SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

7 na 10 Polaków sądzi, że rząd za bardzo zadłuża kraj

71 proc. Polaków uważa, że polski rząd obecnie wydaje za dużo  i niepotrzebnie zadłuża Polskę - pokazują wyniki najnowszego badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Ponad połowa ankietowanych sądzi, że rządzący powinni redukować zadłużenie państwa i zmniejszać wydatki na programy socjalne.

fot. Shutterstock.comArticle

Aż 87 proc. Polaków zauważyła wzrost kosztów życia, a ponad połowa (54 proc.) uważa, że ceny produktów i usług w Polsce bardzo wzrosły w ciągu ostatniego roku. Co trzeci badany uważa, że ceny wzrosły, ale nieznacznie.

Tylko 8 proc. badanych uważa, że ceny produktów i usług zmniejszyły się, a 5 proc., że się nie zmieniły. Poczucie, że koszty życia wzrosły (trochę lub bardzo),  w podobnym stopniu mają zarówno sympatycy Prawa i Sprawiedliwości, jak również Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej (87 proc. vs. 88 proc.).

Nadwyżki w domowym budżecie - oszczędzać czy wydać?

Na pytanie „Co robisz w sytuacji, gdy dobrze Ci się powodzi i zarabiasz więcej niż się spodziewałeś” 55 proc. Polaków odpowiedziała, że stara się zaoszczędzić jak najwięcej na wypadek gorszej sytuacji w przyszłości, 19 proc. spłaca zaległe długi, 22 proc. wydaje wszystko na bieżące potrzeby, a tylko 2 proc. zaciąga nowe kredyty czy pożyczki, by wydawać jeszcze więcej.

Sympatycy PO i Nowoczesnej są bardziej skłonni do oszczędności na przyszłość niż wyborcy  PiS (62 proc. vs. 51 proc.). Z kolei elektorat partii rządzącej chętniej wydaje wszystko na bieżące potrzeby niż wyborcy opozycji (27 proc. vs. 16 proc.).

A co z nadwyżką w budżecie powinien robić rząd? Zdaniem 53 proc. Polaków należałoby spłacić zaległe zobowiązania. Co trzeci badany stawia na oszczędności na przyszłość.

Tylko 8 proc. uważa, że rząd powinien wydać wszystko na bieżące potrzeby, a 4 proc. jest zdania, że powinien zwiększyć zadłużenie, by wydawać jeszcze więcej. Odpowiedzi sympatyków PiS oraz PO i Nowoczesnej były dosyć zbliżone w tej kwestii.

- Mechanizm zarządzania budżetem domowym jest dość podobny do tego, w jaki sposób zarządza się budżetem państwa. Gdy ludziom lepiej się powodzi i mają więcej pieniędzy, to wtedy oszczędzają na przyszłość lub spłacają długi, a nie zadłużają się, by wydawać jeszcze więcej. Podobnie jest z dochodami państwa – gdy są wyższe niż oczekiwano, to wtedy rząd powinien spłacać zobowiązania i oszczędzać na wypadek gorszej sytuacji kraju w przyszłości, a nie zadłużać przyszłe pokolenia - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Niepotrzebne zadłużenie (?)

Prawie trzy czwarte Polaków (71 proc.) uważa, że rząd wydaje za dużo i niepotrzebnie zadłuża Polskę, a 22 proc. jest zdania, że wydatki rządu są w sam raz. Odpowiedź na to pytanie pokazała, jak bardzo różnią się elektoraty partii rządzącej i opozycji.

Podczas gdy zdecydowana większość sympatyków PO i Nowoczesnej (86 proc.) jest zdania, że rząd wydaje za dużo i niepotrzebnie zadłuża Polskę, wśród sympatyków PiS pogląd ten podziela 53 proc., a 40 proc. uważa, że rząd wydaje za mało i za bardzo oszczędza.

Zwolennicy dwóch głównych bloków politycznych są również mocno podzieleni w kwestii redukcji zadłużenia i zmniejszania wydatków socjalnych.

Trzy czwarte zwolenników PO i Nowoczesnej uważa, że rząd powinien redukować zadłużenie i zmniejszać wydatki socjalne typu 500 plus, wyprawka plus lub dodatkowa emerytura, podczas gdy pogląd ten podziela jedynie 34 proc. sympatyków PiS. Wśród wszystkich badanych opowiada się za tym 51 proc. Polaków, 13 proc. uważa, że rząd nie powinien przejmować się zadłużeniem i zwiększać wydatki socjalne, a 36 proc. nie ma zdania na ten temat.

Badanie przeprowadzone dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska osób w wieku od 18 lat wzwyż (N=1047). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji 14-17 czerwca 2019 r. Metoda: CAWI.

Dołącz do dyskusji: 7 na 10 Polaków sądzi, że rząd za bardzo zadłuża kraj

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl