SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Adam Pieczyński

Adam Pieczyński - Dyrektor Programowy TVN 24 . Wieloletni korespondent hiszpańskiego dziennika "El Pais" w Polsce; wicedyrektor Naczelnej Redakcji Informacji Polskiego Radia; szef "Wiadomości" TVP1; zastępca szefa Zespołu Informacji w RTL7

Jak Pan został dyrektorem programowym TVN 24 ?
Od 1982 roku byłem najpierw nielegalnym, a potem legalnym współpracownikiem hiszpańskiego dziennika "EL PAIS". Od 1988 roku byłem korespondentem tej gazety. W 1992 roku wróciłem do pracy w polskich mediach. Znalazłem się w newsroomie Polskiego Radia, gdzie pracowałem jako wydawca, a potem wice-szef Naczelnej Redakcji Informacji (dziś IAR). Dwa lata później dostałem propozycję objęcia szefostwa Wiadomości w TVP1. Przepracowałem tam dwa lata (to chyba rekord do tej pory). Od 1996 do zeszłego roku byłem wice-szefem, a potem szefem Działu Informacji w RTL7. Od zeszłego roku - w TVN24.

Dlaczego powstał kanał informacyjny TVN24 i jaka była Pana rola?
Moim zadaniem było zorganizowanie zupełnie nietypowego newsroom'u i skonstruowanie dobrego programu. Do jego realizacji udało się namówić swietnych ludzi, którzy łącza doświadczenie i zapał (razem to blisko 200 osób - i to jest też stan docelowy).Myślę, że krok po kroku zbliżamy się do założonych celów. Widzowie nas docenili, za co dziękuję.

Ile ośrodków regionalnych Państwo posiadają a ilu korespondentów zagranicznych?
W tej chwili mamy osiem Oddziałów: Łódź, Kraków, Gdańsk, Szczecin, Poznań, Wrocław, Katowice i Toruń. Mamy plany, by uruchomić kolejne dwa. Zagranicą współpracujemy z kilkudziesięcioma dziennikarzami.

Jakie są sztandarowe programy TVN 24?
Cała ramówka jest swego rodzaju jednym programem informacyjnym. Tak było na przykład 11/12 września. Wówczas nieprzerwanie relacjonowaliśmy wydarzenia w N.Y. przez ponad 24 godziny. Nasze zadanie polega na tym, by widz czuł się naocznym świadkiem wydarzeń. Jednak, oczywiście, podsumowujemy je także w ciągu dnia.
O 17.30 Justyna Pochanke prowadzi swój autorski magazyn "24 godziny". Wydanie wieczorne tego magazynu będzie już od Nowego Roku prowadził Bogdan Rymanowski. Informacje biznesowe podsumowuje Roman Młodkowski w magazynie "Bilans" (21.10). Poranna, półgodzinna rozmowa (9.00) to królestwo Grzegorza Miecugowa i Andrzeja Morozowskiego. W czasie weekendu widzowie mogą też zobaczyć magazyny "Zdrowie", "Styl", "Automaniak", "Multikino" i "RaportTVN24".
Ten ostatni pokazuje z bliska aktualne, bulwersujące tematy często realizowane z użyciem technik dziennikarstwa śledczego. W niedzielę podsumowujemy tydzień w rozmowie z dziennikarzami prestiżowych tytułów prasowych w programie "Loża prasowa", prowadzonym przez Małgorzatę Łaszcz.

Co ile minut są nadawane programy informacyjne ?
Podstawowe zasady emisji opierają się na wypracowanym przez CNN bloku (wheel), którzy trwa 30 minut i zawiera podstawowe elementy programu (newsy generalne, biznes, sport, pogodę), w różnych proporcjach, zależnie od pasma. Podstawowa zasada to newsy ZAWSZE O PEŁNEJ GODZINIE I W POŁOWIE GODZINY.

TVN24 działa już oficjalnie trzy miesiące. Jakby ocenił Pan ten okres ?
Pierwsze dni i tygodnie pracy to dla całego zespołu czas, który mógłbym porównać jedynie do jazdy samochodem rajdowym, nocą bez sprawnych świateł. Teraz technika jest już opanowana, mamy czas, by się rozejrzeć, zobaczyć drogę i "piękne okoliczności przyrody". Jednak od samego początku nasz pojazd był zazwyczaj pierwszy na mecie.

Jakie były najzabawniejsze wpadki ?
Wpadki - są codziennie. Najśmieszniejsza? Nie wiem. Zdarzyło się nam nawet pokazać dwóch znanych polityków w chwili, gdy prezenter czytał tekst o bohaterach filmu "Dług" i zbrodni, którą popełnili.

Czy planują zatrudniać Państwo jeszcze jakiś znanych nowy dziennikarzy ?
Nie

Do kogo głównie jest skierowany TVN24 ?
Do wszystkich, którzy chcą wiedzieć, na jakim świecie żyją. A ten świat coraz szybciej wiruje i nie zawsze wiadomo, w jaką stronę zmierza. My pomagamy widzom, którzy chcą się zorientować wcześniej i lepiej niż inni, co nas czeka.

Na jaką oglądalność Państwo liczą ?
Zgodnie z badaniami w pierwszej połowie listopada oglądało nas od 1,5 do 2 mln widzów. To wielokrotnie więcej niż się spodziewaliśmy. Wszystkim bardzo dziękujemy

Kiedy kanał będzie dostępny w sieciach kablowych i na platformie cyfrowej Polsatu?
Z operatorami negocjujemy. Badania wykonane wśród widzów jednej z warszawskich sieci pokazały, że zdobyliśmy ich sympatię.
Oto podsumowanie wyników wspomnianej ankiety (pomijam, specjalnie nazwę operatora)
Wśród dwudziestu stacji telewizyjnych ocenianych przez abonentów Operatora TVN 24 został oceniony najwyżej (średnia ranga 4,53 na skali od 1 do 5).
 • Ankietowani najczęściej (214 na 300 badanych) wskazywali TVN 24 jako stację, która zdecydowanie powinna się znaleźć w ofercie telewizji kablowej.
 • 40,5% badanych ogląda TVN 24 codziennie, a 32,5% dwa, trzy razy w tygodniu.
 • Respondenci bardzo wysoko oceniają sposób prezentowania informacji w TVN 24. Odpowiada on 87% badanych. 96% uważa, że stacja ta przekazuje ciekawe informacje.
 • Ankietowani deklarują przywiązanie do TVN 24. 89,5% badanych uznaje ją za stację "dla mnie". 94,5% będzie oglądać TVN 24 w przyszłości. 74,5% zadeklarowało, że potrzebuje stałego dostępu do tego programu.
  Tyle ankieta .. a negocjacje trwają .

  Jakie są Pana plany a jakie największe marzenia na przyszłość ?
  Marzenia - nadal mieć uczucie, że marzenia mogą się spełniać, jeśli tylko "pomoże się" im ciężką pracą i odrobiną odwagi. Tak właśnie było w przypadku TVN24.
 • 2001-11-29
  Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

  Dołącz do dyskusji:

  0 komentarze
  Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl