzień.

DAB+ będzie w Polsce działał, kiedy będzie dobre pokrycie terenowe i dobra oferta. Przecież ta cała ustawa o Radiofonii i Telewizji nadaje się do kosza. Żaden z ojców założycieli prawa medialnego nie przewidział cyfryzację państwa i mediów. A następni politycy nie zmienili system dojenia rozgłośni komercyjnych, bo przynosi dochody i z środków utrzymują nie tylko KRRiT.

Wystarczy sprawdzić co zrobiły …
Niderlandy: Chcesz nadawać na UKF-ie, musisz nadawać w DAB+
Francja: 46 komercyjnych multipleksów regionalnych i lokalnych obecnie w eterze a ruszyli w Europie z dużym opóźnieniem
Belgia: Konkursy na multipleksy lokalne i regionalne
W Niemczech: chaos prawny i wielkie różnice regionalne 20 – 70 programów w zależności, gdzie się mieszka.
Czechy nie czekają i rozbudowują swoją sieć DAB+.
Szwedzi niby mieli zrezygnować z DAB/DAB+ a nie wyłączyli żaden nadajnik
Tylko Litwa i Finlandia wypowiedziały się stanowczo przeciwko DAB+. Finlandia, bo już wykorzystała pasmo VHF III.

W wielu krajach rozgłośnie zrozumiały, że słuchacze uciekają do internetu, chcą większą ofertę i podcasty. Jeżeli ludzie krócej słuchają radio – nie mniej a właśnie krócej – to trzeba ciąć wydatki. W redakcji ciężko mocniej ciąć wydatki, bo coraz więcej zadań a mniej ludzi. Jedyne co pozostaje, to tylko cięcie kosztów radiodyfuzji, obojętnie czy słuchacze chcą czy nie. Wskaźniki z zachodu pokazują, że wśród młodych ludzi liczba odbiorników UKF w gospodarstwach domowych maleje, chociaż wzrasta liczba odbiorników DAB+ & UKF.
1 0
odpowiedź
User
K.
Odnotować warto, iż coś się zmieniło na + bo np: w gdańsku sygnał dab+ jest już dostępny stabilny w dość dużej odległości od nadajnika choćby na plaży.


Ale sobie wymyśliłeś rewelację. Od wieży w Chwaszczynie do plaży w Kamiennym potoku jest 8,1 km, do plaży w Gdańsku jakieś 10 km przy 24 kW. Stabilny odbiór jest możliwy, ale oferty jak nie było, tak nie ma.


Z Białegostoku do nadajnika w Krynicach jest ok 20 km a moc 2kW... stabilnie jest? -sam sobie odpowiedz.
0 0
odpowiedź
<