Spadek oglądalności MUX-2 i MUX-1 po zmianie standardu nadawania, duży wzrost MUX-8

Po zakończeniu procesu nadawania nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej wyraźnie niższą oglądalność notują MUX-2 i MUX-1. Dużym wzrostem pochwalić się mógł MUX-8, który nadal dostępny jest w starym standardzie. Z kolei wyniki MUX-3 nie zmieniły się znacznie - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

Michał Kurdupski
Michał Kurdupski
Udostępnij artykuł:
Spadek oglądalności MUX-2 i MUX-1 po zmianie standardu nadawania, duży wzrost MUX-8

Dzięki DVB-T2/HEVC wszystkie kanały naziemne mogą być nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD) zamiast w standardowej (SD). Proces przejścia na DVB-T2/HEVC w całym kraju składał się z czterech etapów. Pierwszy miał miejsce 28 marca br. i objął województwa dolnośląskie i lubuskie, drugi - 25 kwietnia (Polska północna i centralna), trzeci - 23 maja (wschód kraju), a wdrażanie DVB-T2/HEVC zakończył czwarty etap - 27 czerwca (głównie południowe regiony).

DVB-T2/HEVC objął multipleksy nadające do nadawców komercyjnych, czyli: MUX-1 (TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV, TVP ABC, Eska TV i Polo TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls i Puls 2) oraz posiadający mniejsze znaczenie MUX-4 (niekodowany kanał Wydarzenia 24 i płatny pakiet TV Mobilna), które w DVB-T nadają wyłącznie w nowym standardzie. W starym standardzie pozostały głównie kanały TVP, czyli MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Sport i TVP Historia) oraz MUX-8 (Metro, Nowa TV, TVP Kobieta, TVP Kultura, WP i Zoom TV).

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/nowy-standard-nadawania-naziemnej-telewizji-cyfrowej-jak-odbierac-tvp1-tvp2-tvp-info-tvn-polsat-co-trzecie-gospodarstwo-domowe-ma-telewizor-nieprzystosowany,7169785515423361a ##

Aby odbierać telewizję naziemną w nowym standardzie, widzowie muszą posiadać odpowiedni odbiornik telewizyjny lub dekoder przystosowany do tego typu technologii. Osoby nieposiadające odpowiedniego sprzętu po wejściu DVB-T2/HEVC utraciły dostęp do MUX-1, MUX-2 i MUX-4.

MUX-2 zmniejszył udziały o 11 proc., MUX-1 - o 10 proc.

Jak wynika z danych Nielsen Audience Measurement - do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl - średni łączny udział kanałów obecnych na MUX-1 w okresie od 1 do 27 marca (czyli tuż przed pierwszym etapem DVB-T2/HEVC) wśród wszystkich widzów oglądających naziemną telewizję cyfrową wyniósł 11,32 proc. Od 28 marca do 24 kwietnia (etap 1) wynik wyniósł 12,64 proc., od 25 kwietnia do 22 maja (etap 2) - 11,75 proc., od 23 maja do 26 czerwca (etap 3) - 10,50 proc., od 27 czerwca do 26 lipca (etap 4) - 10,66 proc., a od 27 lipca do 15 grudnia (od miesiąca do około pół roku po zakończeniu procesu zmiany z DVB-T na DVB-T2/HEVC) - 10,19 proc.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/jak-odbierac-naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t2-fast-lista-kanalow,7169733110220929a ##

Z porównania danych z okresów od 1 do 27 marca oraz od 27 lipca do 15 grudnia wynika, że udział MUX-1 zmniejszył o 9,98 proc. (1,13 pkt. proc.).

Wyraźny spadek udziału w obu okresach zanotował także MUX-2, którego SHR% zmalał o 10,71 proc., czyli 3,99 pkt. proc. Udział wszystkich stacji obecnych na tym multipleksie w okresie od 1 do 27 marca wyniósł 37,25 proc., od 28 marca do 24 kwietnia - 38,07 proc., od 25 kwietnia do 22 maja - 35,45 proc., od 23 maja do 26 czerwca - 32,26 proc., od 27 czerwca do 26 lipca - 30,38 proc., a od 27 lipca do 15 grudnia - 33,26 proc.

Duży wzrost - o 54,24 proc. czyli 1,60 pkt. proc. - zanotował MUX-8, który nadal nadawany jest w starym standardzie. SHR% multipleksu w okresie od 1 do 27 marca wyniósł 2,95 proc., od 28 marca do 24 kwietnia - 3,25 proc., od 25 kwietnia do 22 maja - 4,05 proc., od 23 maja do 26 czerwca - 5,31 proc., od 27 czerwca do 26 lipca - 5,53 proc., a od 27 lipca do 15 grudnia - 4,55 proc.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/jsk-odbierac-naziemna-telewizja-cyfrowa-analogowa-koniec-telewizja-republika-poludniowej-afryki,7169730632664705a ##

Z kolei wynik MUX-3 (który także nadal oglądać można w starym standardzie) zwiększył się o 1,61 proc. (o 0,64 pkt. proc.). Od 1 do 27 marca multipleks miał 39,67 proc. udziału wśród wszystkich widzów oglądających naziemną telewizję cyfrową, od 28 marca do 24 kwietnia - 36,56 proc., od 25 kwietnia do 22 maja - 38,22 proc., od 23 maja do 26 czerwca - 40,56 proc., od 27 czerwca do 26 lipca - 41 proc., a od 27 lipca do 15 grudnia - 40,31 proc.

grafika

W całej populacji MUX-1 stracił 8 proc. udziału

Z analizy danych dla całej populacji (wszyscy widzowie w wieku 4 i więcej lat) udział MUX-1 w okresie od 27 lipca do 15 grudnia względem okresu od 1 do 27 marca zmniejszył się o 8,15 proc. Wynik MUX-2 zmalał o 1,81 proc., MUX-3 - wzrósł o 0,24 proc., a MUX-8 - zwiększył się o 37,95 proc.

grafika

Dane oglądalności poszczególnych kanałów obecnych na MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-8 wśród wszystkich widzów oglądających naziemną telewizję cyfrową.

grafika

W analizie nie uwzględniono mającego mniejsze znaczenie w rynku MUX-4. Z kolei w wynikach MUX-1 nie uwzględniono wyników kanału TV Trwam, który nie jest oficjalnie raportowany w pomiarze Nielsena.

Zmiany na MUX-8

W czwartek informowaliśmy, że od 3 stycznia 2023 roku kanały TVP Kultura i TVP Kobieta będą nadawane z MUX-6. Czteroletnia umowa Telewizji Polskiej z Emitelem wygasała 21 grudnia br., ale firmy postanowiły przedłużyć współpracę w tym zakresie o kilkanaście dni, aby w okresie świątecznym i noworocznym nie utrudniać widzom dostępu do kanałów.

Nadawca publiczny może więc bez przeszkód do 1 stycznia nadawać w ramach MUX-6 kanał TVP 4K z powtórkami meczów mundialu w Katarze. Od 3 stycznia w skład MUX-6 będą wchodzić: TVP Kultura HD, TVP Kobieta HD, TVP Nauka HD, TVP World HD, TVP Polonia HD, TVP Rozrywka HD i TVP Dokument HD.

Komentarze (18)
To ja nikt inny
3 lata temu

@Kasiek - „Niech skończą nadawać debilne seriale i programy wyzwoloną młodzieżą a oglądalność wzrośnie” Oglądalność nie wzrośnie, obojętnie co będą nadawali. Starsi widzowie wymierają a nowi stawiają na VOD. Zmiany na rynku są związane z zmianą konsumpcji. Widzowie chcą sami wybrać, kiedy i jakie treści chcą konsumować. Jeżeli dwóch się kłuci, to zyskuje na tym trzeci i są nim dostawcy treści VOD. Każda zmiana standardu prowadzi do refleksji nad konsumpcją. Część widzów później powraca, część odchodzi na zawsze. Jeżeli masz problem z treściami, to wyprowadź się do talibów.

Kasiek
3 lata temu

Niech skończą nadawać debilne seriale i programy wyzwoloną młodzieżą a oglądalność wzrośnie

Znudzony
3 lata temu

W czasie świąt telewizji praktycznie nie oglądaliśmy. I u publicznego, i u prywatnych oferta z roku na rok coraz słasza.

Komentujesz jako

Każda opinia jest cenna. Wyraź swoje zdanie, dbając o wzajemny szacunek.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Netflix stawia na kolejne polskie produkcje. Seriale o zapominanych wydarzeniach z PRL, ekranizacja prozy Sobczak

Netflix stawia na kolejne polskie produkcje. Seriale o zapominanych wydarzeniach z PRL, ekranizacja prozy Sobczak

Onet pokazuje "prawdziwą cenę alkoholu"

Onet pokazuje "prawdziwą cenę alkoholu"

"Cyfrowi Bezpieczni" nowym cyklem na dobreprogramy.pl

"Cyfrowi Bezpieczni" nowym cyklem na dobreprogramy.pl

TVN idzie za ciosem. Szykuje nowy sezon "The Floor"

TVN idzie za ciosem. Szykuje nowy sezon "The Floor"

Gdzie są nasze mistrzynie? Dlaczego sukcesy kobiet nie przebijają się do masowej świadomości?
Materiał reklamowy

Gdzie są nasze mistrzynie? Dlaczego sukcesy kobiet nie przebijają się do masowej świadomości?

Julia Szpakowska dyrektorką w Lettly

Julia Szpakowska dyrektorką w Lettly