SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

79 proc. Polaków płaci kartą, 22 proc. udostępnia innym PIN i login bankowy

Za najbardziej preferowaną formę płatności Polacy uznają płatność kartą, choć jedynie 8% z nich deklaruje przy tym, że w ogóle nie korzysta z bankomatów i gotówki. Najczęściej z brakiem możliwości płatności bezgotówkowych ankietowani spotykają się na targowiskach i bazarach - wynika z badania Pollster.

Article

Badanie potwierdziło rosnącą popularność płatności bezgotówkowych wśród Polaków. 79% z nich jako najbardziej preferowaną formę płatności wskazało kartę płatniczą, bankowość internetową lub płatność innym urządzeniem (np. telefonem lub zegarkiem).

Jednocześnie co piąty badany wciąż deklaruje przywiązanie do tradycyjnej gotówki. Korzystając z bankomatu najczęściej jednorazowo wypłacana kwota waha się między 100 a 200 zł (33%). Do 100 zł pobiera 27% badanych, a powyżej 500 zł - 11%.


Pomimo dynamicznego wzrostu liczby punktów akceptujących płatności bezgotówkowe, wciąż dla 37% Polaków podstawową barierą w płaceniu kartą jest brak terminala płatniczego w miejscu, w którym chcieliby takiej płatności dokonać. Najczęściej taka sytuacja spotyka ich na targowiskach i bazarach (51% wskazań), w sklepach spożywczych (28%), a także w punktach usługowych takich jak fryzjer, kosmetyczka czy warsztat samochodowy (ok. 25%).

Zdaniem osób w wieku 18-24 lata możliwości płatności kartą często brakuje w placówkach służby zdrowia (23%), a 17% Polaków w wieku 35-44 lata wskazuje również na szkoły czy przedszkola. Wśród innych trudności wskazywane są także problemy techniczne z urządzeniem (22%) czy awarie systemów płatniczych (18%). Dla 12% barierą jest informacja od sprzedawcy, że dopuszczalna minimalna kwota płatności kartą jest wyższa niż dokonywanych zakupów.


50-złotowy limit na płatność bez podania kodu PIN jest najbardziej preferowany przez 43% Polaków. Niewiele mniej osób byłoby za dwukrotnym zwiększeniem tego limitu (40%). Powyżej 100 zł bez dodatkowej autoryzacji chciałoby płacić 14% ankietowanych.

Z mikropłatności, definiowanych jako transakcje bezgotówkowe nieprzekraczające kwoty 20 zł, Polacy najczęściej korzystają przy zakupie biletów komunikacji miejskiej (23%), automatach z przekąskami (22%) i płatnościach za parking (15%).

22% Polaków przyznało się, że w ciągu ostatniego roku udostępniło innej osobie swój kod PIN do karty płatniczej, login lub hasło do bankowości internetowej. Zdecydowana większość badanych nie popełnia takich błędów i dba zarówno o podstawowe dane swojego internetowego konta bankowego (88%) i swojej karty (79%).

Badanie "Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2019", opublikowane przy okazji kolejnej edycji kampanii informacyjnej "Warto Bezgotówkowo", zostało przeprowadzone przez pracownię Pollster na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości, na przełomie września i października 2019 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 79 proc. Polaków płaci kartą, 22 proc. udostępnia innym PIN i login bankowy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gobels
Hmm... przecież w czasie bezgotówkowej Polski na rynku pojawiło się powyżej 100 tys. terminali. W zasadzie wszędzie można płacić kartą - mnóstwo terminali eservice. Tak jest bezpieczniej, wygodnie, więc czemu ludzie mieliby z tego nie korzystać? Normalna sprawa.
odpowiedź