Przez paywall czołowe serwisy „Gazety Wyborczej” w dół o ponad 10 proc.

W marcu br. czołowe strony internetowe „Gazety Wyborczej” (Agora), na których wprowadzono płatny dostęp do treści, zanotowały minimalnie mniej użytkowników i o 14 proc. mniej odsłon niż rok wcześniej. Serwisy Wyborcza.pl i Wyborcza.biz osiągnęły nawet wzrosty, za to najwięcej straciły strony regionalnych wydań „GW”.

tw
tw
Udostępnij artykuł:
Przez paywall czołowe serwisy „Gazety Wyborczej” w dół o ponad 10 proc.
<!-- 1.2521s --><!-- 1.2957s -->

Płatny dostęp do treści, tzw. metryczny paywall, wprowadzono na początku lutego na ponad 20 stronach związanych z „Gazetą Wyborczą”. Bezpłatnie każdy użytkownik może czytać 10 artykułów w miesiącu, a dostęp do kolejnych trzeba wykupić w jednym z trzech pakietów kosztujących od 17,90 do 39,90 zł miesięcznie, przy czym promocyjna cena pierwszego pakietu miesięcznego wynosi tylko 0,99 zł (zobacz szczegóły).

Przedstawiciele Agory zadeklarowali, że w ciągu roku chcą pozyskać 30 tys. płacących użytkowników (więcej na ten temat), natomiast pierwsze konkretne statystyki paywalla przedstawią po pół roku od jego startu.

Dane Megapanelu PBI/Gemius opracowane przez Wirtualnemedia.pl pokazują, że w marcu br. na żadnej z czołowych dziesięciu stron „Gazety Wyborczej” przeciętny użytkownik nie wykonał 10 odsłon. Najwięcej, po ponad 9,5 odsłon, zanotowały Wyborcza.pl i Wroclaw.gazeta.pl.

Zdecydowanie najpopularniejsze są serwisy Wyborcza.pl i Wyborcza.biz. Pierwszy w marcu miał 2,51 mln użytkowników i 37,84 mln odsłon, a drugi - 1,66 mln użytkowników i 19,56 mln odsłon. W pierwszym przeciętny internauta spędził 18:28 minuty, a w drugim - 16:16 minuty.

W skali roku Wyborcza.pl i Wyborcza.biz. osiągnęły nawet wzrosty liczby użytkowników. Pierwszy zyskał 227,9 tys. użytkowników (10 proc. w górę), a drugi - 156,2 tys. (10,4 proc. w górę). Na Wyborcza.pl wykonano o 513,4 tys. odsłon mniej niż przed rokiem (1,3 proc. w dół), a na Wyborcza.biz - o 1,64 mln więcej (9,2 proc. w górę). Z obu serwisów internauci korzystali zdecydowanie krócej niż w marcu ub.r. - na Wyborcza.pl czas przypadający na przeciętnego użytkownika zmalał o jedną trzecią, a na Wyborcza.biz - o jedną piątą.

Spadki liczby użytkowników, odsłon i czasu przypadającego na użytkownika zanotowały natomiast pozostałe strony „Gazety Wyborczej” z czołowej dziesiątki - serwisy wydań regionalnych „GW” i witryna „Wysokich Obcasów”. Zdecydowanie najwięcej stracił serwis Wroclaw.gazeta.pl - miał o 200 tys. użytkowników i 3,58 mln odsłon (to 30,9 i 39,3 proc. w dół), a średni czas zmalał o jedną trzecią.

Ogółem dziesięć najpopularniejszych stron „GW” zanotowało w marcu br. 8 mln użytkowników (bez uwzględnienia współodwiedzalności), czyli zaledwie o 10,5 tys. mniej niż rok wcześniej. Natomiast liczba odsłon zmalała o 14,81 mln (13,8 proc. w dół), do 92,86 mln, a czas przypadający na przeciętnego użytkownika - średnio o 32,8 proc.

Na drugiej podstronie porównanie wyników z marca z danymi ze stycznia i lutego br.

W styczniu br., kiedy jeszcze nie obowiązywał paywall, dziesięć czołowych witryn odwiedziło 9,14 mln internautów, o 1,14 mln więcej niż w marcu (w lutym wyniki zawsze są gorsze m.in. dlatego, że miesiąc ten liczy 28 dni). Z kolei liczba odsłon spadła ze 113,56 mln do 92,86 mln, czyli o 20,71 mln (to 18,2 proc. w dół), natomiast czas przypadający na średniego użytkownika - o 9,6 proc.

W tym ujęciu wyraźne spadki zanotowały wszystkie witryny oprócz Poznan.gazeta.pl i Katowice.gazeta.pl, które miały w marcu podobną liczbę użytkowników jak w styczniu. Za to serwis wrocławskiego dodatku „Gazety Wyborczej” stracił 26,6 proc. użytkowników, a strona „Wysokich Obcasów” - 28,7 proc. Witryny warszawskiej i trójmiejskiej „GW” miały o jedną trzecią mniej odsłon niż dwa miesiące wcześniej, a serwis „Wysokich Obcasów” - ponad 40 proc. mniej.

grafika

Warto jednak zaznaczyć, że również w ub.r., kiedy nie obowiązywał jeszcze paywall, serwisy „Gazety Wyborczej” w marcu też zanotowały niższą odwiedzalność niż w styczniu, przy czym spadki były zdecydowanie mniejsze niż w br.

Dziesięć czołowych stron miało w marcu 8 mln użytkowników (bez uwzględnienia współodwiedzalności), o 118,6 tys. mniej niż w styczniu (1,5 proc. w dół) oraz 107,67 mln odsłon, o 4,78 mln mniej niż dwa miesiące wcześniej (spadek o 4,3 proc.).

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Co kupno Warner Bros. przez Netfliksa zmieni w Polsce? Pracownicy TVN dostali list od szefa WBD

Co kupno Warner Bros. przez Netfliksa zmieni w Polsce? Pracownicy TVN dostali list od szefa WBD

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online