SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP i Polskie Radio dostaną do 1,95 mld zł rekompensaty - budżet podpisany przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zapisano w niej, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Andrzej Duda, fot. TVPAndrzej Duda, fot. TVP

O podpisaniu przez Andrzeja Dudę ustawy budżetowej poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP.

Ustawa w zeszły czwartek została przyjęta przez Sejm. Posłowie przegłosowali jedynie osiem ze 109 poprawek do ustawy zgłoszonych w Senacie.

Odrzucona została m.in. poprawka wykreślająca zapisy pozwalające przyznać Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu maksymalnie 1,95 mld zł rekompensaty za utracone w br. wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego.

TVP i Polskie Radio dostaną rekompensatę w formie obligacji skarbowych

W pkt 4 art. 8 ustawy budżetowej zapisano, że minister finansów jest upoważniony „do przekazania, na polecenie Prezesa Rady Ministrów, wydane w związku z wnioskiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2021 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień”.

Dodano, że „wartość nominalna nowo wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych na ten cel nie może przekroczyć kwoty 1,95 mld zł i być większa niż kwota kosztów poniesionych w związku z realizacją misji publicznej”.

Środki te muszą zostać „przeznaczone na realizację przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji tej misji”.

W ub.r. wraz z podpisem prezydenta dymisja Jacka Kurskiego na kilka miesięcy

Telewizja Polska i Polskie Radio 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej dostały już wiosną ub.r. na mocy nowelizacji budżetu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją na początku marca, na kilka godzin przed upływem ustawowego terminu. Wcześniej spotkał się m.in. z szefami TVP i Polskiego Radia, KRRiT, Rady Mediów Narodowych i ośrodków regionalnych TVP. Opozycja apelowała, żeby te środki przeznaczyć na wsparcie służby zdrowia w zakresie onkologii.

Podpisanie nowelizacji Andrzej Duda ogłosił podczas wystąpienia wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz szefami KRRiT i RMN. Prezydent zapewnił, że więcej środków niż wcześniej z rekompensaty trafi do ośrodków regionalnych TVP, pozwolą też zachować miejsca pracy.

Natomiast Mateusz Morawiecki podkreślił, że obecnie finansowanie walki z chorobami nowotworowymi jest rekordowo duże, a z prezydentem ustalono dodatkowy fundusz na ten cel.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański poinformował, że Rada w głosowaniu odwołała Jacka Kurskiego z funkcji prezesa Telewizji Polskiej. Kurski kilka godzin wcześniej w „Gościu Wiadomości” przekonywał, jak mocno kierowana przez niego TVP przysłużyła się do dobrego startu kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy.

Obowiązki prezesa TVP przejął szef rady nadzorczej spółki Maciej Łopiński. Kilka dni później na konferencji prasowej razem z nim wystąpił Jacek Kurski, informując, że pozostaje w firmie jako doradca Łopińskiego. Jednocześnie została zawieszona członkini zarządu Marzena Paczuska.

Pod koniec maja Paczuska zrezygnowała, Rada Mediów Narodowych w jej miejsce mianowała Jacka Kurskiego. Natomiast na początku sierpnia Kurski został ponownie prezesem TVP, po tym jak Maciej Łopiński oświadczył, że nie zamierza dalej pełnić tych obowiązków.

Przez cztery lata 5 mld zł pomocy publicznej dla TVP

Rekompensata zapisana w budżecie na 2021 r. będzie kolejnym wsparciem publicznym dla TVP i Polskiego Radia. Przez ostatnie cztery lata największą sumę pomocy publicznej - 4,8 mld zł - otrzymała właśnie Telewizja Polska - wynika z danych Fundacji ePaństwo.

Wiosną 2019 roku rekompensata wyniosła 1,26 mld zł, z czego 1,12 mld zł trafiło do TVP, a w marcu ub,r. przyznano publicznej telewizji i radiu 1,95 mld zł. Dzięki przyznanym rekompensatom TVP w ostatnich latach zanotowała zysk.

Na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej przyznano 960 mln zł Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. Z tej kwoty TVP dostała 860 mln zł.

W 2019 roku firma osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. 57 proc. wpływów stanowiły środki abonamentowe wynoszące 1,459 mld zł, z czego 331,4 mln zł to opłaty abonamentowe, a 1,127 mld zł - zeszłoroczna rekompensata.

Liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

W 2019 r. Polskie Radio zanotowało spadek przychodów o 6,07 proc. do 336,53 mln zł. Nadawca miał 219,32 mln zł z abonamentu rtv i rekompensaty abonamentowej (5,8 proc. mniej niż rok wcześniej), a jego Agencja Reklamy osiągnęła 62,72 mln zł wpływów (po spadku o 7,4 proc.).

Firma zanotowała 10,44 mln zł straty netto w porównaniu do 15,3 mln zysku netto w 2018 roku. Kadra kierownicza wyższego szczebla zarabiała średnio miesięcznie 15,9 tys. zł brutto, a dziennikarze - 10,3 tys. zł brutto. W planie finansowym na br. Polskie Radio zapisało symboliczny zysk - 80 zł.

Wg budżetu PKB wzrośnie o 4 proc., ceny o 1,8 proc., a pensje o 2,8 proc.

Ustawa budżetowa na 2021 r. przewiduje, że dochody państwa w tym roku wyniosą 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł, co oznacza maksymalny deficyt w wysokości 82,3 mld zł. Według resortu finansów taki deficyt pozwoli zabezpieczyć środki na wzmocnienie rozwoju gospodarki dotkniętej przez COVID-19, m.in. poprzez inwestycje. Kontynuowane mają być też priorytetowe działania rządu w zakresie polityki społeczno-gospodarczej.

Przygotowując budżet na 2021 r. resort finansów zaplanował deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) na poziomie ok. 6 proc. PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (zgodnie z definicją UE) na poziomie 64,7 proc. PKB.

Według założeń MF PKB w ujęciu realnym wzrośnie w tym roku o 4 proc., średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniesie 1,8 proc., wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń ma sięgnąć 2,8 proc., a wzrost spożycia prywatnego, w ujęciu nominalnym, wyniesie 6,3 proc.

Zaplanowano dochody z podatku od sprzedaży detalicznej w wysokości 1,5 mld zł oraz wpłatę 1,3 mld zł do budżetu państwa z zysku NBP.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że budżet na ten rok został przygotowany z zastosowaniem Stabilizującej Reguły Wydatkowej. Poza tym przewidziano w nim m.in. finansowanie Programu „Rodzina 500+” (41,0 mld zł) czy zwiększenie nakładów budżetowych na finansowanie ochrony zdrowia o ok. 12,9 mld zł, w porównaniu do 2020 r.

Zgodnie z informacją resortu, budżet zawiera też środki na: realizację świadczenia "Dobry Start" (1,4 mld zł), finansowanie zadań w ramach Funduszu Solidarnościowego, finansowanie potrzeb obronnych Polski na poziomie zwiększonym do 2,2 proc. PKB, wzrost wydatków w dot. szkolnictwa wyższego i nauki, finansowania zadań w obszarze mieszkalnictwa. Z budżetu finansowane mają być też zadania w zakresie transportu lądowego: infrastruktury drogowej oraz krajowych pasażerskich przewozów kolejowych.

Sejm uchwalił budżet 17 grudnia ub.r., a prace nad poprawkami Senatu zakończył w środę 20 stycznia br. Posłowie zgodzili się, by ustawę budżetową uzupełnić m.in. o zapis, którego konsekwencją będzie przesunięcie 60 mln zł na realizację programu "Senior plus". Inna senacka poprawka, która uzyskała poparcie Sejmu przewiduje, że 39 mln zł trafi na remonty śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dołącz do dyskusji: TVP i Polskie Radio dostaną do 1,95 mld zł rekompensaty - budżet podpisany przez prezydenta

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qwerasdzxc
Umówmy się, to jest mało, bo budżety innych stacji publicznych to kilkanaście miliardów więcej i do tego abonament który jest powszechny w KAŻDYM kraju UE
odpowiedź
User
( | )
Andrzejek nie zawiódł.
odpowiedź
User
chmiel
Nie mam telewizora oraz radioodbiornika. Czy mogę odzyskać z tych 1,95 mld zł jakieś część?
1 950 000 000 podzielić na każdego polaka, to wychodzi fajna sumka np. na nowy stanik.
odpowiedź