Były naczelny „Super Expressu” Mariusz Z. z zarzutem gwałtu, zatrzymany przez policję

Publicysta i pisarz Mariusz Z. został zatrzymany w czwartek przez policję i przetransportowany do warszawskiej prokuratury, gdzie usłyszał zarzut m.in. gwałtu - podaje dziennikarz Piotr Krysiak. Z. nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów, warszawski Sąd Okręgowy w piątek wydał postanowienie o trzymiesięcznym areszcie.

jk
jk
Udostępnij artykuł:

Informację o działaniach policji i prokuratury wobec Mariusza Z. jako pierwszy podał na Facebooku niezależny dziennikarz Piotr Krysiak. Według jego informacji Mariusz Z. w czwartek rano został zatrzymany w hotelu swojego znajomego, a następnie przewieziony kilkaset kilometrów do warszawskiej prokuratury.

Tam po południu usłyszał zarzuty. Informację tę potwierdziliśmy w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Za zarzucane Mariuszowi Z. czyny grozi kara do 12 lat więzienia. Według nieoficjalnych informacji Z. nie przyznaje się do zarzutów.

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o tymczasowym warunkowym areszcie Mariusza Z. na trzy miesiące, chyba że dziennikarz wpłaci 500 tys. zł poręczenia. Prokuratura zapowiedziała, że złoży zażalenie na takie postanowienie.

Według informacji portalu Tvp.info, do gwałtu miało dojść w 2020 roku.

 

W mediach od lat 70.

Mariusz Z. z mediami jest związany od lat 70. Do 1981 roku był dziennikarzem warszawskiej „Kultury”, podczas pobytu w USA współpracował m.in. z „The Detroit Free Press”.

Po powrocie do Polski kierował dwutygodnikiem „Komputer Świat” (w latach 1998-2000 ), w 2003 roku został redaktorem naczelnym „Super Expressu”. W 2006 roku odszedł z tego tytułu, by objąć szefostwo „Przekroju” (wówczas ukazującego się jako tygodnik).

W latach 2007-2008 Mariusz Z. był redaktorem naczelnym Superstacji, od 2008 roku przez rok związany był z Polsatem jako wydawca. Potem był m.in. naczelnym serwisu publicystycznego Redakcja.pl i redaktorem portalu ObserwatorFinansowy.pl należącego do Narodowego Banku Polskiego (równocześnie był doradcą prezesa NBP). W latach 2014-2018 prowadził program publicystyczny na antenie Polsat News 2.

W ostatniej dekadzie napisał kilka kryminałów, m.in. z cyklu "Elementy zbrodni".

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Kto liderem w telewizji? Nie ma mocnych na Polsat, słabsza końcówka roku dla TVP1

Kto liderem w telewizji? Nie ma mocnych na Polsat, słabsza końcówka roku dla TVP1

"Vogue Polska" utrzymał zysk. Chociaż koszty wzrosły dużo mocniej od sprzedaży i reklam

"Vogue Polska" utrzymał zysk. Chociaż koszty wzrosły dużo mocniej od sprzedaży i reklam

Hearts&Science działa w Polsce od roku. Jak sobie radzi?

Hearts&Science działa w Polsce od roku. Jak sobie radzi?

Canal+ Polska niespodziewanie usunął kanał z oferty

Canal+ Polska niespodziewanie usunął kanał z oferty

Nowy szef zmienia TVP Info. Wysyp nowości ramówkowych

Nowy szef zmienia TVP Info. Wysyp nowości ramówkowych

Kampania RMF Maxx pod lupą Komisji Etyki Reklamy. Nadawca naruszył zasady

Kampania RMF Maxx pod lupą Komisji Etyki Reklamy. Nadawca naruszył zasady